Partia Demokratike

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Albanian

Partia Demokratike ka hedhur themelet e të gjitha proceseve modernizuese post-komuniste: të drejtësisë, pronës, sipërmarrjes, lëvizjes së lirë, rilindjes perëndimore të Shqipërisë.

Ne besojmë se mirëqënia, e drejta, liria dhe demokracia janë të mira publike për të gjithë. Ne besojmë se liria e qytetarëve, liria më e madhe në familje, në institucione, në sipërmarrje, në punë, në shkollë e kudo tjetër, është çelësi i suksesit tonë kombëtar.

Partia Demokratike lindi nën terrorin e regjimit më të egër që kishte njohur Europa e pasluftës, në mesnatën e 11 dhjetorit 1990, si parti e lirisë dhe atdhetarisë.

Që në gjenezën e saj, Partia Demokratike përqafoi përgjegjësinë politike e qytetare në vend të aventurizmit politik, zgjodhi tolerancën në vend të luftës së re të klasave, zgjodhi gjithëpërfshirjen në vend të diferencimit idelogjik, krahinor apo fetar, zgjodhi dashurinë në vend të urrejtjes.Këto janë vlerat e ADN-së dhe të identitetit tonë si forcë politike.

Me këto vlera dhe përmes tyre fiton demokracia, fiton Shqipëria.
The Democratic Party has laid the foundations of all post-communist modernization processes: justice, property, entrepreneurship, free movement, the western renaissance of Albania.

We believe that well-being, justice, freedom and democracy are public goods for all. We believe that the freedom of citizens, the greatest freedom in the family, in institutions, in entrepreneurship, at work, at school and everywhere else, is the key to our national success.

The Democratic Party was born under the terror of the most brutal regime that post-war Europe had recognized, at midnight on December 11, 1990, as the party of freedom and patriotism.

Since its inception, the Democratic Party has embraced political and civic responsibility instead of political adventurism, chose tolerance instead of new class warfare, chose inclusiveness instead of ideological, provincial or religious differentiation, chose love instead of hatred. are the values ​​of our DNA and identity as a political force.

With these values ​​and through them, democracy wins, Albania wins.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

v 3.05
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 5, 2021
Size
27M
Installs
100+
Current Version
3.0.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Partia Demokratike
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.