Kurumsal Gelişmişlik Endeksi

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kurumsal Gelişmişlik Endeksi

Bu endeks MOMENTUMBT stratejistleri tarafından 25 yıla varan farklı sektör, farklı büyüklük ve farklı organizasyonel yapılardan gelen bilgi ve deneyimlerin bir karması olarak seçilen sorularla hazırlanmıştır.
Seçilen sorularda kurumsal olgunluk seviyesinin yükseltilmesi ile ilgili kullanan kişide farkındalık yaratması istenmiştir

Kurumsallaşma hem kobi hem kobi üstü tüm işletmelerin sürdürebilir karlılığı için önemlidir.
Balance Score Card yada KPI ölçümleri işletmelerin ne kadar kurumsallaştığını göstermemektedir.
Bir kurumun kurumsallaşma ile ilgili aksiyon planı hazırlarken odaklarını kolay seçmesi için dört kriter baz alınmıştır. Bunlar;
Organizasyonel Gelişmişlik Endeksi : Kurumsallaşma sürecinde organizasyonel yapılanmanın kurumun nitelik, yetkinlik, yeterlilik ve kültürel yaklaşımlarının düzeyinin belirlenmesi ile oluşur. Kültürel yaklaşımlarda eğitim, toplantı vb kültürel yaklaşımlar sorgulanmıştır.

Marka Gelişmişlik Endeksi: Marka ve müşteri yönetimi ile ilgili kurumun yaklaşımları farkındalıkları bu endeksin altında değerlendirilmiştir.

Süreç Gelişmişlik Endeksi : İster kamu, ister özel, ister sivil toplum kuruluşu( STK ) olsun sektörlerden ve yapılardan bağımsız tüm organizasyonlardaki sistemler süreçlerden oluşur. Esas olan süreçlerini nasıl tanımladığı girdi ve çıktısını nasıl takip ettiğidir. Bu endeks kurumsal yapılar için olmaz ise olmaz tanımları belirlemiştir

Çalışan Gelişmişlik Endeksi: Kobi yada kobi üstü, kooperatif kamu yada STK paydaşlarına ideal hizmeti yada ürünü sunması çalışanına yaptığı yatırım ve entelektüel sermayesi ile olgunlaşır. Bu endeks kurumun temel ve taklit edilemez entelektüel sermayesine olan yaklaşımı ile değerlendirmiştir.

Kurumun kurumsal performansı ile kurumsallaşma performansı aynı şey değildir. Bu ölçüm yalnızca aile şirketlerinin ihtiyacı değil sürdürülebilir olmak isteyen her türlü örgüt için önemli ve gereklidir.

Kurumsal gelişim işletmelerin sistem içinde hareket etmelerini, risk yönetimini stratejik plan ile çalışma gerekliliğini beraberinde getirir. Ancak verimliliği ve etkililiği garanti etmez

Kullandığınız bu endeks ile ilgili detaylı bilgi yada sonuçlarınız ile ilgili aksiyonlar hakkında info@mometumbt.com a mail atmanız yeterlidir.
Enterprise Development Index

This index has been prepared by MOMENTUMBT strategists as a mix of knowledge and experience from different sectors, different sizes and different organizational structures up to 25 years.
In order to raise the level of corporate maturity in selected questions, the user was asked to create awareness.

Institutionalization is important for the sustainable profitability of both enterprises and SMEs.
Balance Score Card or KPI measurements do not show how institutionalized.
Four criteria are taken as basis for an organization to easily select the focus of the action plan for institutionalization. These;
Organizational Development Index: In the process of institutionalization, organizational structure is formed by determining the level of the institution's qualifications, competencies, qualifications and cultural approaches. Cultural approaches in cultural approaches such as education, meetings, etc. were questioned.
 
Brand Development Index: Brand and customer management related approaches are evaluated under this index.

Process Development Index: Whether it is public, private or non-governmental organization (CSO), the systems in all organizations are independent from sectors and structures. How they define their processes is how they follow their input and output. This index has defined the definitions for corporate structures.

Employee Development Index: It is matured with the investment and intellectual capital of its employees to offer the ideal service or product to the stakeholders of the SMEs or SMEs, cooperative public or NGOs. This index was evaluated with the approach of the institution to its basic and imperishable intellectual capital.

The institutional performance of the institution and the institutionalization performance are not the same. This measurement is important and necessary not only for family companies but for any organization that wants to be sustainable.

Corporate development brings the necessity of working within the system and risk management with strategic plan. But it does not guarantee efficiency and effectiveness

For detailed information about this index or actions related to your results, please send an e-mail to info@mometumbt.com.
Read more
Collapse
5.0
4 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
December 14, 2018
Size
2.7M
Installs
10+
Current Version
2.1
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Momentum BT
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.