Türk Kızılay Mobil

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

TÜRK KIZILAY MOBİL UYGULAMASI

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Kızılay şimdi Android markette yer alan uygulaması ile size çok daha yakın!

Tarih 11 Haziran 1868...Bir grup idealist Osmanlı hekimi bir araya gelerek bir dernek kurar… Önce Hilal-i Ahmer Cemiyeti daha sonra ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle “Kızılay” adını alacak olan ülkemizin bu en köklü sivil toplum kuruluşu, o günden bugüne tüm doğal afetlerde halkımızın yanında oluyor, afetzedelerin yaralarını sarıyor…

Tam gönüllülük anlayışı ile insani yardım yapan Türk Kızılay dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor…

Uluslararası Kızılay – Kızılhaç Hareketi’nin bir parçası olarak, insan onurunun korunması doğrultusunda din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın insancıl çalışmalar yürütüyor…

Ülkemiz genelindeki 700’e yakın şubesi, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü olan Türk Kızılay Afete Hazırlık ve Müdahale, Kan Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Gönüllülük Çalışmaları, Eğitim Hizmetleri, Sağlık gibi alanlarda faaliyet gösteriyor…

8 Bölge Afet Yönetim ve Lojistik Merkezi, 25 Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile sürekli gelişme içinde olan Türk Kızılay, tüm Türkiye’de yıl boyunca sosyal yardımlar dağıtıyor, 13 aşevi ile yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerine sıcak aş sağlıyor ve huzurevleri ile yaşlılarımıza bakıyor.

17 bölge, 65 kan bağış merkezi ile ülkemizin kan ihtiyacının temin edilmesi için çalışan Türk Kızılay Kan Hizmetleri ayrıca 2014 yılında başlanan kök hücre bağışı konusunda da çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Türk Kızılay gençlik kampları ve öğrenci yurtları ile ülkemizin geleceği olan gençlerimize ve öğrencilerimize destek oluyor. İlk yardım eğitim merkezleri ile Türkiye’nin en yaygın ilk yardım eğitimi ağına sahip Türk Kızılay, sağlık ve afete hazırlık eğitimleri ile de halkımızı konularında uzman eğitimcileri ile bilinçlendiriyor..


Türk Kızılay Mobil Uygulaması neler var?

İLK YARDIM
Temel İlk Yardım Uygulamaları ve İlk yardıma ilişkin sorularınıza cevaplar..

SAĞLIK
Kalori hesaplamaları, Vücut Kitle İndeksi hesaplamaları..

AFET
Afet olduğunda ilk 72 saatte neler yapılmalı, afet haberleri..

HABERLER
Türk Kızılay’ın faaliyetlerini bu bölümdeki güncel haberlerden takip edebilirsiniz.

İYİLİK KULÜBÜ
İyiliklerin puanlara dönüşeceği iyilik kulübü üzerine çalışmalarımız devam ediyor..

ÇOCUK
Türk Kızılay’ın çocuklar için de sürprizleri olacak, uygulamayı takip etmeyi unutmayın!

SSS
Türk Kızılay hakkında en çok sorulan soruları derledik, siz de Türk Kızılay hakkında bilmek istediklerinizi bu bölümde bulabilirsiniz.
TURKISH KIZILAY MOBILE APPLICATION

Which is one of Turkey's oldest non-governmental organizations with the Turkish Red Crescent is now located much closer to you application in the Android market!

History 11 June 1868 ... A group of idealist Ottoman physicians came together to form an association. Since then, he has been with our people in all natural disasters and hears the wounds of the victims.

The Turkish Red Crescent, which provides humanitarian aid with a full sense of volunteering, strives to relieve any human suffering anywhere in the world…

As part of the International Red Crescent - Red Cross Movement, it conducts humanitarian activities in order to protect human dignity without discrimination of religion, language and race ırk

The Turkish Red Crescent, which has close to 700 branches, hundreds of thousands of members and volunteers, operates in Disaster Preparedness and Response, Blood Services, Social Services, Youth and Volunteering Studies, Education Services and Health.

8 Regional Disaster Management and Logistics Center, 25 Turkey is in constant development with Local Disaster Response and Logistics Centers Crescent, all dealing outreach throughout the year in Turkey and 13 365 days of the year with a soup kitchen provides overcome warm to those in need and looking for our old people and nursing homes.

Türk Kızılay Blood Services, which works to provide the blood needs of our country with its 17 regions, 65 blood donation centers, is also continuing its efforts on stem cell donation started in 2014 at full speed.

Türk Kızılay supports youth and students who are the future of our country with youth camps and student dormitories. First aid training centers with Turkey's most extensive network with the Turkish Red Crescent first aid training, health and raising awareness with disaster preparedness training with expert instructors in subject our people ..


What is the Turkish Red Crescent Mobile Application?

FIRST AID
Answers to your questions about Basic First Aid Practices and First Aid ..

HEALTH
Calorie calculations, Body Mass Index calculations ..

DISASTER
What should be done in the first 72 hours when disaster, disaster news ..

NEWS
You can follow the activities of the Turkish Red Crescent from the current news in this section.

WELLNESS CLUB
We continue to work on the favor club where goodness will turn into points.

CHILD
Turkish Red Crescent will also have surprises for children, do not forget to follow the application!

FAQ
We have compiled the most frequently asked questions about the Turkish Red Crescent and you can find what you want to know about the Turkish Red Crescent in this section.
Read more
Collapse
3.1
143 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Türk Kızılayı derneği mobil uygulama içeriğini geliştirmeye devam etmektedir.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 21, 2018
Size
11M
Installs
10,000+
Current Version
1.80
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Türk Kızılay
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.