Hadis Cep Kitabı

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Bu uygulamada hadisler alışılmışın dışında bir yöntemle sınıflandırılmıştır. “Bin tane" hadis” "elli bölüm" hâlinde yerleştirilmiştir. Bölümlere, manaları birbirine yakın hadisleri alınmıştır. Ancak, bir konu ile ilgili hadisler, sadece adı konan bölümde bulunmamakta, başka bölümlerdeki bazı hadislerde de aynı konu farklı yönlerden ele alınmaktadır.
Bazı öyle hadisler var ki, muhtevasında pek çok konuya ışık tutmaktadır. Okuyucu bu önemli hususa dikkat etmeli.

Bu uygulamaya alınan hadisleri, sahih hadis kaynaklarının özünü ve ruhunu yansıtabilecek bir usulle seçilmiş ve yerleştirilmiştir. Hadis alanında uzmanlaşan bilginlerin dışında kalan herkes için uygulamanın yeterli olması hedeflenmiştir. Bu hakikat incilerinin en fazla sayıda insana gösterilmesi ve tanıtılması istenmiştir.
Uygulamaya, hadislerin Arapça ibareleri alınmamıştır. Gerekçe uygulama hacminin artmamasıdır. Bu hadisleri büyük bir titizlikle derleyen: “Niyetim, en fazla sayıda insana, ruha huzur, kalbe sürur ve akla nur verip gönülleri aydınlatan Muhammedî kaynaktan bengisular sunmaktır. Talebim, Allah'ın rızası ve ihsanıdır. Emelim ise, şu fani âlemden bâkiye bir yol bulmak ve buldurmaktır.
This hadith has been classified by a method in practice than usual. "A thousand" hadith "" fifty-section "is placed in the case. Partitioning, means were taken close to each other hadiths. However, the hadiths related to a topic, just to have a name put that chapter, as well as some hadith in other parts of the subject are dealt with in different ways.
There's so some hadiths, which shed light on many issues in the content. Readers should pay attention to this important issue.

Applications received this hadith, hadith sources selected by a method that can reflect the essence and spirit and placed. The application of knowledge to everyone except specialized field of Hadith is intended to be sufficient. Show the greatest number of people were asked to describe this truth and pearl.
Application has been taken Arabic phrase of the hadith. The grounds of the application is to increase the volume. This hadith compiled with great care: "My intention, maximum number of people, the spirit of peace, bliss and Muhammad From the heart to provide bengisu light illuminating mind giving hearts. My request is Allah's pleasure and favor. My ambition is to find a way to balance the following mortal realm and to Bulduru.
Read more
Collapse
4.3
319 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Ara yüz değiştirildi.
Geçiş hatası düzeltildi.
Okunabilirliği kolaylaştırmak için yazı puntosu yükseltildi.
Görsel ve performans yönünden uygulama iyileştirildi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 30, 2018
Size
2.5M
Installs
10,000+
Current Version
1.9
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Yergok Apps
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.