Unit Price Comparison

This simple app allows you to compute and compare the price per unit of up to six items. It can be useful at any store - is it worth it to buy the bulk package? Which size saves you more?

The other unit price apps out there require too many steps to get your answer. This app is faster because it's dead simple: just type two numbers and you're done. To use the app, just enter the price of the item and the number of units (oz, lbs, number in package, etc). It will calculate the unit price as soon as the numbers are entered. There are fields for the quantity, name of each item and the name of each item's units, but they're optional.

You can use the Quantity to compare buying multiple packages - if you are buying 2 24 oz packages, you can either enter '48' in the Units field or '24 'in the Units field and '2' in the Quantity field.

There isn't currently a way to export the data, but if you want to save the comparison for later you can just take a screenshot.

This app has no ads, requires no permissions, and collects no data.
Read more
Collapse
4.3
34 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Added support for split screen.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 25, 2019
Size
461k
Installs
5,000+
Current Version
2.0.4
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Paul Koepke
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.