Radiology Master (Tomografi)

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Radiology Master (CT) Radyolojik uygulama sırasında Tekniker/Teknisyen ve Radyoloji Asistanları için kolay erişilebilir bir kaynak,öğrenim sırasında ise öğrenciler için bir eğitim platformu olarak hazırlanmıştır.

Yabancı dillerde dahi benzer bir örneği olmayan bu uygulama Türkçe olarak hazırlanmış ve çekim sırasında Radyoloji Teknikerlerine aşamalı, kolay anlaşılır adımlardan oluşan çekim teknikleri sunmaktadır.

Bu uygulama örnek kesitsel görüntüler ile interaktif,pratik bir kılavuz işlevi görür.


Çekim Teknikleri bölümü; Kılavuz Resimler , Grafiksel Planlama Örnekleri , Endikasyonlar, Hasta Hazırlık Aşamaları , Pratik Eğitim Sözlüğü ve Kesitsel Görüntüler ile desteklenerek anlaşılır ve pratik olması amaçlanmıştır.

Radiology Master (BT) içeriğine ait çekim protokolleri dünya standartlarında güncel tekniklerden oluşur,alanında yenilikleri takip eder ve devamlı olarak güncellenerek size sıradan bir kitaptan fazlasını sunar.

''Bu mobil uygulamanın öğrencilerin ve tüm radyoloji teknikerlerinin olduğu kadar, radyoloji asistanlarının da BT çekim protokollerine kolay ulaşabilmesine olanak vermesi yanında doğru ve güvenilir bir kaynak olarak fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Bu çalışmanın, radyolojik görüntüleme yöntemlerinin çok yaygın olduğu günümüz klinik pratiğinde, teknikerlerin belirli bir çekim standardını yakalaması ve radyologların da en optimal şartlarda değerlendirme yapmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu uygulamanın hazırlanmasında emeği geçen herkese meslek hayatında başarı dileklerimi sunar ve uygulamanın diğer radyoloji modalitelerini içerecek şekilde genişletilmesini tavsiye ederim.''

Prof.Dr. Şükrü Mehmet ERTÜRK - TMRD Kongre Başkanı
Radiology Master (CT) was prepared as an easily accessible resource for Technicians / Technicians and Radiology Assistants during radiological application and as an educational platform for students during education.

This application, which does not have a similar example even in foreign languages, is prepared in Turkish and offers Radiology Technicians shooting techniques consisting of progressive, easy-to-understand steps.

This app acts as an interactive, practical guide with sample cross-sectional images.


Shooting Techniques section; It is intended to be understandable and practical by supporting with Guideline Pictures, Graphical Planning Examples, Indications, Patient Preparation Stages, Practical Training Dictionary and Cross-Sectional Images.

The shooting protocols of Radiology Master (BT) content consist of up-to-date techniques in the world standards, follow the innovations in its field and constantly update it and offer you more than an ordinary book.

'' I think that this mobile application will not only allow students and all radiology technicians, but also radiology assistants to access IT shooting protocols as an accurate and reliable source.
In this clinical practice where radiological imaging methods are very common, I believe that this study will contribute to the technicians' meeting a certain standard of attraction and radiologists to evaluate in the most optimal conditions. I would like to extend my application to everyone who contributed to the preparation of this application, and recommend that the application be extended to include other radiology modalities. ''

Prof. dr. Şükrü Mehmet ERTÜRK - President of TMRD Congress
Read more
Collapse
4.5
127 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

- Sürüm 1.0.9
- İçerik güncellendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 29, 2019
Size
93M
Installs
10,000+
Current Version
1.0.3
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ammar Aydın
Developer
Şişli Hamidiye Etfal E.A.H
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.