Veľký anglický slovník XXL

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Slovak

Veľký anglicko-slovenský a slovensko-anglický slovník s hovorenou aj písanou výslovnosťou a odbornými slovníkmi. Má viac ako 900 000 významových dvojíc, čo je rozsah niekoľkých knižných slovníkov. Je určený všetkým, ktorí chcú mať ten najrozsiahlejší slovník.
● Odborná slovná zásoba zahŕňa viac ako 20 odborov (obchodný, technický, elektrotechnický, lekársky, počítačový, automobilový, vojenský, chemický, právnický, stavbársky, poľnohospodársky a ďalšie).
● Obsahuje históriu hľadania aj možnosť ukladania obľúbených slov.
● Výslovnosť je nahovorená rodeným hovorcom (anglické slová majú aj písanú výslovnosť).
● Slová vložené do "obľúbených" možno zo slovníka vyexportovať. Doplnené a neznáme slová si tak môžete vytlačiť alebo ľahko preniesť do iného programu.
● Na rozdiel od väčšiny iných mobilných slovníkov umožňuje tento slovník tiež editáciu a pridávanie vlastnej slovnej zásoby a poznámok.
● Súčasťou je výučbový program. Slová, ktoré v slovníku označíte ako "obľúbené", sa tak môžete učiť s využitím memorovacieho algoritmu.
● Slovník funguje úplne offline, pri jeho používaní teda nemusíte byť pripojení na internet.
Large English-Slovak and Slovak-English dictionary with spoken and written pronunciation and vocabulary. It has more than 900,000 pairs of meaning, a range of several book dictionaries. It is intended for all who want to have the most extensive vocabulary.
● Professional vocabulary includes more than 20 fields (business, technical, electrical, medical, computer, automotive, military, chemical, legal, construction, agricultural, and others).
● Includes search history as well as the ability to save favorite words.
● Pronunciation is spoken by a native speaker (English words also have written pronunciation).
● Words added to "favorites" can be exported from the dictionary. You can print the added and unknown words or easily transfer them to another program.
● Unlike most other mobile dictionaries, this dictionary also allows you to edit and add your own vocabulary and notes.
● A tutorial is included. You can learn words that you mark in the dictionary as "favorites" using a memorization algorithm.
● The dictionary works completely offline, so you don't need to be connected to the Internet to use it.
Read more
Collapse
4.5
11 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Speed optimization.
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Eligible if bought after 7/2/2016. Learn More
Updated
August 8, 2018
Size
1.6M
Installs
100+
Current Version
3.4
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Langsoft s.r.o.
Developer
Langsoft s.r.o., Pecháčkova 127, 68801 Uherský Brod
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.