Kayseri Coğrafi İşaretler

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kayseri iline özel olan Pastırma, Sucuk ve Mantı gibi ürünlerin bu uygulama aracılığı ile kullanıcılara öncelikle ürünün orijinal olup olmadığını daha sonra ürün orijinal ise hangi kategoriye ait olduğunu (menşe, mahreç), hangi firma tarafından üretildiği ve firma bilgilerine ulaşabileceklerdir.

Aynı zamanda kullanıcı uygulamayı kullanarak satın aldığı (orijinal) ürünün orjinalliğini onaylayabilir ve/veya sorgulayabilir.

Sorgulama durumunda ürün orijinal değil ise kullanıcı ürünü bildir bölümü ile ürünün orijinal olmadığını bildirebilir.

Mahreç İşareti; coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan veya bölgeden kaynaklanan, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleriyle bu yöre, alan veya bölge ile özdeşleşmiş bir ürün olması yanında, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinde en az birinin belirlenmiş, yöre, alan veya bölge sınırları içinde üretilen belirlenmiş yöre, alan veya bölge sınırları içinde üretilen ürünün belirleyici işaretidir. Mahreç işaretine konu ürünün özelliklerinden en az birinin o yöreye ait olmakla birlikte yöre dışında da üretilebilmesi söz konusudur. Örneğin; Maraş Dondurması, Kayseri Mantısı.

Menşe işareti; coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan, bölge; çok özel durumlarda ülkeden kaynaklanan belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleriyle bu yöre, alan veya bölge ile özdeşleşmiş yöre, alan, bölgeye özgü doğa ve insan faktöründen kaynaklanan, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde üretilen bir ürünü tanımlamaktadır. Menşe adı, menşe adına konu ürünün tamamı ile tanımlanan yerde üretilmiş olması gerekmektedir. Örnek: Çerkez Peyniri, Kayseri Sucuğu. Bu ürünler, ait oldukları coğrafi bölgenin dışında üretilmezler. Çünkü ürün, niteliklerini ancak ait olduğu yöre içinde üretildiği takdirde kazanabilirler.
Kayseri special with bacon, sausage and whether products such as ravioli first product is genuine users via this application, then the product is owned by the original is in which category (origin, geographical), produced by the firm and shall have access to company information.

    At the same time it bought using the user application (original) can confirm the authenticity of the product and / or queries.

    if the product is not genuine can report questioning whether the original products with user product Report section.

    Geographical sign; a local geographical boundaries identified, originating from the area or region, a specific quality, the region with the reputation or other characteristics, besides being a product identified with the area or region, production, set at least one of the processing and other operations, region, area or zone within the boundaries designated region produced is distinctive mark of the product produced in the area or zone boundaries. The characteristics of the products subject to the geographical indication to at least one of the regions that together produced outside the region is also subject to question. For example; Maraş ice cream, Kayseri ravioli.

    Origin mark; a region designated geographical boundaries, area, region; very special cases, a specific quality resulting from the country, this region, the reputation or other characteristics, area or region identified with the region, area, region-specific nature and caused by human factors, production, complete processing and other operations this region, one produced in the area or zone boundaries describe product. Origin of the name, must be produced where all the issues identified by product name origin. Example: Circassian Cheese, Sausage Kayseri. These products are not produced outside the geographical area they belong to. Because the product can gain qualifications, but if produced in regions where it belongs.
Read more
Collapse
Loading...

What's New

Servislerde düzenlemeler yapıldı.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 29, 2019
Size
Varies with device
Installs
50+
Current Version
Varies with device
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Molekül Teknoloji Ürünleri Ltd. Şti.
Developer
Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi TEKNO - 5 Kat:1 No : 67-B/50 KAYSERİ
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.