Kastamonu'nun yöresel tatları kapınızda.

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kastamonu MÖ. 5000’li yıllardan bu yana kesintisiz olarak uygarlıklar merkezi olmuş, Osmanlı döneminde de, Cumhuriyet döneminde de hakim rol oynamış bir kenttir ve bu güçlü konumu, kentin yaşamına da yansımıştır. Oldukça renkli, incelmiş bir yaşam kültürüne sahiptir. Buna ek olarak, Türkiye’nin en az kirlenmiş ve zengin doğasına ve doğal beslenme geleneklerine sahip bir bölgedir. Hem kentte, hem kırsalda, çok zengin ve güçlü bir mutfak kültürü vardır."
"Kastamonu Konak İşletmeleri olarak, Kastamonu’da 2003 yılından beri konaklama ve yeme-içme sektöründe hizmet vermekteyiz. Butik otel konsepti çerçevesinde, restoran hizmetlerimiz de butik ve özel olageldi. Kastamonu’nun zengin mutfak kültürüyle yoğurularak ortaya çıkan zengin menülerimiz, yıllardır konağımızın maharetli yerel kadın aşçıları tarafından itinayla hazırlanıyor ve misafirlerimize sunuluyor.
İşte bu yöresel lezzet hazırlama becerimizi, bir adım ileri götürerek, paketlemeye ve daha uzaktaki tüketicilere de ulaştırmaya karar verdik. Bu amaçla öncelikle derin bir araştırmaya giriştik. Özgünlüğü ve lezzeti koruyarak, Kastamonu’nun hangi ürünlerini öncelikli olarak işleyebiliriz, hangi lezzet ve gıdaları hijyenik ve sağlıklı bir şekilde konserve ederiz ve beğeniye sunarız, ona baktık. Kastamonu doğasında doğal olarak yetişen ve yerel halkın zaten yüzyıllardır konserve, turşu, pestil, marmelat, reçel, kurutulmuş gıda, vb. olarak saklanan gıdalarını araştırdık, geniş bir yelpazede ürün listemizi ortaya çıkardık ve üretime başladık. Bu yelpaze her geçen gün genişlemekte."
"Tamamen Kastamonu doğasından temin ettiğimiz ürünlerimizi “Kastamonu Doğasından” şemsiye markası altında beğeniye sunmaya karar verdik. İmalat markamızı ise, konağımızın ismiyle uyumlu olarak “Uğurlu Çiftlik” olarak belirledik. Ürünlerimizin büyük kısmı, Kastamonu’nun menşeini bildiğimiz bölgelerinden doğruca tarladan ya da köylüden bize ulaşıyor. 2018’den itibaren de hammaddelerimizin büyük kısmını kendi tarlalarımızdan temin etmeye hazırlanıyoruz.

Tamamen kendi bünyemizdeki personelimiz tarafından, kendi imalathanemizde, her türlü hijyen denetiminde üretilen ürünlerimiz, ilaçsız ve hormonsuz, tamamen doğal şartlarda yetişen meyve, sebze, doğal bitkiler ve tahıllardan yapılıyor. Piyasadaki pek çok benzerinden farklı olarak, içine sevgimizi, yıllara dayanan mutfak deneyimimizi, maharetli Kastamonu’lu kadınların elinin lezzetini katıyoruz ve gerçekten de fark yaratıyoruz. Ürünlerimizi tadan bu farkı anlıyor!"
Formülü bizde saklı olan, kuru ve yaş tarhanalar, kızılcık tarhanası, bize özgü reçeller, mis gibi siyez ekmekleri ve kurabiyeleri, artık size bir tık kadar yakın.
Kastamonu’nun siyez buğdayı, unu, sarımsağı, üryani eriği, sahlebi gibi tamamen özgün ve biricik ürünlerini de güvenle sitemizden temin edebilir, güvenilir üreticilerden temin edildiğine inanabilirsiniz.
Türkiye’nin en büyük mantar deposu olan Kastamonu, cömert olduğu aylarda bizim aracılığımızla size doya doya mantar yeme keyfini de yaşatacaktır. Tazesi bitince de turşusunu bizden isteyebilirsiniz.
2018’den itibaren sizlerle keyifli, sağlıklı ve lezzetli bir yolculuğa çıkmaya hazırız. Zaman içinde Kastamonu’ya özgü tarifleri de sizlerle paylaşarak, giderek güçlenen bir sağlıklı beslenme dostluğu geliştirmek, en büyük arzumuz.
Haydi o zaman, buyurun sağlıkla “Kastamonu Doğasından” beslenmeye …
Kastamonu BC. Since the 5000'l year continuously been the center of civilization, the Ottoman period, the city has played a dominant role in the Republican period, and this strong position is reflected in the city's life. Quite colorful, it has a refined culture of life. In addition, Turkey is one of the least polluted and its rich nature and natural dietary traditions. Both the city and the countryside, has a very rich and powerful culinary culture. "
"Kastamonu as the host Businesses, Kastamonu since 2003. We provide accommodation and services in the food and beverage industry. In the framework boutique hotel concept, our restaurant service has also been the boutique and special. Kastamonu kneading Our emerging rich menu that appears with a rich culinary culture, skilful local our decades mansion female cook by preparing carefully and offered our guests.
That is our ability to prepare local delicacies, one step further, packaging and transport to more distant consumers, we decided to also. For this purpose we have embarked on a deep research. Preserving the originality and flavor, which can be treated as a priority of Kastamonu products, which we offer flavor and hygienic food in a healthy way and we preserved and appreciation, we've looked at him. Kastamonu, which grows naturally in nature and local people for centuries already canned food, pickles, fruit pulp, marmalades, jams, dried food, etc. We investigated the stored food as we reveal our list of products in a wide range and began to production. This range is expanding every day. "
"Altogether our products we have obtained the nature of Kastamonu" Kastamonu nature of "We decided to offer appreciation under the umbrella brand. In our manufacturing brand, consistent name of our mansion" Lucky Farms "We set. The majority of our products, from the field directly to the region we know Kastamonu origin or us from villagers It is reached. the majority of our raw materials and since 2018 we are preparing to ensure our own fields.

Completely by our staff in our own house, our own factories, our products are produced in all kinds of hygiene control, drug-free and hormone-free, fully grown in natural conditions fruits, vegetables, and grains are made from natural plants. Unlike so many on the market, into our love, our cuisine based on years of experience, we add the flavor of Kastamonu skilful women's hands and we really makes the difference. Our products understand this difference in taste! "
The formula is hidden from us, dry and wet Tarhana, cranberry tarhana us unique jams, breads and cookies Siyazan like you, close to you now a click away.
Kastamonu Siyazan wheat, flour, garlic, prunelle plum, as well as completely original and unique products we can supply our confidence sahleb site, you can believe that is procured from reliable manufacturers.
Kastamonu, Turkey's largest mushroom tank which, in recent months it is too generous will live through us you enjoy eating fungus plentifully. You can ask for a fresh pickles is finished.
From 2018 to the first pleasant, healthy and ready to go on a delicious journey. Kastamonu also share with you specific recipes over time, gradually strengthening a healthy diet promote friendship, our greatest desire.
Come on then, come in health "nature of Kastamonu" nutrition ...
Read more
5.0
2 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
October 17, 2018
Size
12M
Installs
10+
Current Version
3.5.5.3
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Efortek Yazılım
Developer
SULAKLI MAH. SULTAN SOK. NO:23/2 OF / TRABZON
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.