YKS Önemli Eserler Cep Kitabı

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Bu uygulama Türk ve Dünya edebiyatının önemli eserlerini öz bir şekilde tanıtmaktadır. Eserler hakkında vurucu bilgiler titizlikle hazırlanmıştır.YKS'ye hazırlanan öğrencilere ve okul derslerine yardımcı olacak pratik bir uygulamadır. KPSS'ye hazırlanan öğrenciler için de faydalı bir çalışma. Uygulamayı internet olmadan da kullanabilirsiniz. Umarım İşinize yarar.
Uygulamada bilgiler aşağıda gösterildiği gibi verilmiştir.


1. Orhun Yazıtları: Türkçe'nin ve Türk Edebiyatı'nın edebi değer taşıyan ilk yazılı eserleridir. Yazıtlar 8. yüzyılda Tonyukuk, Kültigin ve Bilge Kağan adına diktirilmiştir.
2. Kutadgu Bilig: 11. yüzyılda Yusuf Has Hacip yazmıştır. Türk Edebiyatı'nın aruz ölçüsüyle, mesnevi nazım türünde, beyit nazım birimiyle yazılan ilk eseridir. İlk siyasetname örneği olan bu eserde, kişiler alegorik (temsili) karakterlerdir.
3. Divan-ı Lügat-ı Türk: 11. yüzyılda Kaşgarlı Mahmut yazmıştır. Türk dilinin ve kültürünün ilk sözlüğüdür. Kaşgarlı Mahmut bu eseri yazarken Türkçe'nin de Arapça gibi bir edebiyat ve kültür dili olduğunu ispatlama amacı gütmüştür.
4. Divan-ı Hikmet: Ahmet Yesevi'nin eseridir. Onun tasavvuf sohbetlerinde söylediği hikmetlerden oluşmuştur.
5. Atabetü'l Hakayık: Edip Ahmet Yükneki'nin eseridir. Eser, 46 beyit ve 101 dörtlükten ibarettir.
6. Risaletü'n Nushiye: Yunus Emre'nin mesnevi nazım biçimiyle yazdığı eseridir.
7. Dede Korkut Hikâyeleri: Destandan halk öykücülüğüne geçiş döneminin ürünüdür. 15. yüzyılda bilinmeyen bir kişi yazıya geçirmiştir. 1 ön söz ve nazım nesir karışık 12 hikâyeden oluşur. Her hikâyede Dede Korkut'un adı geçtiği için Dede Korkut Hikâyeleri olarak bilinmektedir.
8. Mesnevi: Mevlana'nın Farsça yazdığı eseridir. Eserde Mevlana'nın tasawuf düşünceleri işlenmiştir. Bu eser sayesinde Mevlana'nın adı mesnevi nazım biçimiyle özdeşleşmiştir.
9. Vesiletü'n Necat (Mevlit): Süleyman Çelebi'nin Hz. Muhammed için yazdığı eseridir. Halk arasında Mevlit olarak bilinir.
10. Garipname: Âşık Paşa'nın ahlak mesnevisidir.
11. İskendername: Ahmedi'nin kahramanlık mesnevisidir.
12. Harname: Şeyhi'nin hiciv tarzında yazdığı mesnevisidir.
This application introduces a form of self-important works of Turkish and world literature. Information about striking works is a practical application that will help hazırlanmıştır.yks'y meticulously prepared students and school. A study also useful for students preparing KPSS'ye. You can also use the app without internet. Hopefully benefit your business.
Application information is provided as shown below.


1. Orhun Inscriptions: the first written works which Turkish and Turkish literature literary value. 8. Tonyukuk century inscription was erected Kültigin and information on behalf Kagan.
2. Kutadgu Bilig: 11th century by Yusuf Has Khajib wrote. We are a measure of the Turkish literature, mesnevi in ​​verse, verse couplets is the first work written in the unit. In this work, which politicsbooks first specimens, allegorical persons (represents) the characters are.
3. Turkey Divan-i-i Lexicon: Kashgar in the 11th century has written Mahmoud. It is the first dictionary of the Turkish language and culture. Mahmut of Kashgar Turkish writing this piece has also pursued purpose of proving that a language such as Arabic literature and culture.
4. Divan-ı Hikmet Ahmet Yesevi's work. Wise said in his conversation consisted of mysticism.
5. Atabetü'l Hakayık: Ahmet Edip Yükneki's work. The work consists of 46 101 couplets and quatrains.
6. Risâletü'n Nushiya: Yunus Emre Un mesnevi is the work he wrote in verse.
7. Dede Korkut Stories: Epic is the product of the transition period from the short story to the public. He has put into writing in the 15th century an unknown person. Wherein the first front 12 and off of mixed prose story. It is known as Dede Korkut Stories for every story of Dede Korkut Un name now.
8. Masnavi: Rumi's Persian is a book he wrote. Tasawuf Rumi's thoughts on the work is finished. Through this work Rumi's name has become synonymous with mesnevi verse.
9. Vesiletü'n Necat (Mevlit): Solomon Celebi Hz. For Muhammad is his work. Popularly known as Milad.
10. Strange but: In Love is Pasa moral mesnevis.
11. İskendername Ahmed is heroic mesnevis.
12. Harname: Sheikh is a satire he wrote Mathnawis style.
Read more
Collapse
4.2
199 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
October 3, 2018
Size
2.1M
Installs
10,000+
Current Version
1.8
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Yergok Apps
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.