Türk Kızılayı Mobil

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

TÜRK KIZILAYI MOBİL UYGULAMASI

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Kızılayı şimdi Android markette yer alan uygulaması ile size çok daha yakın!

Tarih 11 Haziran 1868...Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alacak olan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne tüm doğal afetlerde halkımızın yanında oluyor, afetzedelerin yaralarını sarıyor…

Tam gönüllülük anlayışı ile insani yardım yapan Türk Kızılayı dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor…

Uluslararası Kızılay – Kızılhaç Hareketi’nin bir parçası olarak, insan onurunun korunması doğrultusunda din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın insancıl çalışmalar yürütüyor…

Ülkemiz genelindeki 700’e yakın şubesi, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü olan Türk Kızılayı Afete Hazırlık ve Müdahale, Kan Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Gönüllülük Çalışmaları, Eğitim Hizmetleri, Sağlık gibi alanlarda faaliyet gösteriyor…

8 Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi, 25 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile sürekli gelişme içinde olan Türk Kızılayı, tüm Türkiye’de yıl boyunca sosyal yardımlar dağıtıyor, 13 aşevi ile yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerine sıcak aş sağlıyor ve huzurevleri ile yaşlılarımıza bakıyor.

17 bölge, 65 kan bağış merkezi ile ülkemizin kan ihtiyacının temin edilmesi için çalışan Türk Kızılayı Kan Hizmetleri ayrıca 2014 yılında başlanan kök hücre bağışı konusunda da çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Türk Kızılayı gençlik kampları ve öğrenci yurtları ile ülkemizin geleceği olan gençlerimize ve öğrencilerimize destek oluyor. İlk yardım eğitim merkezleri ile Türkiye’nin en yaygın ilk yardım eğitimi ağına sahip Türk Kızılayı, sağlık ve afete hazırlık eğitimleri ile de halkımızı konularında uzman eğitimcileri ile bilinçlendiriyor..


Türk Kızılayı Mobil Uygulaması neler var?

KAN BAĞIŞI
Kan bağışı bilgileriniz, kan bağışı noktaları ve kan, aferez ve kök hücre bağışları hakkında detaylı bilgiler..

İLK YARDIM
Temel İlk Yardım Uygulamaları ve İlk yardıma ilişkin sorularınıza cevaplar..

SAĞLIK
Kalori hesaplamaları, Vücut Kitle İndexi hesaplamaları..

AFET
Afet olduğunda ilk 72 saatte neler yapılmalı, afet haberleri..

BAĞIŞ
Yurtiçi ve Yurtdışı bağışlarınızı, SMS Bağışlarınızı, Nakdi Bağışlarınızı, Kurban ve Adak vekaleti vermeyi, Acil Afet Çadırı, Gıda Kolisi, Sevgi Bohçası, Tekerlekli Sandalye, Kızılay Kart, Aşevlerine Nakdi Yardım ve Özel Eğitim Sınıfları Şartlı bağışlarınızı uygulamanın bu bölümünden yapabileceksiniz.
Ayrıca yaptığınız bağışların takibini de bölümden ulaşabilirsiniz..

HABERLER
Türk Kızılayı’nın faaliyetlerini bu bölümdeki güncel haberlerden takip edebilirsiniz.

İYİLİK KULÜBÜ
İyiliklerin puanlara dönüşeceği iyilik kulübü üzerine çalışmalarımız devam ediyor..

ÇOCUK
Türk Kızılayı’nın çocuklar için de sürprizleri olacak, uygulamayı takip etmeyi unutmayın!

SSS
Türk Kızılayı hakkında en çok sorulan soruları derledik, siz de Türk Kızılayı hakkında bilmek istediklerinizi bu bölümde bulabilirsiniz.
TURKISH RED CRESCENT MOBILE APPLICATION

Which is one of Turkey's oldest non-governmental organizations with the Turkish Red Crescent is now located much closer to you application in the Android market!

On 11 June 1868 ... A group establishes an association met idealistic Ottoman physicians ... First Hilal-i Ahmer Society, then the Great Leader Mustafa Kemal Ataturk's orders "Red Crescent" This is the most established non-governmental organizations of our country, who will receive the name, Besides he's our people in all natural disasters since that day, wrap the wounds of the victims ...

With full understanding of the Turkish Red Crescent humanitarian volunteer who is making efforts to alleviate human suffering if it is anywhere in the world ...

International Red Crescent - as part of the Red Cross Movement, in line with the protection of human dignity religion, language, race discrimination without carrying out humanitarian work ...

Our country close branches to 700 across hundreds of thousands of members and the volunteers Turkish Red Crescent Disaster Preparedness and Response, Blood Services, Social Services, Youth and Voluntary Work, Education Services, operates in areas such as Health ...

8 Regional Disaster Management and Logistics Center, 25 the Turkish Red Crescent in constant development with Local Disaster Response and Logistics Center, all dealing outreach throughout the year in Turkey and 13 365 days of the year with a soup kitchen provides overcome warm to those in need and looking for our old people and nursing homes.

17 of 65 employees donated blood to provide our country's need for blood in the center of the Turkish Red Crescent Blood Services also about stem cell donation which was started in 2014, continues its studies.

Turkish Red Crescent youth camps and dormitories with our youth who are the future of our country and is supporting our students. Turkish Red Crescent first aid first aid training with Turkey's most extensive network of training centers, raising awareness with health and disaster preparedness training with expert instructors in subject our people ..


Turkish Red Crescent Ideas What?

BLOOD DONATION
Your blood donation information, blood and blood donation points, and detailed information about stem cell apheresis donations ..

FIRST AID
Basic First Aid Applications and answers to your questions about first aid ..

HEALTH
Calorie calculation, Body Mass Index calculations ..

DISASTER
What should be done when the first 72 hours of the disaster, disaster news ..

DONATION
Domestic and foreign donations, your SMS donation, your cash donation, Sacrifice and vow to give power of attorney, Emergency Disaster Tent, Food Carton of Love Bundle, Wheel Chair, Red Crescent Card, soup kitchens on Cash Assistance and Special Education Classes will do from this part of the application your conditional donations.
You can also track the donations you made in the department ..

NEWS
You can follow the activities of the Turkish Red Crescent to-date news in this section.

GOOD CLUB
Our club will return to work on the kindness of points goodness continues ..

CHILD
The Turkish Red Crescent will be a surprise for the kids, do not forget to follow the application!

FAQ
We have compiled the most frequently asked questions about the Turkish Red Crescent, you can also find in this part of what you want to know about the Turkish Red Crescent.
Read more
Collapse
3.5
100 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Türk Kızılayı derneği mobil uygulama içeriğini geliştirmeye devam etmektedir.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 21, 2018
Size
11M
Installs
10,000+
Current Version
1.80
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Türk Kızılayı
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.