Kuran Yolu - Namaz Vakitleri - Kıble Bulucu

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kuran Yolu ile kıble bulucu, Kuranı Kerim Meali, namaz vakitleri, dini günler ve çok daha fazlası cebinize geliyor. Üstelik tamamen ücretsiz.

Şimdiye kadar pek çok uygulamamızı sizlerin hizmetine sunduk. Bu defa çok fazla işinize yarayacak bir uygulamamızı sizlerin beğenisine sunuyoruz.

Kuran Yolu isimli uygulamamız da günlük hayatta işinize yarayacak pek çok özellik mevcut. Uygulama mızı rahat ve en doğru şekilde kullanabilmek için telefonunuza GPS ini açık tırmanışı öneririz. GPS yok ise üzülmeyin. Uygulamamız en doğru namaz vakitleri ve kıble bulucu için wi-fi yada mobil ağınızı kullanacaktır.

Uygulamamız dan başlıca özellikler ise.
* Kıble Bulucu : Bulunduğunuz yerin adresi, kıble yönü ve kabeye olan uzaklığını zı görebilirsiniz.

* Kuranı Kerim Bölümü : Bu bölümde Kuranı Kerim Türkçe Meali bu okuyabilirsiniz. Meal olarak diyanet işleri başkanlığı meali kullanılmıştır.
Yine aynı bölümde şimdilik 5 adet surenin dinleme kısmı yapılmıstır. İnternet gerektirmez.

* Namaz Vakitleri : Bu bölümde bulunduğunuz noktaya göre namaz vakitleri ni görebilirsiniz. Ayrıca Hanefi yada Şafi mezhebine göre ikindi namazı saati görülebilir.

* Namaz Sureleri : Bu bölümde ise namaz sureleri nin Türkçe okunuşu ve Türkçe meali okunmaktadır.

* En Yakın Cami : Bu bölümde bulunduğunuz yere göre size en yakın camileri yakınlık mesafesi ile görebilir isterseniz tek tıklama ile istediğiniz camiye ulaşabileceğiniz yolları harita üzerinde görebilirsiniz.

* Esmaül Hüsna : Allah (CC) 99 adını Arapça yazılışı ile görebilirsiniz.

* Takvim Çevirici : Bu kısımda kolayca hicri ve miladi takvimler arası çeviri yapabilirsiniz.

* Ezan Alarmı : Bu kısımda ise ezandan ne kadar süre önce isterseniz size alarm ile haber verir. Dilerseniz ezan sonrası dua okuyabilir.

Kuran Yolu uygulamamız da Ayarlar kisminda bir kaç ufak ayar bulunmaktadır. Namaz vakitleri için bilgilerin alınmasını istediğiniz yer, mezhepsel tercih (ikindi namazı sure farkı için) saat dilim seçeneği (12 yada 24) bulunduğunuz bölgenin enlem durumu. Dilerseniz bu ayarlarında yapabilirsiniz.

Kuran Yolu uygulamamız da lokasyonu seçme yani bulunduğunuz yeri yazarak bulma imkanı vardır. Dilerseniz kullanabilirsiniz.

Namaz vakitleri nde dakika bazlı kaymalar olabilir. Bunun nedeni uygulamada kayitli veri sitelerinin zaman farkıdır.

Kuran Yolu uygulama mız ile ilgili her türlü görüş, öneri şikayetlerinizi bize alttaki mail adresine iletebilirsiniz.

Namaz vakitleri, kıble bulucu, namaz sureleri, Kuranı Kerim Meali, dini günler ve dahası için Radyo Kuran Mobil uygulaması Kuran Yolu

Android @RadyoKuran.Net
Http://www.RadyoKuran.Net
Quran Road with Qibla finder, Quran Recitation, prayer times, religious occasions and many more are coming to your pocket. Moreover, completely free.

Now many of our application until we provide the service of you. They hope that this time our application will be very useful to your business offers more to your liking.

Quran Road is our practice to work for you in daily life, many of the features available. Application services aligns comfortable and we encourage your GPS in the phone to use the most accurate outdoor climbing. Do not worry if there is no GPS. Our application will use wi-fi or your mobile network for the most accurate prayer times and Qibla finder.

Our application from the main characteristics.
* Qibla Locator: the address of your location, you can see our Qibla direction and distance to the Kaaba.

* Quran Section: In this section, you can read the Quran in Turkish Meal. Meal meal is used as the head of religious affairs.
In the same chapter of the now 5 Total listening time it is done. Internet not required.

* Prayer Times: You can see the prayer times based on where you are in this section. Also watch the afternoon prayer, according to the Hanafi or Shafi'i sect seen.

* Prayer Sure: In this section, the time of prayer recitation of the Turkish and Turkish meal is read.

* Nearest mosque: In this section you can see based on your location if you want you can see from the close proximity of the mosque you want with a single click on the map roads to reach the mosque.

* Esmaül Husna Allah (CC) and 99 you can see the Arabic spelling of the name.

* Calendar Converter: You can easily turn between Hijri and Gregorian calendars in this section.

* Adhan Alarm: In this section, how long before you want the call to prayer will notify you with an alarm. If you wish to read the prayer after prayer.

Our practice in the Qur'an Road there are a few minor settings in the Settings section. where you want to receive the information for prayer times, denominational preference (for afternoon prayer time difference) time zone option (12 or 24) latitudes situation of the region. Or you can make in this setting.

Our application is the possibility of finding the Qur'an Road typing so choose the location where you are. You can use if you wish.

Prayer times can be minutes based on the shifts. The reason for this difference is the time of the application data stored in the site.

Qur'an all kinds of applications on Highway Miz opinion, you can send us your suggestions to the following e-mail address complaints.

Prayer times, Qiblah locator, prayer time, the Meal of the Holy Qur'an, religious occasions and Radio Koran Quran road mobile applications for more

Android @ radyokuran.net
http://www.radyokuran.net
Read more
Collapse
3.7
43 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
March 27, 2016
Size
35M
Installs
5,000+
Current Version
2.0.1
Requires Android
2.3 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Digital Purchases
Permissions
Offered By
Teknolojini
Developer
Teyyareduzu Mahallesi Yıldız Sokak No:4 Kat:2 Merkez / Giresun
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.