VDK Mükellef Portalı

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

İnceleme süreci devam eden veya tamamlanan mükelleflerin inceleme durumu aşamalarını ve inceleme sonucu oluşan İncelemeye Başlama Tutanağı Bilgileri, Rapor Özeti, Taslak Tutanak, İnceleme Tutanağı gibi belgelere bu uygulama üzerinden ulaşılabilir.
• Giriş yaptıktan sonra hakkınızda devam eden veya tamamlanmış incelemeleri bir örneği tarafınıza verilmiş olan incelemeye başlama tutanağının en altında yer alan Sorgu No ile takip edebilirsiniz.
• Giriş yaptıktan sonra Vergi İncelemelerinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca Vergi Müfettişlerince hazırlanan “Tutanak Taslağı”, “İnceleme Tutanağı” ve “Rapor Özeti” ulaşabilirsiniz.
• Mükellef, ikmalen, res’en veya idarece tarh edilen vergilerle, bunlara ilişkin vergi ziyaı cezalarının (359’uncu maddede yazılı fiillerle vergi ziyaına sebebiyet verilmesi halinde tarh edilen vergi ve kesilen ceza ile bu fiillere iştirak edenlere kesilen cezalar hariç) tahakkuk edecek miktarları konusunda, tarhiyat öncesi ya da tarhiyat sonrası uzlaşma talebinde bulunabilir.
• Rapor Değerlendirme Komisyonları gerekli gördüğü durumlarda ya da talepleri üzerine vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlar tarafından düzenlenen vergi inceleme raporları hakkında mükellefi dinleyebilirler.
• Mükellefler, Rapor Değerlendirme Komisyonları tarafından dinlenmek için taleplerini, vergi inceleme tutanaklarına kaydedilmesini isteyebilecekleri gibi taleplerini içeren bir dilekçe ile rapor değerlendirme işlemi bitmeden Grup Başkanlıklarına da başvurabilirler.
• Giriş yaptıktan sonra hakkınızda devam etmekte olan inceleme ile ilgili olarak bizzat Kurul Başkanımıza görüş iletebilirsiniz.
The review process of ongoing or completed investigations taxpayer status and stage of examination of Review consisting Start Record Information, Summary Report, Draft Minutes, the Minutes of documents such as inspection accessible via this application.
• After logging in, continue to your right or completed investigations found at the bottom of the report given to you start exploring you can follow the example of a query No.
• Once you are logged in Tax Inspection Procedures and Principles to be Followed in accordance with the Regulation on Tax Auditors prepared "Draft Minutes," "Inspection Record" and "Summary Report" can be found.
• taxpayers, replenishing, with ex officio or managed by the assessed tax, the tax on them fines of (359'unc agent in the assessed tax and penalty if given rise to rather tax the written verb excluding penalties imposed to those who participate in these acts) in the amount that accrues It may request a pre or post-assessment reconciliation assessment.
• Report Review Committee can listen to the taxpayers about the tax inspection reports issued by those authorized to conduct tax examination upon the request or when it deems necessary.
• Taxpayers, the report by the Evaluation Commission to relax the demands of Group report before the end of the evaluation process with a petition containing their demands as they might want to save the tax inspection report may also refer to the Presidency.
• After logging in connection with the ongoing investigation about you personally Assembly President can convey our opinion.
Read more
Collapse
5.0
6 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Uygulama logo'su güncellendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
July 16, 2018
Size
4.9M
Installs
100+
Current Version
1.0.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.