Ayet ve Hadislerle İSLAM

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

"Ayet ve Hadislerle İSLAM" isimli bu mobil uygulama dua, tövbe, Allah sevgisi, Allah korkusu, takva, ahiret, kul hakkı, namaz, oruç, zekat, hac ve kurban konularında Ayet-i Kerimeler ve Hadis-i Şerifler içermektedir. Müslümanlar ve gayrimüslimler için islam dinini tanıtmak ve sevdirmek amacıyla hazırlanmıştır. (Bu uygulama "ÜCRETSİZ ve REKLAMSIZ"dır ve hep öyle kalacaktır.)

İslam dinindeki temel kavramlardan bir kısmı ile başlatılan bu çalışma, zamanla diğer pek çok konuyu kapsayacak şekilde daha kapsamlı hale getirilecektir.


ÖNEMLİ NOT:

** Yazı büyüklüğünü arttırmak için ekranların üst kısmında (yazıların hemen üzerinde) bulunan mavi renkli yuvarlak işareti sağa doğru çekebilirsiniz veya işaretin üzerinde hareket ettiği çizginin herhangi bir noktasına dokunabilirsiniz.

** Bu uygulamada kullanılan içerik; ilgili konu kapsamında Kur'an-ı Kerim'de geçen bütün Ayet-i Kerimeleri ya da ilgili tüm Hadis-i Şerifleri içermemektedir, ancak bir kısmını içermektedir.
Diğer bir ifade ile; örneğin, "Dua" konusunun Ayet bölümünde Kur'an-ı Kerim'de dua kelimesinin geçtiği bütün ayetler değil ancak bir kısmı bulunmaktadır.

** Kur'an-ı Kerim'i tam ve doğru olarak anlayabilmek için sadece meal okumakla kalınmayıp, Kur'an-ı Kerim'in detaylı açıklaması olan tefsir de mutlaka okunmalıdır.

Lütfen Kur'an-ı Kerim'i tesfiri ile okuyunuz.
"The verses and Hadith with ISLAM" is pray these mobile applications, repentance, love of God, fear of God, piety, Hereafter, the right to use, prayer, fasting, zakat, the pilgrimage and sacrifice topics verse-i Kerim they and includes Hadith on. for Muslims and non-Muslims it has been prepared in order to popularize and promote the islam dini. (This app "FREE, ad-free" and it will always remain so.)

This study was initiated with a portion of the basic concepts of the Islamic faith, in time to cover many other topics will be more comprehensive.


IMPORTANT NOTE:

** To increase the font size of the upper part of the screen (just above the text), you can take the blue color round mark the line moves to the right or you can tap on any point.

** used in this application content; He said Koran Koran matters under all verses; they include all or Hadith on, but includes a portion thereof.
In other words; for example, "Dua" verse in the Holy Koran not part of the subject for all the signs that word, but there are now a part of prayer.

** Holy Koran in order to understand fully and correctly read only meal kalınmayıp, commentary with detailed descriptions of the Holy Koran should also be read.
 
Please read the Koran with my interpretation of the Koran.
Read more
4.7
90 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
July 14, 2015
Size
2.9M
Installs
10,000+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
androidLover
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.