Hibe, Teşvik, Kredi (NOKTA DANIŞMANLIK)

53
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Devlet Destekleri ve Hibeler alanında lider danışmanlık şirketi Nokta Danışmanlık'tan ücretsiz hibe ve destek takip uygulaması.

Nokta Danışmanlık mobil uygulaması ile ilgilendiğiniz kategorilerdeki destek ve hibeleri kolayca takip edip, başvuru yapabilirsiniz.

Yeni bir destek ve hibe eklendiğinde, cep telefonunuza gelen bildirim ile haberdar olabilirsiniz.

Kırsal Kalkınma Projeleri
Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulması amacı ile destek sağlanmaktadır.

Kalkınma Ajansı Destekleri
Bölgesel Kalkınma Ajansları, bölgelerinin ekonomik olarak kalkınmasını sağlamak amacıyla STK’ lara ve KOBİ’lere %50 oranında geri ödemesiz HİBE desteği vermektedir. Bu destek üretim araçlarının modernizasyonu, kalitesinin geliştirilmesi, kapasite artırılması, Ar-Ge, personelin eğitilmesi, markalaşma gibi tüm işletmelerin yararlanabileceği geniş bir alandadır.

Girişimcilik Destek Programı
Girişimci adaylarına 50 Bin TL hibe, 100 Bin TL’de geri ödemeli (faizsiz) destek verilmektedir. Örneğin 20 Bin TL’lik (KDV Hariç) bir makine teçhizat alan ve ödemesini yapan girişimci 1. bölgede 12 Bin TL destek alabilecektir.

Marka, Patent Tescil
Marka tescilinin en önemli işlevi bir işletmeye ait ürünlerin diğer işletmelerin ürünlerinden ayrılması için hukuki hak sağlamasıdır. Marka tescili olmadan bir ürünü pazarlamak için yaptığınız yatırımlar, üçüncü kişilerin markanızı taklit etmeleri sonucunda zarar görebilir.

KOSGEB Hibe Destekleri
KOSGEB özellikle küçük ve orta ölçek sanayiciyi desteklemek ve geliştirmek üzerine yoğunlaşmış bir kamu finans destek idaresidir. Kobi destekleri firmanın kuruluşundan üretimine, tanıtımından fuar desteklerine, personelin alanında eğitim almasından AR-GE ve inovasyona kadar pek çok alanda verilmektedir.

ISO Kalite Belgelendirme
TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, TS ISO/IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 13485 Tıbbi Cihazlar Kalite Yönetim Sistemi, TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti, TS ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi

TÜBİTAK Destekleri
Sanayi Ar-Ge Proje Destekleri Programları kapsamında TÜBİTAK, ülkemiz sanayi kuruluşlarının ArGe’ye daha fazla kaynak ayırmasını özendirmek, kendi aralarında ve üniversitelerle daha yakın işbirlikleri ve ortaklıklar sağlamasını teşvik etmek amacıyla Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından destek programları yürütmektedir.

TSE ve TSEK Belgelendirme
Türk Standardı bulunan konularda, firmaların söz konusu ürünlerinin ilgili Türk Standartlarına uygunluğunu belirten ve akdedilen sözleşme ile TSE Markası kullanma hakkı veren, firma adına düzenlenen ve üzerinde TSE markası kullanılacak malların ticari markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türünü belirten, geçerlilik süresi bir yıl olan belgedir.

IPARD Hibeleri
IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Avrupa Birliği (AB) ye Katılım Öncesi Mali işletmelerin ilgili topluluk standartlarına yükseltilmesi amacı ile TKDK Kamu Tüzel Kişiliği ve Avrupa Birliği(AB) Komisyonunca gerçekleştirilen karşılıksız bir kredidir.
And a leader in the field of State Aid Grants consultancy Spot tracking application free grants and support from consultants.

Spot Consulting with support and grants in the categories you are interested in mobile applications easily to follow, you can apply.

When a new grant support and added, can be informed with notifications on your mobile phone.

Rural Development Projects
Raising the income levels in rural areas, agricultural production and support of business to ensure the agro-industrial integration, the development of agricultural marketing infrastructure, strengthening food security, the creation of alternative sources of income in rural areas and rural communities in support with the aim of establishing a specific capacities.

Supports Development Agency
Regional Development Agencies, NGOs to ensure the development of the economic 's support for SMEs and gives a 50% non-refundable GRANT. This support for the modernization of the means of production, improving quality, increasing capacity, R & D, training of staff, is available to all enterprises a wide range of branding.

Entrepreneurship Support Program
50 thousand entrepreneurs to grant 100 thousand TL in repayment (interest) are given support. For example, 20 thousand TL (KDV excluded) in which entrepreneurs can receive support of 12 thousand 1 of a field of machinery and equipment and pay.

Trademark, Patent Registration
the products of the most important functions of a trademark registration business is to provide legal rights for the separation of the products of other companies. investment you make in order to market a product without trademark registration, your brand may be damaged as a result of imitation by third parties.

KOSGEB Support Grant
KOSGEB is a public financial support to small and medium scale industrialists administration has been focused on supporting and developing. Kobe supports production from the company's foundation, supports the promotion of the fair, the staff receive training in the field of R & D and innovation are so many areas.

ISO Quality Certification
TS EN ISO 9001 Quality Management System TS EN ISO 14001 Environmental Management System, OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System, TS EN ISO 22000 Food Safety Management System, ISO / IEC 27001 Information Security Management System TS EN ISO 13485 Medical Devices quality Management System, ISO 10002 Customer Satisfaction, ISO 50001 Energy Management System

TUBITAK Support
Industrial R & D Project Supports TÜBİTAK under the program, the country is to encourage R & D devote more resources to industrial enterprises, Technology and Innovation Funding Programs Directorate in order to promote the supply closer cooperation and partnerships between themselves and the university (TEYDEB) engages by support programs.

TSE and TSEK Certification
on issues of Turkish standards, companies are indicating compliance with the relevant Turkish Standards for these products and giving them the right to use the TS brand with the agreements entered into, issued on behalf of the company and the TSE brand trademark goods to be used, type, class, specifying the type and nature, with a validity period of the year document.

IPARD grants
IPARD, the European Union (EU), created by the order to support the candidate and potential candidate countries, the European Union (EU) had Pre TKDK public legal entity with the purpose of raising the relevant community standards of financial management and the European Union (EU) is a gratuitous loan carried Commission.
Read more
Collapse
4.3
53 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Harita problemi giderildi.
Minik hatalar giderildi.
Arayüzde bazı iyileştirmeler yapıldı.
Performansa yönelik iyileştirmeler de eklendi.
İlginize teşekkürler.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 4, 2017
Size
5.0M
Installs
10,000+
Current Version
1.1.6
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Kodart
Developer
Yeni mah. Aşık Veysel Bulv. Erciyes Teknopark 1 No:61/73 Melikgazi /Kayseri
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.