ZLZH - Zlínská liga železných hasičů.

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Myšlenka založit Zlínskou ligu železných hasičů se poprvé zrodila v prosinci roku 2017 na společném setkání několika závodníků v TFA z blízkého okolí v obci Litenčice. Tenkrát se spíše ukončovala závodní sezóna, popíjelo se a hrály se kuželky. A jen tak mimochodem nás napadlo: „Co tak udělat ligu.“ Slovo dalo slovo, a ještě během toho večera se volalo do Napajedel. Kluci samozřejmě souhlasili a liga, alespoň v našich hlavách, dostávala tvar. Nakonec vznikla šestice potencionálních závodů a my začali plánovat už konkrétněji. Termíny, pravidla, startovné, ukončení, sponzoři a tak dále. Asi nejtěžším krokem bylo zvolit počet soutěžních kategorií. Muži, muži nad 35 let a ženy byli samozřejmostí, avšak kategorií Masters jsme si chvíli nebyli jistí. Jak sami můžete vidět, nakonec jsme ji zařadili a možná právě tahle kategorie dělá naši ligu výjimečnou. U zrodu tenkrát stály obce Litenčice, Nová Dědina, Prasklice, Sobělice, Medlov a Napajedla. Úplně prvním závodem ligy bylo TFA Nová Dědina, kde 13. května 2018 vyběhl na start jako první závodník Petr Jaroš z SDH Pornice. Pro Novou Dědinu to bylo historicky úplně první TFA závod a myslíme, že jej pořadatelé zvládli na jedničku a parádně tak odstartovali náš sen. Cílem toho všeho bylo, abychom si závodění ještě více užili, třeba tím, že budeme sbírat body na okolních soutěžích, a hlavně vytvoříme dobrou, přátelskou atmosféru pro každého jednoho závodníka.
The idea to establish the Zlín Iron Fire Brigade League was first born in December 2017 at a joint meeting of several TFA competitors from the nearby area in the village of Litenčice. At that time, the racing season was rather over, drinking and bowling were played. And just by the way, we thought, "What about the league?" The boys, of course, agreed, and the league, at least in our heads, was taking shape. In the end, six potential races were created and we started planning more specifically. Dates, rules, entry fee, termination, sponsors and so on. Probably the most difficult step was to choose the number of competition categories. Men, men over 35 and women were a matter of course, but we were not sure about the Masters category for a while. As you can see, we eventually included it and maybe this category makes our league exceptional. The villages of Litenčice, Nová Dědina, Prasklice, Sobělice, Medlov and Napajedla were at the birth at that time. The very first race of the league was TFA Nová Dědina, where on May 13, 2018 Petr Jaroš from SDH Pornice ran as the first competitor. For Nová Dědina it was historically the very first TFA race and we think that the organizers managed it to number one and thus started our dream perfectly. The goal of all this was to enjoy the race even more, for example by collecting points in the surrounding competitions, and most importantly, to create a good, friendly atmosphere for every single competitor.
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
February 12, 2021
Size
12M
Installs
1+
Current Version
1.0
Requires Android
7.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Marek Dopita
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.