Reçete Kare Kod Tarayıcı

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Hepimizin başına gelmiştir. Doktorumuzun yazdığı reçetedeki ilaçları kullanırken, bazı dozları almayı unutmuşuzdur. Özellikle de yaşlı hastalarımız (anne, baba, dede, nine..) unutkanlık açısından bakıldığında toplumun genç kesimine göre çok daha fazla müzdariptirler. Bu program şahsi çabalarımla oluşturulmuştur.
Hastanede yazdığım elektronik reçetelerin arkasındaki QR Code'u (Kare Kodu) tarattığınız zaman, reçete bilgilerinin (ilaç adları, dozları ve saatleri) bulunduğu dosya kendi sitemden sizin android cep telefonunuza yüklenecektir. Dosya takvim dosyası formatındadır. Otomatik olarak açılacak ve siz 'TÜMÜNÜ TAKVİM KONUMUNA KAYDET' tuşuna bastığınızda dosyanın içindeki tüm olaylar (event'lar) yani ilaç isimleri, ilaç dozları ve doz saatleri cep telefonu takvimine aktarılacak ve sesli alarm kurulacaktır.
Çoğu android cep telefonunda takvim uygulamasının alarm sesleri sınırlı sayıda ve kısa süreli alarm olarak mevcuttur. Bu alarm seslerini değiştirip daha uzun bir ses seçerseniz daha verimli olarak kullanılabilir.
Dünyanın herhangi bir yerinde olabilirsiniz, sizi herhangi bir başka doktor muayene etmiş olabilir. Ama farketmez, web sitemdeki sayfadan reçete bilgilerinizi girerek siz de bu programdan faydalabilirsiniz..
Ayrıntılı bilgi: https://www.bilektenanjiyo.com/recete-kare-kod-tarayici-projesi/
Kalbiniz sevgiyle dolsun..
We have happen. When using the drug on prescription from our doctor, we've forgotten to take some doses. Especially our elderly patients (mother, father, grandpa, grandma ..) compared to the younger segment of society From the perspective of forgetfulness they are suffering much more. This program is created my personal effort.
     QR Code on the back of the electronic prescriptions I wrote in Hospital (Karen Code) when you scan, prescribing information (drug name, dosage and times) The file will be downloaded to your android mobile phone from your own site. File calendar file format. It will open automatically, and you 'ALL CALENDAR LOCATION SAVE' all the events in the file when you press (event) so drug names, drug doses and dose watches mobile phone will be transferred to the calendar and will be installed audible alarm.
Most android mobile phone alarm sound of the calendar application is available as a limited and short-term alarms. If you choose a longer changed their sound this alarm sound can be used more efficiently.
     You can be anywhere in the world, you may have any other doctor examined. But it does not matter, enter your prescription information from pages on my website you can also useful from this program ..
     Further information: https://www.bilektenanjiyo.com/recete-kare-kod-tarayici-projesi/
     You filled your heart with love ..
Read more
Collapse
4.6
10 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

*** Minor bug fixes..
*** Firebase integration..
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
April 29, 2017
Size
2.5M
Installs
100+
Current Version
1.1
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ufuk Ali Türk
Developer
Ozel Atasam Hastanesi Derebahce Mahallesi, Bahcivan Sokak, No=14 55050 Ilkadim / Samsun / TURKEY
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.