Sabancı Vakfı | 40 Yıl

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

BU TOPRAKLARDAN KAZANDIKLARIMIZI
BU TOPRAKLARIN İNSANLARI İLE PAYLAŞMAK

Sabancı Ailesi bireylerinin kişisel hayırseverlik girişimleriyle başladı her şey... "Kazancı bölüşmek en büyük fazilettir" mirasına, 40 yıl önce Sadıka Sabancı'nın tüm mal varlığını bağışladığı Vakıf aracılığıyla büyük bir değer katıldı. Hayırseverlik bayrağı elden ele, gönülden gönüle taşındı ve bugünlere gelindi.

Merhum Hacı Ömer Sabancı'nın bir yaşam felsefesi olarak kabul ettiği "Bu topraklardan kazandıklarımızı bu toprakların insanlarıyla paylaşmak..." ilkesini benimseyen ve "kazancı bölüşme"nin en büyük fazilet olarak düşünüldüğü bir aile ortamında büyüyen Sabancı kardeşler, bu düşünceden yollarına devam ederek, hayır işlerini düzenli bir şekilde yürütebilmek amacıyla 1974 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı (Sabancı Vakfı)'nı kurmuşlardır. Bu girişimlerinde de en büyük desteği tüm mal varlığını Vakfa bağışlayan anneleri merhume Sadıka Sabancı'dan almışlardır.

Sabancı Vakfı'nın var olma nedeni "Toplumsal potansiyelin gelişimini sağlamak ve toplumsal duyarlılık bilincini gelecek nesillere aktarmak için özgün, yenilikçi ve kalıcı değerler oluşturarak insanların hayatında fark yaratmak" olarak benimsenmiştir.

Sabancı Vakfı'nın hayır işlerinin başlangıcı, Sabancı Ailesi'nin Adana'da yaptırdığı iki ilköğretim okuludur. Daha sonrasında ülkemize hizmet yarışı, eğitim ile birlikte sağlık, kültür ve spor alanlarında kalıcı eserler, etkinlikler, burslar ve ödüller ile devam etmiştir.
In this land what BOILER
To share with the people of this land

Sabancı Family members began their personal philanthropy initiatives everything ... "Gain the greatest virtue is to split the" heritage, 40 years ago Sadıka Sabanci Foundation donated the entire property through a joined a great value. Philanthropy flag hand in hand, moved to the hearts of people and today was the bride.

The late Hacı Ömer Sabancı, a life philosophy accepts that "this land what we earned from people of this land to share with ..." which adopts the principle and the "earnings dividing" the biggest virtue was regarded as a family environment growing Sabancı brothers, this idea continued on their way, by To perform charity works on a regular basis in 1974, Haci Omer Sabanci Foundation (Sabanci Foundation) 's were established. These initiatives support the biggest in the entire property donated to the Foundation were taken from Sabanci Loyal to my deceased mother.

Sabanci Foundation's reason for being there "to ensure social development and public awareness of the potential to transfer to future generations original, innovative and make a difference in people's lives by creating lasting value" has been adopted as.

Sabanci Foundation's charitable beginning of the Sabancı family is in Adana, which was built two primary schools. More racing after serving our country, along with health education, permanent works in the fields of culture and sports, events, scholarships and awards and has continued.
Read more
Collapse
4.5
16 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
May 9, 2014
Size
8.3M
Installs
100+
Current Version
1.1
Requires Android
3.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Sabancı Vakfı
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.