Bilsem Sınavı 2

Everyone
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

BİLİM VE SANAT MERKEZİ (BİLSEM) NEDİR?
Bilim ve Sanat Merkezi, örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel yetenek (zihinsel), görsel sanatlar veya müzik alanında özel yetenekli olduğu uzmanlar tarafından tanılanan kişilere, yeteneklerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak için belirli saatlerde destek eğitimi vermek üzere açılmış olan bağımsız bir özel eğitim kurumudur.
Bilim ve Sanat Merkezleri örgün sisteme alternatif bir eğitim kurumu değil, örgün eğitim kurumlarını destekleyici bir eğitim kurumudur.

BİLİM VE SANAT MERKEZİ´ NE HANGİ SINIFLAR ALINMAKTADIR?
Bilim ve Sanat Merkezi’ ne hangi sınıf seviyelerinden öğrenci alınacağı, her yıl Bakanlıkça belirlenmektedir. Bakanlık kararı doğrultusunda 2016-2017 yılında 1,2 ve 3. sınıflardan tanılama yapılmıştır.

BİLSEM ÖĞRENCİ ALIM SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?
Bilim ve Sanat Merkezlerine alınacak özel yetenekli kişileri belirlemek amacıyla her yıl Bakanlıkça belirlenen tanılama takvimi çerçevesinde, Bakanlıkça belirlenen sınıf seviyelerinden kişiler, Bakanlıkça hazırlanan gözlem formları kullanılarak genel yetenek (zihinsel), görsel sanatlar veya müzik alanında özel yetenekli adayı olarak gösterilir.
Aday olarak gösterilen kişiler, Bakanlıkça belirlenen bir tarihte, Bakanlıkça hazırlanan grup tarama sınavına alınır.
Grup tarama sınavı sonuçlarına göre Türkiye genelinde Bakanlıkça her yıl her sınıf seviyesi için belirlenen baraj puanlarını geçen kişiler sertifikalı uzmanlar tarafından bireysel incelemeye alınır. Bireysel incelemede kişilere geçerli, güvenilir ve standart bir zeka testi uygulanır.
Görsel Sanatlar ve/veya müzik yetenek alanında aday gösterilen ve grup tarama sınavı sonuçlarına göre görsel sanatlar ve müzik yetenek alanları için her yıl Bakanlıkça belirlenen baraj puanlarını geçen kişiler İl Tanılama Komisyonu tarafından görsel sanatlar ve/veya müzik yetenek alanında bireysel incelemeye alınır.
Her üç alanda yapılan bireysel inceleme sonuçlarına göre her sınıf seviyesinde ve her yetenek alanı için belirlenen Türkiye barajını geçen kişilerin Bilim ve Sanat Merkezine kayıtları yapılır.

BİLSEM İÇİN HAZIRLIK YAPMAK GEREKİR Mİ?
Özel yetenekli kişilerin tanılama süreci var olan yeteneklerin açığa çıkarılması esasına dayalı olduğu için uygulanan zeka testine kişilerin hazırlık yapması rekabet ortamı olduğu için uygundur. Bu duruma yardımcı olması için uygulamamızı geliştirmeye devam ediyoruz. Bir önceki yılın yapılan sınav ve mülakatlarını dikkate alarak sizlere dahi iyi bir hizmet sunmaya çalışıyoruz.
WHAT IS THE SCIENCE AND ART CENTER (BİLSEM)?
The Science and Art Center is an independent private education that has been opened to provide education at certain hours to those who attend formal education institutions and who are recognized by specialists in the field of general talent (mental), visual arts or music, who are recognized by specialists who are specially talented. institution.
Science and Art Centers are not an alternative education institution to the formal system, but an education institution that supports formal education institutions.

WHAT CLASSES ARE THE SCIENCE AND ART CENTER TAKING?
It is determined by the Ministry every year from which grade levels students will be admitted to the Science and Art Center. In line with the decision of the Ministry, diagnosis was made in grades 1, 2 and 3 in 2016-2017.

HOW DOES BILSEM STUDENT PROCESS PROCESS WORK?
In order to determine the special talented people to be admitted to the Science and Art Centers, within the framework of the diagnostic schedule determined by the Ministry every year, people from the classes determined by the Ministry are nominated as a talented candidate in the field of general talent (mental), visual arts or music, using observation forms prepared by the Ministry.
Candidates nominated are taken to the group screening examination prepared by the Ministry on a date determined by the Ministry.
the last person determined threshold score for each grade level by the Ministry every year in Turkey by the Group screening test results to individual examination by certified experts. In the individual examination, a valid, reliable and standard intelligence test is applied to individuals.
The candidates who are nominated in the field of visual arts and / or music talent and who pass the threshold points determined by the Ministry every year for visual arts and music talent fields according to the results of the group screening exam are taken to the individual examination in the field of visual arts and / or music talent by the Provincial Diagnostic Commission.
All three areas according to their individual examination held in Turkey each grade level and the specified threshold for each skill area of ​​science and the people are enrolled in the Art Center.

DO I NEED TO PREPARE FOR BİLSEM?
Since the process of identification of special talented people is based on revealing existing talents, it is suitable for people to prepare for the applied intelligence test because it is a competitive environment. We continue to improve our application to help this situation. We try to provide you a good service even by taking the exams and interviews of the previous year.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

- 15 aşama yayında.
- Sınavlarınızda başarılar dileriz.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
December 31, 2018
Size
37M
Installs
100,000+
Current Version
4.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
rMc
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.