Türkü Radyo

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to German (Germany)

Anadolu, içinde yaşattığı uygarlıkların kültürel ve sosyal mirasının buluştuğu bir ırmak gibidir. Üzerinde yaşayan her toplum onu yüzlerce renkten oluşan bir mozaik haline getirmiştir. Mimariden müziğe, halk oyunlarından geleneklere kadar pek çok değer aynı potada erimiş ve kendilerini adına Anadolu dediğimiz bu ortak yurtta ifade etme imkanı bulmuşlardır. Dünyanın hiçbir coğrafyasına nasip olmayan bu kültürel birikim, tarih boyunca içinde yaşattığı uygarlıkların toplumsal ve bireysel yapılanmasında önemli bir etken olmuştur.

Aslan ve ceylanı aynı kucakta buluşturan Hacı Bektaş-ı Veli, "Ne olursan ol yine gel" diyebilen Mevlana, "Yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü" sözüyle insan sevgisini anlatan Yunus Emre, "Gelin canlar bir olalım" diyerek insanları birliğe beraberliğe çağıran Pir Sultan Abdal ve "Aynı varlık her bedende" sözüyle Tanrı'nın insanla bütünleşmesini ifade eden Aşık Veysel, Anadolu kültürünün hoşgörü ve insan sevgisiyle biçimlenmesinde eserleri ve fikirleriyle önemli birer rol oynamışlardır. Bunlar gibi insanlığın en zıt kutuplarını bile aynı dergahta buluşturabilen Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli, Abdal Musa, Kaygusuz Abdal, Hatayi, Kul Himmet, Muhyi, Erzurumlu Emrah, Karacaoğlan, Seyrani, Teslim Abdal, Dertli, Dadaloğlu ve Köroğlu gibi ozanlar da yüzyıllardan beri telden dile, dilden gönüllere süzülerek Anadolu halkını hep doğruya, sevgiye ve barışa yönlendirmişlerdir. Bu degerler ve adlarını sayamadığımız pek çok Anadolu aydını bu topraklar üzerinde yaşayan ortak kültürün en önemli yapı taşları olmuşlardır. Onların fikirleri yüzyıllardan beri birbirlerine eklenerek günümüze kadar gelmiş ve insanları birbirine bağlayan ortak bir kültür mirasına dönüşmüştür. Adına Anadolu dediğimiz bu ortak miras pek çok ozan ve düşünürün katkısıyla daha da zenginleşmiş, bu birikim yeni fikir ve sanat önderlerinin yetişmesinde önemli rol oynamıştır.


Bizde Türkü Radyo ekibi olarak, bu yüce değerlere sahip çıkmayı ve onların sesi olmayı hedefledik. Bu konuda özverili çalışmalarından dolayı bütün emektarlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.


İsa Kızılöz - (Yönetmen - Directeur) Hollanda
Anadolu içinde yaşattığı uygarlıkların kültürel ve sosyal bir mirasının buluştuğu Irmak gibidir. Üzerinde Yaşayan ago toplum onu ​​yüzlerce dislocated oluşan bir mozaik haline getirmiştir. Mimariden müziğe, halk oyunlarından geleneklere kadar pek çok Değer Super Task potada erimiş kendilerini Adina Anadolu ve bu dediğimiz ortak Yurtta ifade etme imkanı bulmuşlardır. Dünyanın hiçbir coğrafyasına nasip olmayan bu kültürel birikim, tarih boyunca içinde yaşattığı uygarlıkların toplumsal ve bir bireysel yapılanmasında önemli etken olmuştur.

Aslan ve Ceylani Super Task kucakta buluşturan Haci Bektas-i Veli, "Ne olursan ol yine gel" diyebilen Mevlana, "Yaratılanı hoş brat yaratandan ötürü" sözüyle insan sevgisini anlatan Yunus Emre, "Gelin Canlar bir olalım" diyerek insanları birliğe beraberliğe Çağıran Pir Sultan Abdal ve 'Ayni Varlık ago bedende "sözüyle Tanrı'nın insanla bütünleşmesini ifade eden Aşık Veysel kültürünün hoşgörü Anadolu ve insan sevgisiyle biçimlenmesinde Eserleri ve fikirleriyle önemli Birer rol oynamışlardır. Bunlar gibi insanlığın s zit kutuplarını bile Super Task dergahta buluşturabilen Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli, Abdal Musa, Kaygusuz Abdal Hatayi, culture Himmet, Muhyi, Erzurumlu Emrah, Karacaoğlan, Seyrani, Teslim Abdal Dertli, Dadaloğlu ve Köroğlu gibi-musicians because yüzyıllardan beri telden dile, dilden gönüllere süzülerek Anadolu halkını hep doğruya, sevgiye ve Bariša yönlendirmişlerdir. Ve bu Degerler adlarını sayamadığımız pek çok Anadolu aydını bu topraklar üzerinde Yaşayan ortak kültürün s önemli Yapi taşları olmuşlardır. Onların fikirleri yüzyıllardan beri birbirlerine eklenerek günümüze kadar gelmiş ve insanları birbirine bağlayan ortak bir Kültür mirasına dönüşmüştür. Adina Anadolu dediğimiz bu ortak miras pek çok ozan ve daha düşünürün katkısıyla because zenginleşmiş, bu yeni birikim fikir ve sanat önderlerinin yetişmesinde önemli rol oynamıştır.


Bizde Türkü Radyo ekibi olarak, bu yüce değerlere sahip çıkmayı ve onların sesi olmayı hedefledik. Bu konuda özverili çalışmalarından dolayı bütün emektarlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.


Isa Kızılöz - (Yönetmen - Directeur) Hollanda
Read more
Collapse
4.6
539 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Düzenlemeler yapıldı
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
December 16, 2018
Size
5.7M
Installs
100,000+
Current Version
2.6
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
HostLan.Net
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.