Brepta-demo

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Základ programu tvoří přes 1.200 zvukových podnětů (zvuků, citoslovcí, slov, a vět). S každým zvukovým podnětem je spojen barevný obrázek.
Program je navržen tak, aby s ním mohl uživatel (tedy i malé dítě) pracovat, alespoň v rámci jednotlivých úkolů, zcela samostatně - i proto je jeho ovládání velmi jednoduché. Základní princip programu spočívá v tom, že počítač generuje ("čte" či "říká") různé zvukové podněty, ke kterým klient vybírá odpovídající obrázky. Tento princip je zachován ve většině úkolů, které jsou rozčleněny jak z hlediska složitosti zvukových podnětů, tak i z hlediska složitosti řešení úloh.

Smyslem programu je rozvíjet samostatnou, zábavnou a přitažlivou formou komunikativní schopnosti klientů - od identifikace zvuků, hudby a hlasu, přes detekci, srovnání a výběr slabik, samohlásek a souhlásek. Součástí programu jsou i hry ze slovy (zdrobňování, slovní fotbal, rýmování, hlasové domino a pexeso) a větami (přiřazení obrázku k přečtené větě, volný popis postupně se měnícího obrázku, doplnění přečtené věty obrázkem, přiřazení správného tvaru přívlastku), fonační a rytmická cvičení.

V programu Brepta pracujete s 1.200 zvukovými podněty, které jsou rozčleněny do kapitol, podle konkrétních zvukových podnětů. V programu budete pracovat se:
- zvuky
- citoslovci
- slabikami
- souhláskami
- samohláskami
- obecnými slovy
- větami
Program lze přizpůsobit (pomocí jeho nastavení) úrovni jakéhokoliv klienta.
Každé nastavení lze uložit a kdykoliv příště se k němu vrátit.
Program lze ovládat jen pomocí dvou kláves (Mezerník a Enter).
Přímý a rychlý vstup do různých akcí, které program nabízí, je možný přes lištu ikon a informací, která je na obrazovce úkolu umístěna vždy na pravé straně obrazovky.
The basis of the program consists of over 1,200 sound cues (sounds, interjections, words, and sentences). A color image is associated with each sound stimulus.
The program is designed so that the user (even a small child) can work with it, at least within the framework of individual tasks, completely independently - which is why its operation is very simple. The basic principle of the program is that the computer generates ("reads" or "says") different audio stimuli to which the client selects the corresponding images. This principle is retained in most of the tasks that are structured in terms of both the complexity of the sound stimuli and the complexity of the task solving.

The purpose of the program is to develop an independent, entertaining and attractive form of communicative ability for clients - from the identification of sounds, music and voice, through the detection, comparison and selection of syllables, vowels and consonants. The program also includes games of words (diminishing, word football, rhyming, voice domino and memory game) and sentences (assigning a picture to a sentence, free description of a gradually changing picture, adding a read sentence to a picture, assigning the proper shape to an attribute), phonetic and rhythmic exercises.
 
In the Brepta program, you work with 1,200 sound cues that are divided into chapters, according to specific audio cues. You will work with the program:
- sounds
- interjections
- syllables
- by consonants
- vowels
- in general
- sentences
The program can be customized (using its settings) to the level of any client.
Each setting can be saved and returned to it at any time.
The program can only be controlled with two keys (Space and Enter).
Direct and quick access to the various actions that the program offers is possible through the icon bar and information that is always on the right side of the screen on the task screen.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Brepta v.2.0 - demo
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 30, 2019
Size
49M
Installs
10+
Current Version
1.0.0
Requires Android
8.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
PETIT HW-SW
Developer
Wellnerova 1, 779 00 Olomouc, ČR
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.