Tetsiad

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Türk Ev Tekstili Sektörü kökleri binlerce yıla dayalı bir gelenekten gelen, Anadolu topraklarında yaşamış birçok medeniyetin oluşturduğu kültür mirasına dayalı, güçlü bir sektördür. 1970'li yıllardan bu yana hızla makineleşmiş ve teknolojisini geliştirerek, uluslar arası arenada yadsınmayacak bir güce sahip olmuştur. 1980'den bu yana İhracatta patlama yaparak, kendini tüm dünya pazarlarında kabul ettirmiştir.

Sektörümüz, sivil toplum örgütlenmesine 1991 yılında başlayarak, dünya da bu alanda görülen yapılanmaya ayak uydurmuş, birçok uluslar arası kurumda temsil edilerek, sesini duyurmuştur.

Geldiğimiz bu noktada Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği adıyla organizasyonunu geliştirerek, binden fazla üyeyle yapılanmasını büyütmüş, sektörümüzün tek sesi olarak, örgütlü yapısını sürdürmektedir.

Derneğimiz "değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir” mottosundan yola çıkarak kurumlar için ayakta kalmak için gerekli olan tek koşulun değişmek ve gelişmek olduğu bilinci ile ilerleyen her gün kendini yenileyerek geliştirecek ve dünya gerçeklerine uygun olarak, oluşumunu güçlendirecektir.

Gelecekte uluslar arası kurumlarla entegrasyonunu daha da geniş boyutlarda sürdürerek, yurt içinde ve dışarıda birçok etkinlik yapacak, Türk Ev tekstilinin sesini, en güçlü tonda duyuracaktır.

Bu gün Ev tekstili markası olarak uluslar arası sularda yelken basan kuruluşlarımızın sayılarını her geçen gün arttırmak, daha çok sayıda marka ile dünya vitrinlerinde yer alabilmek, bütün kıtalara yayılarak, daha çok evde ürünlerimizi kullandırmak temel hedeflerimiz arasındadır.

Türk Ev tekstili sektörü, tek dernek olmanın yaratmış olduğu sinerji ve "tek dernek, tek yürek” anlayışı ile çok daha fazla büyüyecek, her zamanki kalitesi ve güvenli duruşu ile dünya ev tekstilindeki, üretici ülke imajını, yeni markalarla zenginleştirerek, vazgeçilmezliğini sürdürecektir.
Turkish Home Textile Sector roots coming from a tradition based on thousands of years, lived in Anatolia were created based on the cultural heritage of many civilizations, it is a powerful industry. Since the 1970s, rapidly improving technology and mechanization has been a undeniable force in the international arena. Since 1980, exports by the explosion, has established itself in the world market.

Our industry, starting in 1991, the non-governmental organization in the world that keep pace with restructuring seen in this area, will be represented in several international organizations have their voices heard.

We arrived at this point Turkey Home Textile Industrialists' and Businessmen's Association name with improving the organization has grown to more than a thousand members, respectively structuring our industry as the only sound continues its organized structure.

Our association "The one constant is itself the change" is the only requirement to stay afloat for organizations Based on the motto with the awareness that change and evolve to develop progressive renewing itself every day and according to the real world, it will strengthen the process.

Future integration into international institutions and continued in the wider dimension, both in and out many activities to do, the sound of Turkish home textiles will be announced in the strongest tone.

These days home textile brand in international waters to increase the number of our organizations stepped sailing every day, many more to take part in the world to showcase the brand, spread to all continents, more them utilized our products at home among our basic targets.

Turkish home textile sector, the synergy that has been created to be the only association and "one association, one heart" will grow much more with the understanding that, in the usual quality and safe stance to the world of home textiles manufacturers country's image, enriching them with new brand will continue to be indispensable.
Read more
5.0
8 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

- Küçük iyileştirmeler yapıldı.
Read more

Additional Information

Updated
December 15, 2016
Size
9.0M
Installs
500+
Current Version
1.8.1
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Kodpit
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.