HZS Jihomoravského kraje

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Aplikace zobrazuje informace o aktuálních výjezdech HZS Jihomoravského kraje. Tímto způsobem se snaží o zvyšování informovanosti veřejnosti o činnostech na úseku požární ochrany, IZS, ochrany obyvatelstva a krizového řízení.

HZS Jihomoravského kraje má nyní přes 900 profesionálních hasičů a občanských zaměstnanců. Plošné pokrytí celého území kraje zajišťuje celkem 26 požárních stanic (6 centrálních stanic jednotlivých územních odborů HZS a 20 pobočných). Během prvního desetiletí HZS JmK se výrazně zvýšila profesionalita a odbornost hasičů. Podařilo se modernizovat a doplnit chybějící techniku. Významná je i pomoc a podpora Jihomoravského kraje. Povolání hasičů ale není jen o zákonech, předpisech, dokonalých znalostech různých nebezpečných stavů a rizik nebo o perfektním zvládnutí nejmodernější techniky. Základem jsou lidé. A dokonce takoví lidé, kteří jsou ochotní pro druhé nasazovat svoje zdraví a životy. Skutečná síla záchranáře se pozná podle toho, že do své práce zapojuje i srdce. Že umí podat ruku člověku v nouzi nejen rychle a včas, ale také s citem a pokorou k základním lidským hodnotám.

Přes devět set jihomoravských profesionálních hasičů s pomocí dalších stovek dobrovolných hasičů se v minulých letech obětavě a s nasazením všech sil a schopností podílelo na odstraňování následků ničivých povodní a dalších přírodních živelných pohrom, Hasiči zasahovali u desetitisíců malých i velkých požárů a u ještě většího počtu dopravních nehod. Zachraňovali lidi z jeskyní a jiných nepřístupných prostor, dokázali si poradit i ve zdánlivě neřešitelných situacích. Za deset let vyjížděli hasiči v Jihomoravském kraji k 80 tisícům událostí všeho druhu.
The application displays information about the current exits Fire and Rescue Service Southern Region. In this way, seeks to raise public awareness activities in the field of fire protection, rescue services, civil protection and crisis management.

Fire and Rescue Service Southern Region now has over 900 professional firefighters and civilian employees. Surface coverage of the entire region provides a total of 26 fire stations (6 stations of central territorial departments of FRS and 20 branch). During the first decade of FRS SMR significantly increased the professionalism and expertise of firefighters. We managed to modernize and add the missing equipment. Important is also the help and support of the South Moravian Region. Occupation firefighters but not just about laws, regulations and a thorough knowledge of various hazardous conditions and risks or the perfect mastery of the latest technology. The basis of the people. And even those people who are willing for others to deploy their health and lives. The real power of rescuers is recognized by the fact that in their work engages the heart. That can lend a hand man in need of a quick and timely manner, but also with a sense of humility and to basic human values.

Over nine hundred South Moravian professional firefighters with help from hundreds of volunteer firefighters in the past dedication and commitment of all forces and capabilities involved in the aftermath of the devastating floods and other natural disaster, fire brigade intervened with tens of thousands of small and large fires, and an even larger number of accidents. Rescued people from caves and other inaccessible areas, able to cope even in seemingly impossible situations. For ten years, rode firefighters in the South region to 80 thousand events of all kinds.
Read more
Collapse
4.7
215 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Nové rozhraní, kanál YouTube a příspěvky Google+.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 16, 2013
Size
2.3M
Installs
5,000+
Current Version
3.0
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
SAR CZ
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.