Barkod Sayar

Everyone
5
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Barkod Sayar uygulaması işletmenizde bulunan ürünlerde var olan DataMatrix(KareKod), Miadlı Barkod ve Miadsız Barkod sayımı yapıp sonuçları dışarıya aktarabileceğiniz bir uygulamadır.

Kullanım ;

DataMatrix SAYIMI

Aynı anda cihazınızın ekranına sığdırabildiğiniz kadar DataMatrix kodu çok kısa bir sürede sayar ve sayım bittiğinde ekrana mesaj olan "OKUMA TAMAMLANDI" yazar.

Uygulama DataMatrix saydıktan sonra "Kontrol Listesi" adı verilen listede tutar. Kullanıcı onayladığı taktirde sayım(Kalıcı) listesine alır.

Her DataMatrix bir ürüne denk geldiği için kontrol listesinde, DataMatrix içinden ürün koduna denk gelen kısmını sayarak, hangi üründen kaç tane sayıldığını size sunar. Buda kontrol yapmanızı kolaylaştırır.

BARKOD SAYIM

Barkod(1D) sayımlar 2 farklı şekilde gerçekleştirmektedir.

1) Miadsız Barkod Sayım

Her okuttuğunuz barkod için ekrana 3 adet farklı kutucuk ve 3 adet farklı buton çıkmaktadır. İlk kutucukta okuttuğunuz ürünün barkod numarası yer almaktadır. İkinci kutucukta ise belirtilen barkodun adet sayısı yer almaktadır. Adet sayısını girdikten sonra sarı renkte olan "Kaydet ve Bitir" butonuna tıklayarak sıradaki ürünü okutabilir aynı işlemleri uygulayabilirsiniz.Not : Miadsız sayım yaptığınız için üçüncü kutucuk olan Miad Giriniz kısmını boş bırakmanız ve yeşil renkte olan "Miad Kaydet ve Eklemeye Devam Et" butonunu kulanmamanız gerekmektedir.

2) Miadlı Barkod Sayım

Her okuttuğunuz barkod için ekrana 3 adet farklı kutucuk ve 3 adet farklı buton çıkmaktadır. İlk kutucukta okuttuğunuz ürünün barkod numarası yer almaktadır. İkinci kutucukta ise belirtilen barkodun adet sayısı yer almaktadır. Üçüncü kutucukta ise Miad alını yer almaktadır. Okuttuğunuz barkodlu ürünüleri miadlarına göre girişi bu kısımda yapılıcaktır.Bir örnekle açıklayalım;

86999546080274' barkodlu üründen elinizde 10 adet '01/2023' ve '18 adet 01/2028' miadlı toplamda 28 adet ürün var . İlk olarak orta kutucuğa adeti girmeniz gerekmektedir bu durumda orta kutucuğa 10 yazdık. ''Miad Giriniz" yazan yere 10 adet ürünün miadını girmeniz gerekmektedir bu durumda '01/2023 ' yazdık. Bunları girdikten sonra yeşil buton olan "Miad Kaydet ve Eklemeye Devam Et" Butonuna basarak eklediğimiz 10 ürünü kontrol listesine yolladık uygulama ekrana "Başarıyla Kaydedildi" Mesajını verdikten sonra geri kalan 18 adet ürünü tekrar aynı şekilde adeti orta kutucuğa ve miadı son kutucuğa girdikten sonra "Kaydet ve Bitir" dedikten sonra sıradaki miadlı ürünü okutup aynı işlemleri tekrarlayabiliriniz.

EKRANDA YER ALAN BUTONLAR

Tekrar Başlat ve Sil: Sayımı tamamen silip yeniden başlatır.

Durdur ve Kontrol Et: Sayımı durdurmak istediğinizde veya kontrol listesi adı verilen ve ürünleri içinde tutan listeye girip ürünleri onaylayıp kalıcı listeye aktarmak için kullanılır.

Switch Butonu: Ses AÇ/KAPA işlemi için kullanılır.Flash: AÇ/KAPA işlemi için kullanılır.

AYARLAR

Ayarlar ekranında 4 farklı ayar seçeneği bulunmaktadır.

1) İlon Buluta Giriş Yap İlon Yazılım olarak geliştirdiğimiz diğer masaüstü ürünlerinden birini kullanıyorsanız, bu kısımda kullandığınız programın içinden bir kullanıcı adı ve şifre alarak giriş yapabilir, okuttuğunuz karekod ve barkodları anlık olarak programınıza aktarabilirsiniz.

2) Barkod Tipleri Okutmak istediğiniz barkod tipini seçebilirsiniz. Örneğin sadece Barkod(1D) okutmak isterseniz 'Barkod' yada Karekod okutmak isterseniz 'Karekod' seceğinizi seçebiliriniz. İkisinide aynı anda seçmek mümkündür.

3) Miad-Tarih Ayracı Miadlı sayım yapıyor iseniz varsayılar olarak tarih formatı ay ve yıl arasında '/' ile ayrılmıştır.Örneğin '02/2022'. Bu kısımda kendiniz ayracı belirliyebilirsiniz. Örneğin '02|2022, 02*2022' vb.

4) Barkod Sayım Ayracı Barkodlu sayımlarda sayımlar şu formatta sunulmaktadır.86999546080274 ; 23Bu kısımda arada bulunan ayraç olan ';' değiştirebilirsiniz.


1 yıllık abonelik 169,99 TL

Gizlilik Politikası : https://www.iletisimonline.com/gizlilikpolitikasi

Keywords: Barkod Sayar, Barkod Sayım, KareKod Sayar, Stok Sayar
Barcode Sayar application is an application where you can count DataMatrix (KareKod), Barcode Barcode and Barcode Barcode in existing products in your business and export the results.

Use ;

DataMatrix COUNTING

DataMatrix counts the code in a very short time as much as you can fit on the screen of your device at the same time and when the count is finished, the message "READING COMPLETED" is written on the screen.

After the application counts DataMatrix, it keeps it in the list called "Checklist". If the user approves, he / she will put it in the counting list (Permanent).

Since each DataMatrix corresponds to a product, by counting the part corresponding to the product code from the DataMatrix in the checklist, it presents you how many of the product are counted. This makes it easy to control.

BARCODE COUNTING

Barcode (1D) counts are performed in 2 different ways.

1) Illegal Barcode Counting

For each barcode you read, 3 different boxes and 3 different buttons appear on the screen. The barcode number of the product you read in the first box is included. In the second box, there is the number of the barcode specified. After entering the number of pieces, you can read the next product by clicking on the "Save and Finish" button in yellow. Note: Since you are counting without a return, you must leave the Enter a third field in the empty field and do not use the "Save and Continue Adding" button in green. .

2) Counter Barcode Count

For each barcode you read, 3 different boxes and 3 different buttons appear on the screen. The barcode number of the product you read in the first box is included. In the second box, there is the number of the barcode specified. In the third box is the Miad forehead. The barcode products you read will be entered in this section according to their expiration. Let's explain with an example;

86999546080274 'You have 10 products in your hands with' barcode product ', '01 / 2023' and '18 01/2028 '. First you need to enter the number in the middle box, in this case we wrote 10 in the middle box. You need to enter the 10 product products in the place that says "Enter a Term". In this case, we wrote "01/2023". After entering these, we sent the 10 products that we added to the checklist by clicking the "Save and Continue Adding" button. After giving the message, you can read the remaining 18 products in the same way again, enter the middle box and the last box in the last box, click "Save and Finish" and then read the next term product and repeat the same operations.

BUTTONS ON THE DISPLAY

Restart and Delete: Deletes and restarts the count completely.

Stop and Check: Used when you want to stop counting or to enter the list called checklist and keep the products in it, approve and transfer the products to the permanent list.

Switch Button: It is used for sound ON / OFF operation. Flash: It is used for ON / OFF operation.

SETTINGS

There are 4 different setting options on the settings screen.

1) Login to Ilon Cloud If you are using one of the other desktop products we have developed as Ilon Software, you can login by importing a username and password from the program you use in this section, and transfer the data matrix and barcodes you have read to your program.

2) Barcode Types You can select the barcode type you want to be scanned. For example, if you want to only scan Barcode (1D), you can choose either 'Barcode' or 'Codecode' if you want to scan 2D Code. It is possible to select both at the same time.

3) Date-Date Separator If you are doing a counter-count, the date format is separated by '/' as the default, for example '02 / 2022 '. In this section, you can determine the brace yourself. For example '02 | 2022, 02 * 2022 'etc.

4) Barcode Count Separator In barcode counts, counts are presented in the following format. 23The separator in this section, ';' You can change.


1 year subscription 169,99 TL

Privacy Policy: https://www.iletisimonline.com/gizlilikpolitikasi

Keywords: Barcode Counts, Barcode Count, Square Code Count, Stock Count
Read more
Collapse
3.4
5 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
April 17, 2020
Size
3.2M
Installs
100+
Current Version
7.2.5
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
ILON
Developer
FEVZI CAKMAK CAD BEYTA ISHANI NO 43 K 2 D 212 213 OSMANGAZI BURSA TURKIYE
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.