Radiology Master (Tomografi)

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Radiology Master (CT) Radyolojik uygulama sırasında Tekniker/Teknisyen ve Radyoloji Asistanları için kolay erişilebilir bir kaynak,öğrenim sırasında ise öğrenciler için bir eğitim platformu olarak hazırlanmıştır.

Yabancı dillerde dahi benzer bir örneği olmayan bu uygulama Türkçe olarak hazırlanmış ve çekim sırasında Radyoloji Teknikerlerine aşamalı, kolay anlaşılır adımlardan oluşan çekim teknikleri sunmaktadır.

Bu uygulama örnek kesitsel görüntüler ile interaktif,pratik bir kılavuz işlevi görür.


Çekim Teknikleri bölümü; Kılavuz Resimler , Grafiksel Planlama Örnekleri , Endikasyonlar, Hasta Hazırlık Aşamaları , Pratik Eğitim Sözlüğü ve Kesitsel Görüntüler ile desteklenerek anlaşılır ve pratik olması amaçlanmıştır.

Radiology Master (BT) içeriğine ait çekim protokolleri, dünya standartlarında güncel tekniklerden oluşur,alanında yenilikleri takip eder ve devamlı olarak güncellenerek size sıradan bir kitaptan fazlasını sunar.

''Bu mobil uygulamanın öğrencilerin ve tüm radyoloji teknikerlerinin olduğu kadar, radyoloji asistanlarının da BT çekim protokollerine kolay ulaşabilmesine olanak vermesi yanında doğru ve güvenilir bir kaynak olarak fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Bu çalışmanın, radyolojik görüntüleme yöntemlerinin çok yaygın olduğu günümüz klinik pratiğinde, teknikerlerin belirli bir çekim standardını yakalaması ve radyologların da en optimal şartlarda değerlendirme yapmasına katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu uygulamanın hazırlanmasında emeği geçen herkese meslek hayatında başarı dileklerimi sunar ve uygulamanın diğer radyoloji modalitelerini içerecek şekilde genişletilmesini tavsiye ederim.''

Prof.Dr. Şükrü Mehmet ERTÜRK - TMRD Kongre Başkanı
Master of Radiology (CT) during application Radiological Technician / Technician and an easily accessible resource for radiology assistants, during the study has been prepared as a training platform for students.

Even without a similar sample prepared in Turkish and in foreign languages ​​this practice Radiology Technician stage during the shooting, shooting techniques consisting offers easy to understand steps.

This cross-sectional images with interactive application examples, see the practical guide function.


Shooting Techniques section; Guide Pictures, Graphical Planning Examples, indications, patient preparation stages, supported by Practical Training Dictionary and cross-sectional images are intended to be understandable and practical.

Master of Radiology (CT) to capture protocols of the content consists of current technical standards in the world, it would follow the innovations in the field and constantly updated and offers you more than just an ordinary book.

'' This mobile application as well as all of the students and the radiology technician, radiology assistant to CT scanning protocols in addition to allowing easy access to accurate and would benefit from a reliable source, I think.
In this study, the use of imaging techniques in contemporary clinical practice is very common, technicians I believe will contribute to making a certain standard of shooting to capture and evaluate the optimal conditions of the radiologist. I would recommend contributed to the preparation of this application is to offer my professional life wish success to everyone and applications to be extended to include other radiology modalities. ''

Prof. dr. Mehmet Şükrü Ertürk - TMRD Congress President
Read more
Collapse
4.8
59 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

- Sürüm 1.0.9
- İçerik güncellendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 29, 2019
Size
93M
Installs
1,000+
Current Version
1.0.3
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ammar Aydın
Developer
Şişli Hamidiye Etfal E.A.H
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.