MTV Hesaplama - Motorlu Taşıtlar Vergisi

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Logo Yazılım'ın sunduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama aracıyla aracınız için ödemeniz gereken vergiyi ücretsiz ve kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi – MTV Hesaplama Aracı’nın Özellikleri;

* Gelirler İdaresinin Açıkladığı Güncel Verilere Göre Online Hesaplama
* Ücretsiz Kolay Kullanım
* Farklı Araç Tiplerine Göre Hesaplama
* GİB'in Ödeme Sayfasına Yönlendirme

• MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) nedir?
Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.

• MTV ödemeleri ne zaman yapılır?
MTV ödemeleri Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksitle yapılır.

• MTV son Ödeme tarihi ne zaman?
MTV’nin ilk taksit ödemesi 1-31 Ocak tarihleri arasında, ikinci taksit ödemesi 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılmalıdır.

• Ocak ve Temmuz aylarında, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödenmeden muayene yaptırılabilir mi?
Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında, ayın son gününe kadar ödenebilmektedir. Bahsi geçen aylarda, ayın son gününden önce yapılan araç muayene işlemlerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi borç olarak görünmez ve araç muayenesi için engel teşkil etmez. Bu durum sadece Ocak ve Temmuz aylarında yapılan muayeneler için geçerlidir.

• MTV hangi araçlar için ödenmez?
- Genel ve özel bütçeli idareler, sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar
- Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye’de bulunan elçilik ve konsolosluklarıyla, elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ve ait taşıtlar,
- Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malul ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malul ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar.
- Aracın geçmiş dönemlere ait borcu olmamak şartıyla hurdaya çıkmış araçlar.
- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna intikal eden bankalara, tasfiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu eliyle yürütülen müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlar.

• MTV ödemesini nasıl yapabilirim?
- Tüm Vergi Dairelerinin veznelerine,
- Aşağıda listesi bulunan Bankaların veznelerine,
- İnternet Bankacılığı hizmetinden faydalanarak internet hesabınızdan,
- Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden, aşağıda listesi bulunan bankaların kredi kartından,
Logo Software offers the Motor Vehicle Tax (MTV) free of tax you have to pay for your vehicle and calculate the calculation tools in an easy way.
 
Motor Vehicle Tax - Features MTV Calculator;
 
* Revenue Administration Announces Updated Data by the Online Calculator
* Free Easy to Use
* Calculation According to Different Vehicle Types
* Redirect to like the Payment Page

• MTV (Motor Vehicle Tax) What is it?
Motor vehicle tax, according to the Road Traffic Act branches or offices to record traffic and motor vehicles which have been registered; Ministry of Transportation Directorate General of Civil Aviation has been registered and the registration of aircraft and helicopters, and taxation is subject to the harbor or the municipal registry records and who have registered motorized watercraft.

• When payments are made on MTV?
including MTV payments are made in equal installments in January and July 2.

• When MTV last payment date?
MTV's first installment payment dates between January 1 to 31, the second installment payment should be made between 1-31 July.

• January and July, motor vehicle tax (MTV) Do payment of examination can be made?
Motor Vehicle Tax in January and July each year can be paid until the last day of the month. In the aforementioned month, Motor Vehicles in the vehicle inspection process carried out before the last day of the month will not appear as debt and taxes does not constitute a barrier to vehicle inspection. This is true not only for examinations held in January and July.

• What tools are not paid for MTV?
- general and special budget administrations, social security institutions and special provincial administrations, municipalities, villages and Turkey on behalf of a legal entity registered in the vehicle registration and Red Crescent Societies
- must be mutual with foreign states with embassies and consulates located in Turkey, ambassadors, charge d'affaires and consuls, embassies and consular officers and of vehicles,
- degrees of injuries and the other with 90% more registered vehicles with handicapped and people with disabilities in the name of the disabled and handicapped, special means and vehicles that are suited to this situation.
- the vehicle has come to belong to a bygone era debt, but not scrap the vehicle.
- Savings Deposit Insurance Fund have been transferred to the bank, the Savings Deposit Insurance Fund liquidation carried out by hand vehicles belonging to the bankruptcy administration of the bankrupt bank.

MTV • How can I pay?
- the teller of all the Tax Office,
- to the bank teller with a list below,
- taking advantage of the Internet Banking services from your Internet account,
- Revenue Administration of the website, the banks' credit cards listed below,
Read more
Collapse
4.6
90 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
April 28, 2020
Size
5.4M
Installs
10,000+
Current Version
1.0.6
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Logo Kobi Dijital Hizmetler A.Ş.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.