Český jazyk - pravopis

738
Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Toto je procvičování českého pravopisu. Program nabízí 18 témat pro procvičení češtiny. Nejdříve začíná se základy. To znamená procvičování psaní Ů a Ú, pravidla pro psaní Y/I po tvrdých a měkkých souhláskách. Dále následují testy pro procvičování vyjmenovaných slov, psaní koncovek u podstatných a přídavných jmen, psaní předložek S/Z, párové souhlásky, predpony S/Z a cvičení, kde se testuje shoda přísudku s podmětem (včetně několikanásobného podmětu). Každý si může zkusit krátký diktát, kde pro každou frázi (nebo větu) vybírá správnou volbu.

Lekce vždy obsahuje teoretickou část, která vysvětlí téma a upozorní na často vyskytované chyby. Výsledky všech testů se uchovávají včetně chyb. Je možné procvičovat jen chybné odpovědi, takže učení je rychlejší a efektivnější.

Jako vždy nabízíme část obsahu zdarma a část je placená. Doporučujeme vyzkoušet naše další programy pro školáky a pro předškoláky.

Cena za přístup na všechny lekce je 89 Kč.

Naše další výukové hry pro děti:
http://www.pmq-software.com/sw/cz/vyukove_hry_pro_deti/

Keywords:
pravopis, ČJ, procvičování, psaní Y/I, cvičení z češtiny, český jazyk, diktát
This is the practice of Czech grammar. The program offers 18 themes for practicing Czech. First, starting with the basics. This means practicing writing u and rules for writing Y / I for hard and soft consonants. Followed by practice tests for specified words, writing endings for nouns and adjectives, prepositions, writing S / Z, paired consonants, the prefix S / Z and exercise, where we test the predicate give cause (including multiple subject). Anyone can try a short dictation, where each phrase (or sentence) selects the right choice.

Lesson always includes a theoretical part, which explains the topic and highlights rife with errors. The results of all tests shall be kept, including errors. It is possible to practice only wrong answers, so that learning is faster and more efficient.

As always, we offer some content free and some are paid. We recommend that you try our other programs for schoolchildren and preschoolers.

The price for access to all lessons is 89 CZK.

Our other educational games for children:
http://www.pmq-software.com/sw/cz/vyukove_hry_pro_deti/

Keywords:
spelling, CJ, practicing, writing Y / I, exercises Czech, Czech language, dictation
Read more
Collapse
4.1
738 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

V poslední verze byla rozšířena o lekce:
- psaní i/y v koncovkách podstatných jmen
- psaní i/y v koncovkách přídavných jmen
- párové souhlásky – b-p, d-t, ď-ť, h-ch, atd.
- psaní předložek s a z
- psaní předpon s a z
- psaní –ě po souhláskách b, p, v
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 24, 2013
Size
3.7M
Installs
100,000+
Current Version
2.08
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Digital Purchases
In-app Products
$3.94 per item
Permissions
Offered By
PMQ SOFTWARE
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.