İslam Dininin Aslı

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Uygulamamızı beğenen, kendi sayfasında paylaşan veya bunlara yorum yapan kimselerin isimleri Google‘ın / Google Play sisteminden dolayı görünmektedir. Bu kişilerin sayfalarında şirk(Allah-u Teâlâ’ya ait hak, sıfat ve yetkileri Allah’tan başkalarına veya Allah’la birlikte bir başkalarına vermektir) küfür (gerek inatla, gerek cehaletle, gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah’ın tevhidini inkâr etmek ve rasûlünü yalanlamaktır) ve haram içerikli paylaşımlar varsa reddediyor, böyle bir içeriğe bizim yapmış olduğumuz paylaşımlar üzerinden ulaşılması halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Uygulamamızı Beğenip Paylaşmayı Unutmayınız !!!

İslam Dininin Aslı

* * *

İslam dini “la ilahe illallah” Tevhid kelimesi üzerine bina edilmiş, İslam dininin diğer hükümleri, emirleri, nizamı hep bu kelimenin ihtiva ettiği manalardan kaynaklanmış, böylece İslam’da mevcut olan ibadetler, hükümler mü’minlerin kalbindeki tevhidi sabitleştirmiş ve kuvvetlendirmiştir.

Bütün nebi ve rasuller de tarih boyunca insanları bu tevhid kelimesine ve onun gerektirdiği her tür ilim, amel, inanç ve davranışa davet etmişlerdir. Fakat son rasul Muhammed (a.s)’in insanlara getirmiş olduğu İslam dini ve şeriatinden başka sahih bir din ve şeriat kalmamıştır. Zira Allah (c.c) bu dini asıllarıyla korumuştur. Tahrifçilerin eli bu dine uzanamamıştır. İnsanların hayatlarına hakim olan küfürler ve cahiliye adetleri onu tamamen örtememiştir. Onun için tevhidin hakikatleri bu dinin en önemli ve en açık özellikleri olarak kalmıştır.

Tevhidin hakikatleri ve gerektirdikleri, İslam ümmetinin ilk nesli tarafından ilimde, amelde, inançta ve davranışta en mükemmel şekliyle yerine getirilmiş, işte bu nedenle de Allah (c.c)’ın rahmeti onları gölgelemiş, huzurla dolmuşlar ve Allah (c.c) onları, sayı ve kuvvetleri ne kadar fazla da olsa düşmanlarına karşı muzaffer, aziz ve hakim kılmıştır.

Zamanımızda ise durum tamamıyla değişmiştir. Zira kendilerini İslam’a nisbet eden kimseler, sayıları fazla olmasına rağmen tevhidin manasını idrak etmekten, rükünlerini ve şartlarını yerine getirmekten gafil olmuş, aralarında tevhidin hükümleri kaybolmuş ve tevhid ile tevhidin zıddı olan şirkin sınırlarını karıştırmaları sebebiyle artık onlara göre tevhidi sağlamak için; tevhid kelimesinin sadece sözle söylenilmesi, yaşantıda uygulamaksızın bu kelimeye sadece kalple inanılması, Rasulullah (s.a.s)’a sadece sözde bağlanılması, dinin baba ve dedelerden miras kalması ya da nüfus kağıdında yazılı olması yeterli olmuştur.

Bundan dolayı İslam davetçilerinin yapması gereken ilk şey insanları tevhide çağırmak, onları tevhide göre terbiye etmek ve şirkin her türünü yok etmek için çalışmaktır.
İşte bütün bu gayeleri hedefleyerek bu kitap kaleme alındı. Bu kitap; İslam’ın aslını yani tevhidi, risaleti ve onların rükünlerini, şartlarını, onları bozan halleri Kur’an ve sünnetten delillerle ve alimlerin açıklamalarıyla soru – cevap şeklinde açıklamaktadır. Ta ki insanlar, özellikle kendilerini İslam’a nisbet edenler, Allah (c.c)’ın sahih dininin neresinde olduklarını bilsinler. Böylece vakit geçmeden, fırsatı kaçırmadan gerçek İslam’a dönsünler ki Allah’ın azabından kurtulsunlar ve Allah’ın cennetine nail olsunlar. Çünkü Allah (c.c)’ın cenneti ancak tevhidi gerçek manada sağlayan, sadece Allah’a ihlasla ibadet eden ve her türlü şirkten beri olan, uzak duran kişiler içindir.
People who like our app, sharing their reviews on their page or one of the names that Google / Google Play system due to appear. Shirk in this person of pages (rights of Allah-u Allaah, capacity and powers is to give an others with others or God but God), swearing (both stubbornly, both ignorance, as well as stubbornness that mimic reasons and denying God's Oneness to refute the rasul) and refuses If shares are forbidden content, such content we do not accept any responsibility if we have done our share to reach over.

Application Sharing our admiration or you forget it !!!

Islam's Original

* * *

Islam "la ilaha illa" was built on the Unity of the word, the other provisions of Islam, orders, regulations always have originated from the sense that it contains the word, so they worship existing in Islam, the provisions of tawhid in the hearts of the believers fix that and strengthened.

All the people throughout history prophet and Rasul also the word of monotheism and every kind of knowledge he requires, deeds, beliefs and behaviors were invited. But last Rasul Muhammad (Company) 's have brought to the people that there is nothing in Islam and authentic another of Sharia religious law. For Allah (c.c) has kept this religion with the original. hands of falsifiers did not extend to this religion. swearing prevailing ignorance ads to people's lives and could not cover it completely. You unification remained for him the truths of this religion as the most important and most obvious features.

Monotheism truths and they require, in science by the first generation of Muslim Ummah, in deeds, have been met with the most perfect form in an attitude of faith, which is why Allah (swt) mercy has shadowed them, peacefully expired and Allah (SWT) them, the number and strength of what the more the victorious against the enemy, though, it has made saints and judges.

At the present time the situation has changed completely. Because they are a person who is relatively Islam, numbers, although more than to comprehend the meaning you monotheistic, have been remiss to fulfill its pillars and conditions, monotheism provisions lost between them and monotheism opposite due to mixing of Shirk's border with monotheism to provide longer tawhid by them; only contract is said to be the word of tawhid, exerting only be believed to heart these words in life, the Prophet (s.a.s) in only nominally connected to, is inherited from the religion of the father and grandfather or be written in the birth certificate was sufficient.

Therefore, to call the first thing people should do the summoner of the Islamic Tawhid is to nurture them by the Tawhid and work to eliminate all forms of shirk.
Here it is all included in this book written by targeting these purposes. This book; Ie the original Islamic tawhid, prophethood and pillars of their states, conditions, states the Koran and distorts them with questions and explanations of the evidence by scholars from circumcision - he explains answer. Until, that people, especially those who themselves relatively Islam, Allah (c.c) 's Let them know where they are in the authentic religion. Thus, before time, they miss the opportunity to get a real return from Islam, Allah punished them and nail them to the God of heaven. Allah (c.c) 's paradise but tawhid providing a real sense, only those who worship Allah and sincere that since polytheism of all kinds are standing far away for people.
Read more
Collapse
4.6
132 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
October 18, 2014
Size
4.4M
Installs
10,000+
Current Version
1.0
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hak Yayınları
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.