Cemre Koleji

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Değerli Aileler ;

Günümüzün en değerli kavramlarından biri olan “ eğitim “ hem çocuğun hem de aileyi etkileyen oldukça önemli bir süreçtir. Her okul, kuruluşunda kendince hedefler ve idealler belirler ve bu doğrultuda eğitim verir. Cemre Koleji eğitim ve öğretime kollarını açarken merkezine “ çocuğun ruh dünyasını “ koymuş bir eğitim yuvasıdır.

Günümüz çocuklarının gelişimi sizin çocukluğunuzdan oldukça farklıdır. Bu yeni nesle hitap etmek elbette daha farklı yöntem ve teknikleri gerektiriyor. Eski çağlarda eğitimin önü sadece belli bir zümre için açıktı ve bilgiye sahip olmak oldukça güçtü. İnternet çağıyla birlikte bilgiye ulaşmak hem çok kolay bir hale geldi hem de aynı bilgiye ulaşmanın birçok yolu olduğu keşfedildi. Günümüz çocuklarının bilgiye ulaşmada zorluk çekmeleri gibi bir problemi yok. Fakat bu yeni nesil; bilgiyi özümsemede, hayatlarına geçirmede, bilgiye olan meraklarını canlı tutmada zorluk çekiyorlar. Öğrenmeye karşı merakını yitirmiş çocuklara çok daha sık rastlıyoruz ve bu da bizi eğitim sürecinde farklı yöntem ve teknikler geliştirmeye yönlendiriyor.

Cemre Koleji akademik kadrosu, çocuklarda öğrenme merakının canlı tutulmasını, öğrenmenin bir keşif süreci olarak yaşanılmasını önemser. Çünkü hiçbir bilgi insanın kendi keşfettiği, deneyimlediği bilgi kadar kalıcı olmayacaktır. Ezber bilgiler çocukların yeni şeyler keşfetmesini kolaylaştırmazken, deneyimle ve keşifler kazanılan bilgi çocuğa yeni dünyaların kapısını açar.

Cemre Koleji olarak akademik kadromuzun çocuk psikolojisinden anlamasına oldukça önem veriyoruz ve bu nedenle düzenli olarak Uzman Psikolog , Oyun Terapisti Mehmet Teber’den eğitim alıyoruz. Aldığımız her eğitim bizi çocuk psikolojisi hakkında daha çok bilgilendiriyor. Ve böylelikle olaylara daha farklı gözden bakabiliyoruz.

Cemre Koleji çocukların hem akademik başarısı için hem de ruh sağlıkları için bir çok değeri misyon olarak benimsemiştir. Çocuklarımızın akademik gelişimlerini takip edebilmek ve onlara tıkandıkları yerlerde çözümler sunabilmek amacıyla Okul Psikoloğumuz kontrolünde dikkat, algı, ve zeka testi gibi ölçümler yapıyoruz. Bu ölçümlerden aldığımız bilgileri hem velimizle hem de çocuğumuzla paylaşıyoruz. Böylece çocuk kendiyle alakalı süreçlerin dışında, edilgen bir durumda kalmıyor ve kendisi birtakım çözümler geliştirme yoluna gidiyor.

Okul olarak çocukların hayatın içinde edilgen bir konumda kalmamalarını çok önemsiyoruz. Bu anlamda attığımız adımlardan biri de okulumuzda zil olmamasıdır. Böylece çocuklar zamanın daha çok farkında oluyorlar ve okul onlar için sistemde söz haklarının olduğu ve kendi sorumluluk alanlarının oldukça geniş olduğu bir yer haline geliyor. Bir çocuğun içinde kaybolduğu ve sürekli yönetilip pasifize edildiği bir okul anlayışı yerine her çocuğun kendi değerini hissettiği özel bir okul anlayışı ile çalışıyor.

Cemre Koleji olarak sizleri ve çocuklarınızı bu imkanlardan faydalanmanız için Cemre Koleji yerleşkemize bekliyoruz.

Saygılarımızla
Dear Family;

Today one of the most valuable concept of "education" is a very important process that affects both children's families. Each school sets his own goals and ideals in the organization and provide training in this direction. Cemre College of education and training center, opening their arms to "the spirit world of the child" is a training slot put.

Today children's development is quite different from your childhood. to cater to this new generation, of course, it requires different methods and techniques. Front of education in ancient times was only open to a certain clan and was very difficult to have the information. access to information with the Internet age has become very easy and it was discovered that there are many ways to achieve both at the same information. Today's children do not have a problem such as difficulty in accessing information. But this new generation; information on assimilation in and implement, they have difficulty in keeping alive the curiosity for knowledge. We see a lot more often children have lost their interest in learning, and this leads us to develop different methods and techniques in the educational process.

Cemre College academic staff, children learn to keep the curiosity alive, takes care of the experienced learning as a process of discovery. Because no knowledge of people discover that their own will not be permanent until the information has experienced. Memorizing information kolaylaştırmazk children to discover new things, experiment with and the new world of discovery opens the door to the children's acquired knowledge.

We give great importance as CemRe College academic staff to understand the psychology of our children and therefore regularly Clinical Psychologist, we are studying the game Therapist Mehmet Teber. It informs us more about each child psychology training we received. And so we can look different than reviewing the incident.

Cemre College adopted children as well as for academic achievement as well as a lot of value for mental health mission. Our children to follow their academic progress and attention to control our School Psychologist in order to offer solutions where they blocked them, perception, and we do measures such as intelligence test. We share the information we get from these measurements both our parents with our children. So the boy out of the process associated with the city, he can not remain in a passive state and going to him a number of ways to develop solutions.

We care so that they remain in a passive position in the school life of children. One of the steps we have taken in this sense is not ringing at our school. Thus, children are becoming more aware of the time and that the school system and promised rights for them is becoming a place where the broad concept of their area of ​​responsibility. The disappearance of a child and a school instead of constantly managed to pacify the understanding that every child with a special understanding of school feels its worth trying.

You and your children, as you take advantage of this opportunity to College Cemre Cemre We expect our college campuses.

With our respects
Read more
5.0
1 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

- Velibis 2.0'a yükseltidi.
Read more

Additional Information

Updated
September 18, 2016
Size
7.7M
Installs
100+
Current Version
2.0.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Kodpit
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.