Yeniçağ Koleji

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Yeniçağ Koleji

Eğitim,öğretim ve kurum işletmeciliğindeki onaltı yıllık tecrübelerimiz ışığında yaptığımız araştırmalarımızda,eğitimde Dünya lideri ülkelerde son yıllarda birçok büyük okulun (okul içinde okul projesiyle)içerisinde daha küçük okullara bölündüğünü gözlemledik.
Bunun nedeni,büyük okullarda eğitim,öğretim ve sosyal başarının her geçen gün azalmasıdır.
Eğitim bilimci ve yazar Prof. Mary Anne RAYWİD yaptığı araştırmalarda küçük ölçekli okulların öğrenci başarısı ve kazanımında çok önemli olduğunu ifade etmiştir.
Ayrıca Türkiye’de özel okulların eğitim ve öğretimde geldikleri noktanın ilerisine taşınması için neler yapılabileceğini araştırdığımızda,

Türkiye için bir zorunluluk olarak;Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı şimdiki zamana göre değil,Yeniçağ’a hazırlamak,
Sıradanlaşan, aynılaşan özel okullar içerisinde farklı olmak için yola çıktık ve Türkiye’nin ilk Butik Okulculuğunu başlattık.

Butik okul konseptimizde:

Bireysel ilgi ön plandadır.Her birey özeldir ve özel ilgi ister.
Öğrencilerimiz kendilerini rahat ve kolay bir şekilde ifade edebilecekleri ortamımızda çok iyi bir şekilde iletişim kurarlar.
Okul içi iletişimimiz(İdere,Öğretmen ve Öğrenci) en üst seviyededir.
Yüksek Akademik ve Sosyal başarı sağlanır.
Etkili bir Yabancı Dil eğitimi alınır.
Çocuklarımızın kariyer planı erken yaşlarda başlatılarak geleceğe hazırlanır.
Çocuklarımız teknolojiyi kullanan değil, Teknolojiyi oluşturan bireyler haline gelir.

Yeniçağ okulları, kalabalık ve her yaş grubunu içinde barındıran okulların aksine; İdare-Öğretmen-Öğrenci-Veli iletişiminin daha sağlıklı işlediği, öğrencileriyle bire bir ilgilenilen her öğrenciyi ayrı ayrı özel olarak tanıyan ve ona uygun çözümler üreten bir“Butik Okul”dur.

Mobil uygulamalarımızla öğrencilerinizin akademik gelişimlerini ve sosyal etkinliklerini takip edebilirsiniz.
New Age College

Education, training and corporate management in the sixteen years of experience of our in our research we conducted in the light of education in many great schools in recent years, the world's leading countries (the school project in schools), we observed that in into smaller schools.
The reason, in large school education, training and social success is decreasing every day.
Educational scientist and author Professor Mary Anne RAYWİD his research in small schools on student achievement and stated that the acquisition is very important.
In addition, we investigate what can be done to move beyond the point they reached in the education and training of private schools in Turkey

as a necessity for Turkey; the guarantee of our future children, not according to our present time, prepare the Modern Age,
Ordinary that we set out to be different in private schools and the homogenization of Turkey, we launched the first boutique Okulculug.
 
Boutique concept in our schools:
 
Individual attention is the individual front plandadır.h special and need special attention.
Students in our environment, they can express themselves in a comfortable and easy way to communicate in a very good way.
Our communication within the school (Idera, teachers and students) is the highest level.
High academic and social success is achieved.
An effective foreign language training is taken.
Our children's future career plans are prepared by starting at an early age.
Our children are not using the technology becomes individuals forming technology.
 
New Age schools, crowded schools and, unlike hosts in every age group; Administration-Teacher-Student-Parent communication of committing more healthy, that a student with an interest in each student individually tailored solutions to suit him and producing a "boutique school" stop.

You can follow the development of academic and social activities for your students with our mobile application.
Read more
5.0
6 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Velibis 2.0'a yükseltildi.
Read more

Additional Information

Updated
March 28, 2017
Size
14M
Installs
50+
Current Version
2.0.2
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Kodpit
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.