Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Tarımsal Zeka ile Verimli Üretim
Agrinte, tarımsal sensör verileri ile ürün gelişimi ve hastalıkları üzerine yapay zekaya dayalı tahminsel analiz yapan teknoloji sistemidir. Ülkenin en önemli iş kollarından olan tarımda, yetiştirilen ürünlerin takibi ve kalitelerinin kontrol altına alınması çok önemlidir. Bunun için yetişme durumlarını kontrol altına alabilmek için bitki, toprak ve hava ile ilgili verileri toplayan akıllı tarım sistemi, verimliliği artırmak için analiz yaparak, üreticilere yol göstermektedir. Hastalıkların ürünlere etkisi saptanarak alınması gereken önlemler ile ilgili çiftçilere bilgi verilebilmektedir. Agrinte, IoT tabanlı veri toplama sistemleri ve topladığı verileri makine öğrenmesi yöntemleri kullanarak analiz etme yeteneği ile çiftçilere en doğru ve verimli şekilde ürün yetiştirmeleri için dijital bir altyapı sağlamaktadır.
Agrinte, çiftçilere ve gıda şirketlerine sunduğu dijital dönüşüm çözümleri ile tarımsal üretimde verimliliği artırmakta, yetiştirilen ürünlerin kalite tahminlemesi ile gerekli müdahalelerin zamanında yapılmasını sağlayarak olası kayıpların önüne geçmektedir. Bu sayede en önemli ulusal kaynaklarımızdan biri olan tarım gücümüzü artırmakta, ülkemizi dünyada bu alanda daha rekabetçi hale getirmektedir. Bununla birlikte teknolojinin yardımı ile artan ürün kalitesi, çiftçilerin ve gıda üreticilerinin ihracat potansiyelini artırarak ülkenin gelir havuzuna dışarıdan kaynak girmesi ihtimalini yükseltmektedir.
Efficient Production with Agricultural Intelligence
Agrinte is a technology system that performs predictive analysis based on artificial sensors on agricultural sensor data and product development and diseases. In agriculture, which is one of the most important business lines of the country, it is very important to follow up the quality of the products grown and to control their quality. Therefore, the smart agriculture system, which collects data on plants, soil and air in order to control the growing conditions, guides the producers by making analysis to increase productivity. By determining the effects of diseases on crops, farmers can be informed about the measures to be taken. With its IoT-based data collection systems and the ability to analyze the collected data using machine learning methods, Agrinte provides a digital infrastructure for farmers to grow crops in the most accurate and efficient way.
Agrinte increases productivity in agricultural production with digital transformation solutions offered to farmers and food companies, and prevents possible losses by ensuring that necessary interventions are made on time with the quality estimation of the crops grown. In this way, it increases our agricultural power, which is one of our most important national resources, and makes our country more competitive in this field in the world. However, the increased product quality with the help of technology increases the export potential of farmers and food producers, increasing the possibility of foreign sources entering the country's income pool.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Mesajlaşma Ekranı Yenilendi.
Harita Tarla Ekranı Yenilendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 1, 2020
Size
11M
Installs
10+
Current Version
'1.0.14'
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Piblo Bilişim Teknolojileri
Developer
Üçevler, Yalçınay İş Merkezi, Düzova Sk. No:1 Kat:4 D:7, 16120 Nilüfer/Bursa
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.