Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kuran’ı anlamanın sistematiği yine Kuran tarafından verilir. Sıkça ve önyargılarımızdan arınmış olarak okuduğumuzda, bir ayeti anlama adına kafamızda beliren soruların başka ayet ya da ayetlerde cevap bulup, açıklanıp, detaylandırıldığını görürüz. Dolayısıyla mesajı idrak etmenin birincil kuralı kitabı bir organizma gibi kabul edip, Kuran’ı yine Kuran’a sormaktır.
Çünkü yüce Allah Kuran’ı açıklamayı kimseye bırakmamış kendisi üstlenmiştir:

75:16 Onu aceleye getirip dilini oynatma.
75:17 Onu toplamak da okutmak da bize düşer.
75:18 Biz onu okuduğumuz zaman, onun okunuşunu izle.
75:19 Sonra, onu açıklamak da bizim görevimizdir.

Ayetlerin her biri birer element ve tüm elementler birbiriyle adeta network gibi bağlıdır.
Bu yapıdan anlıyoruz ki, Rabbimiz mesajını, akleden, araştıran, soruşturan, kritik eden beyinlere apaçık, kolay ve anlaşılır kılıyor.
Hazırladığımız bu sitede de bunu ortaya koymaya çalıştık. Ayetlere değişik bakış açılarıyla sorular türetip, hiçbir yorum yapmadan yine Kuran ayetlerini referans vererek açıklayıp, detaylandırmaya çalıştık.

Amacımız parçaları birleştirip, okuyucunun resmin bütününü görmesini sağlamak ve kendi anlayışıyla baş başa bırakmak.

Kuran mesajını idrak eden hiç kimse Allah’tan başkasına kul olmaz:

11:1 Bu öyle bir kitaptır ki, Bilge ve her şeyden Haberdar biri tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış ve sonra da açıklanıp detaylanmıştır.
11:2 Ki Allah’tan başkasına tapmayasınız.
systematic understanding of the Qur'an again given by the Qur'an. Frequently we read in our free and prejudices, on behalf of the questions that appear in our minds to understand a verse or verses to find answers in other verses, explaining, we see that detailed. Thus the primary rule book to comprehend the message factors such as whether to accept an organism, the Koran is the Koran ask again.
Because the Qur'an Allah Almighty has not left himself undertook to explain to anyone:

75:16 Play the language brought him to hurry.
To read also in 75:17 to collect it falls upon us.
75:18 we read it we always, follow its recitation.
75:19 Then, it is our duty to explain.

Each verse as a network element and all elements are connected with each other virtually.
We understand that this structure, the message of our Lord, from mentally, researching, investigating, critical self-evident that the brain makes it easy and straightforward.
In this site we prepare well, we tried to reveal it. Verses questions with different aspects türetip no comment to explain by reference to the Qur'an again, we tried to elaborate.

Our goal is to combine the parts, provide the reader to see the whole picture and leave them alone with their understanding.

The Qur'an does not recognize the message that no one other than Allah worshipers:

11: 1 that this is a book that, wise and reinforced by one of the verses aware of everything and then was explained and elaborated.
11: 2 That you worship none but Allah.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Hata düzeltmeleri
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
August 27, 2018
Size
12M
Installs
10,000+
Current Version
1.1.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Mesut Yılmaz
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.