Tağutu Red

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Uygulamamızı beğenen, kendi sayfasında paylaşan veya bunlara yorum yapan kimselerin isimleri Google‘ın / Google Play sisteminden dolayı görünmektedir. Bu kişilerin sayfalarında şirk(Allah-u Teâlâ’ya ait hak, sıfat ve yetkileri Allah’tan başkalarına veya Allah’la birlikte bir başkalarına vermektir) küfür (gerek inatla, gerek cehaletle, gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah’ın tevhidini inkâr etmek ve rasûlünü yalanlamaktır) ve haram içerikli paylaşımlar varsa reddediyor, böyle bir içeriğe bizim yapmış olduğumuz paylaşımlar üzerinden ulaşılması halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Uygulamamızı Beğenip Paylaşmayı Unutmayınız!!!

MUTLAKA OKUYUNUZ !!!

İbadetlerin sadece Allah (c.c)’ya yapılması ve tagutların her çeşidiyle reddedilmesi bütün nebi ve rasullerin en büyük gayesidir. Bu konu üzerinde sürekli olarak durmalarının sebebi işte budur. Hiçbir şey onları bu gayelerinden alıkoyamadı. Bu meselede hiç bir kimseye zerre kadar taviz vermediler, onlarla uzlaşma yoluna gitmediler, orta yola yanaşmadılar ve onları sürekli olarak şu iki konuda uyardılar:

Birincisi; ibadetlerin tamamıyla sadece Allah (c.c)’ya yapılması, ki bu iman ve İslam’ın ta kendisidir.

İkincisi; herhangi bir ibadetin taguta yapılması, ki bu küfür ve şirktir, İslam dinini terkederek tagutun dinine girmektir.

İşte ortada birleşmeyen, birbirine zıt iki yol! İşte kılıçları kınlarından çekmenin, seriyyeler hazırlamanın, ordular göndermenin, savaş ve barışın, dostluk ve düşmanlığın, en değerli ve en pahalı şeyleri feda etmenin ve uğruna canlar vermenin gayesi!

Bu mesele netleşmeden tevhid akidesi, İslam ve iman inancı da netleşemez. Bu meselenin açık ve net bir şekilde öncelikle çözümlenmesi gerekir. Acaba ibadete layık olan, ibadetlerin sadece kendisine yapılmasını hakeden kimdir? Tagutlar mı yoksa kahhar olan ve herşeyi en ince ayrıntısına kadar bilen Allah (c.c) mı? Evet, işte bu mesele net bir şekilde çözümlenmelidir.

İşte bu kitab, günümüzdeki başlıca tagutları, taguta imanın ve tagutu reddin nasıl olduğunu, tagutu reddedenlerin ve reddetmeyenlerin akibetini bununla beraber din, ibadet, ilah kavamlarını delilleriyle ortaya koyuyor.

Ey Allah’ın kulu! Tagutun her çeşidinden kendini sakındırabilmen ve böylece Allah (c.c)’ya gereği gibi kul olabilmen için bu kitabı mutlaka oku!
People who like our app, sharing their reviews on their page or one of the names that Google / Google Play system due to appear. Shirk in this person of pages (rights of Allah-u Allaah, capacity and powers is to give an others with others or God but God), swearing (both stubbornly, both ignorance, as well as stubbornness that mimic reasons and denying God's Oneness to refute the rasul) and refuses If shares are forbidden content, such content we do not accept any responsibility if we have done our share to reach over.

Application Sharing our admiration or you forget it !!!

BE SURE TO READ !!!

Worship of God alone (c.c) or the rejection of all kinds of tyrants done and is the biggest goal of all the prophet and Rasul. That is the reason for their stand on this issue permanently. Nothing that did not stop them from their purpose. They never compromise on this issue as much as anyone particles, they go to compromise with them, they were not willing to compromise and warned them constantly following two issues:

First; The panoply of worship only God (c.c) can be done, which is itself the Islamic faith and the TA.

Latter; The tyrants done to any worship, which is blasphemy and polytheism is to enter the tyrants abandoned the religion of Islam.

Here in the middle of the merger, two opposite way! Here's drawing of the sword scabbard, seriyy are preparing, sending armies, war and peace, friendship and enmity, the most valuable and expensive things sacrificed purpose of giving life and for the sake of factors!

This issue clarified before the monotheistic creed, faith and belief in Islam is not clear. This issue must be resolved in a clear way first. I wonder which is worthy of worship, just who is deserving of worship done to him? or is that tyrants are Kahhar and God knows everything down to the finest detail (c.c) Do you? Well, this issue must be resolved in a clear way.

This book, the current principal tyrants of the faith in tyrants and tyrants is how rejection, and rejection of those tyrants who refused however the fate of religion, worship, the evidence reveals the deity poplar.

O servant of Allah! From all kinds of tyrants, and thus able to forbid God himself (c.c) or as servants should be financing for this book is a must read!
Read more
Collapse
4.7
192 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
June 26, 2014
Size
4.6M
Installs
10,000+
Current Version
2.0
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hak Yayınları
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.