YDS Hazırlık

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

YDS sınavında çıkan kelimeleri ve bu sınav ile ilgili önemli notları içerir.

Uygulamanın özellikleri şunlardır:

1. Kelimeler türlerine göre ve kullanım alanlarına göre gruplandırılmıştır. Örneğin sağlık, tarih, sanat vs gibi alanlarda çıkan kelimeler ayrı ayrı gruplandırılmıştır. Ayrıca kelime isim, sıfat, zarf vs gibi türlerine göre de gruplandırılmıştır.

2. Uygulamada yaklaşık olarak 3000 tane kelime bulunmaktadır.

3. Kelimelere ek olarak YDS sınavı ile ilgili notlar da yer almaktadır.

4. Uygulamaya yeni kelime ekleyebilirsiniz.

5. Kelimeyi favorilerinize ekleyebilirsiniz.

6. Kelimeyi ezberledim olarak seçerseniz o kelime listelenmeyecektir. Ayrıca ezberlenen kelimeleri toplu halde görebilme özelliği bulunmaktadır.

7. Bir kelimeyi tamamen uygulamadan kaldırabilirsiniz.

8. Yeni kelime eklemek çok kolaydır. Kelimenin adını yazdıktan sonra "From Internet" butonuna tıklayarak kelimenin Türkçe anlamı, İngilizce anlamı, Örnek cümle ve Eş anlamını otomatik olarak İnternet'ten getirilecektir. Ayrıca kelimeyi kaydettiğiniz zaman, kelimenin okunuşunu içeren ses dosyası da otomatik olarak indirilecektir.

9. Kelimenin nasıl okunduğunu dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu kısımda kelimenin okunuşunun Türkçe karakterlerle ifadesi de yazılmıştır. Bu sayede kelimeyi dinlemeden de nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz.

10. Kelimeyi kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

11. YDS kelimelerinin bazıları İngilizce'de en çok kullanılan 3000 kelime kategorisine girmektedir. Bu nedenle bu uygulamada bu tarz kelimelerin önünde bir anahtar ikonu bulunmaktadır. Bu sayede hangi kelimelerin daha önemli olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bu kelimleri toplu halde de görebilirsiniz.

12. Kelimelere hafıza tekniği bilgileri eklemek için ayrı bir kısım da bulunmaktadır.

13. 5 farklı test seçeneği bulunmaktadır:
a. İngilizce - Türkçe
b. Türkçe - İngilizce
c. İngilizce Tanım - Türkçe
d. İngilizce Tanım - İngilizce
5. İngilizce Kelime - Eş Anlamlısı

14. Karıştırılabilecek kelimeler (Mixed Words) eklendi.
15. YDS Çıkmış sorular eklendi.
16. YDS soruları kısmında ve TEST kısmında anlamını bilmediğiniz bir kelimeye tıkladığınızda, kelimenin Türkçe anlamı, İngilizce anlamı, eş anlamı ve türünü görebilirsiniz.
The words in YDS exam and contains important notes about this test.

Features of the application include:

1. Words are grouped by type and according to the areas. For example, health, history, art, etc. in areas such as the words are grouped separately. Also word noun, adjective, adverb, etc. are grouped according to type.

2. In practice, there are approximately 3,000 words.

3. Notes on the YDS exam is also included in addition to words.

4. You can add new words to the application.

5. You can add your favorite word.

6. If you choose the words I memorized those words will not be listed. There is also the ability to see the words memorized in bulk.

7. You can remove the application entirely a word.

8. It is very easy to add new words. After you type the word the name from the "Internet" button to click on the Turkish meaning of the word, meaning, the meaning of the example sentences and spouse will be retrieved automatically from the Internet. In addition, when you save a word, sound file with the pronunciation of the word it will be automatically downloaded.

9. You can listen how to pronounce the words. It also expressed the Turkish character of the pronunciation of the word in this section is written. This way you can find out how well you listen to the word read.

10. Words can update an easy way.

11 YDS some of the most commonly used words in the English word enters the 3000 category. Therefore, this embodiment also has a switch in front of such word symbol. This way you can see which is more important than words. The words can also see this in batches.

12 Words There is also a separate section for technical information to add memory.

13. There are 5 different testing options:
    a. English Turkish
    b. Turkish English
    c. Description English - Turkish
    D. Description English - English
    5. English Words - Synonym for

14 can be stirred words (Mixed Words) was added.
15 YDS Çýkmýþ questions were added.
16 YDS questions section and you click a word you do not know the meaning of the TEST, the Turkish word meaning, meaning, you can see the synonyms and type.
Read more
4.4
84 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Bazı hatalar giderildi
Read more

Additional Information

Updated
July 26, 2016
Size
9.4M
Installs
10,000+
Current Version
11
Requires Android
2.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Muhammed Yc
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.