Kastamonu'nun yöresel tatları kapınızda.

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kastamonu MÖ. 5000’li yıllardan bu yana kesintisiz olarak uygarlıklar merkezi olmuş, Osmanlı döneminde de, Cumhuriyet döneminde de hakim rol oynamış bir kenttir ve bu güçlü konumu, kentin yaşamına da yansımıştır. Oldukça renkli, incelmiş bir yaşam kültürüne sahiptir. Buna ek olarak, Türkiye’nin en az kirlenmiş ve zengin doğasına ve doğal beslenme geleneklerine sahip bir bölgedir. Hem kentte, hem kırsalda, çok zengin ve güçlü bir mutfak kültürü vardır."
"Kastamonu Konak İşletmeleri olarak, Kastamonu’da 2003 yılından beri konaklama ve yeme-içme sektöründe hizmet vermekteyiz. Butik otel konsepti çerçevesinde, restoran hizmetlerimiz de butik ve özel olageldi. Kastamonu’nun zengin mutfak kültürüyle yoğurularak ortaya çıkan zengin menülerimiz, yıllardır konağımızın maharetli yerel kadın aşçıları tarafından itinayla hazırlanıyor ve misafirlerimize sunuluyor.
İşte bu yöresel lezzet hazırlama becerimizi, bir adım ileri götürerek, paketlemeye ve daha uzaktaki tüketicilere de ulaştırmaya karar verdik. Bu amaçla öncelikle derin bir araştırmaya giriştik. Özgünlüğü ve lezzeti koruyarak, Kastamonu’nun hangi ürünlerini öncelikli olarak işleyebiliriz, hangi lezzet ve gıdaları hijyenik ve sağlıklı bir şekilde konserve ederiz ve beğeniye sunarız, ona baktık. Kastamonu doğasında doğal olarak yetişen ve yerel halkın zaten yüzyıllardır konserve, turşu, pestil, marmelat, reçel, kurutulmuş gıda, vb. olarak saklanan gıdalarını araştırdık, geniş bir yelpazede ürün listemizi ortaya çıkardık ve üretime başladık. Bu yelpaze her geçen gün genişlemekte."
"Tamamen Kastamonu doğasından temin ettiğimiz ürünlerimizi “Kastamonu Doğasından” şemsiye markası altında beğeniye sunmaya karar verdik. İmalat markamızı ise, konağımızın ismiyle uyumlu olarak “Uğurlu Çiftlik” olarak belirledik. Ürünlerimizin büyük kısmı, Kastamonu’nun menşeini bildiğimiz bölgelerinden doğruca tarladan ya da köylüden bize ulaşıyor. 2018’den itibaren de hammaddelerimizin büyük kısmını kendi tarlalarımızdan temin etmeye hazırlanıyoruz.

Tamamen kendi bünyemizdeki personelimiz tarafından, kendi imalathanemizde, her türlü hijyen denetiminde üretilen ürünlerimiz, ilaçsız ve hormonsuz, tamamen doğal şartlarda yetişen meyve, sebze, doğal bitkiler ve tahıllardan yapılıyor. Piyasadaki pek çok benzerinden farklı olarak, içine sevgimizi, yıllara dayanan mutfak deneyimimizi, maharetli Kastamonu’lu kadınların elinin lezzetini katıyoruz ve gerçekten de fark yaratıyoruz. Ürünlerimizi tadan bu farkı anlıyor!"
Formülü bizde saklı olan, kuru ve yaş tarhanalar, kızılcık tarhanası, bize özgü reçeller, mis gibi siyez ekmekleri ve kurabiyeleri, artık size bir tık kadar yakın.
Kastamonu’nun siyez buğdayı, unu, sarımsağı, üryani eriği, sahlebi gibi tamamen özgün ve biricik ürünlerini de güvenle sitemizden temin edebilir, güvenilir üreticilerden temin edildiğine inanabilirsiniz.
Türkiye’nin en büyük mantar deposu olan Kastamonu, cömert olduğu aylarda bizim aracılığımızla size doya doya mantar yeme keyfini de yaşatacaktır. Tazesi bitince de turşusunu bizden isteyebilirsiniz.
2018’den itibaren sizlerle keyifli, sağlıklı ve lezzetli bir yolculuğa çıkmaya hazırız. Zaman içinde Kastamonu’ya özgü tarifleri de sizlerle paylaşarak, giderek güçlenen bir sağlıklı beslenme dostluğu geliştirmek, en büyük arzumuz.
Haydi o zaman, buyurun sağlıkla “Kastamonu Doğasından” beslenmeye …
Kastamonu BC. It has been a center of civilizations without interruption since the 5000s and it has also played a dominant role in the Ottoman period and in the Republican period and this strong position has been reflected on the life of the city. It has a very colorful, thinned life culture. In addition, Turkey is one of the least polluted and its rich nature and natural dietary traditions. Both in the city and in the countryside, there is a rich and strong culinary culture. Hem
"As Kastamonu Konak Establishments, we have been serving in Kastamonu in the accommodation and catering sector since 2003. In the framework of the boutique hotel concept, our restaurant services have become boutique and private. It is carefully prepared by women chefs and offered to our guests.
We decided to take this local flavor preparation step by step, pack it, and deliver it to more distant consumers. For this purpose, we first started a deep research. By preserving its originality and flavor, we can process which products of Kastamonu as a priority and we can look at it, which can be preserved and tasted in a hygienic and healthy way. Kastamonu is inherently native and native people have already been canned for centuries, pickles, pulp, marmalade, jam, dried food, etc. We have researched stored foods, we have revealed a wide range of products and started production. This fan is expanding every day. "
Bize We decided to offer our products from Kastamonu nature under the umbrella brand ini From Kastamonu Nature ”. As of 2018, we are preparing to supply most of our raw materials from our own fields.

Our products are produced by our own staff, in our own factory, under the supervision of all kinds of hygiene, without medicines and hormones, completely natural conditions, fruit, vegetables, natural plants and cereals are made from. Unlike many similar ones on the market, we add our love, our years of culinary experience, the taste of hand of the skilful women of Kastamonu and we really make a difference. Tadan our products understand this difference! "
Dry and wet tarhana, cranberry tarhana, jams, mushy bread and cookies of ours are now close to you.
Kastamonu'nin wheat, flour, garlic, urani plum, sahlebi completely unique and unique products such as our site can be safely purchased, you can believe that the reliable manufacturers.
Kastamonu, Turkey's largest mushroom tank which, in recent months it is too generous will live through us you enjoy eating fungus plentifully. You can ask us for the pickle when it's done.
From 2018 we are ready to take you on a pleasant, healthy and delicious journey. It is our desire to develop a healthy friendship with you by sharing the recipes that are specific to Kastamonu over time.
Then come, for your health buy To be fed from the nature of Kastamonu Hayd
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Updated
December 3, 2018
Size
2.7M
Installs
10+
Current Version
1.0
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Efortek Yazılım
Developer
SULAKLI MAH. SULTAN SOK. NO:23/2 OF / TRABZON
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.