Simeranya

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Simeranya, bu zamana kadar erişilmesi mümkün olmamış ancak bireyler tarafından sürekli ihtiyacı hissedilmiş bir ütopyadır. Bu ütopya, Peyami Safa’nın ideallerini oluşturduğu, bizim de naçizane devamını getirmeye çalıştığımız bir sistemdir. Ancak geliştirmeye çalıştırdığımız bu sistemde farklı bir yöntem izlemeyi uygun görerek, kitaplarda okuduğumuz karakterleri yaşatmayı hedefledik.

Simeranya'da kadınlar moda olanı değil, kendilerine yakışanı giyerler. Eğitim okulda verilmez, kurumsallaşma yoktur. Simeranya’da insan; bir makina adam ve bir otomat değil, mânevi bir şahsiyettir.

Simeranya’da işsizlik yoktur. Sermaye sahibi tarafından istismâr edilmek de yoktur. Fakat herkesin liyakatine göre mülkiyeti vardır. Fakir, bugünkü dünyamızda olduğu kadar fakir değildir. Zengin de prensler sınıfının şımarık çocuğu değildir...

Uygulama Hakkında

Farklı kitaplarda yer alan karakterlerin oluşturduğu bir hayali dünyaya sâhip olabileceksiniz.
Hayali karakterlerin konuşmalarını an be an takip edebilir ve aforizmalarını istediğiniz platformda arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
İstediğiniz karakterin sözünü favorilere ekleyebilir ve daha sonra kolayca tekrar erişebilirsiniz.
Her gün güncellenen yapısı ile interaktif bir uygulamaya sahip olabilirsiniz.
Simerany, it could not be accessed until then, but the constant need was felt by individuals is a utopia. This utopia created by Peyami Safa ideals, we also have a system that tries to bring more humble. However, in this system, we run a different method to develop suitable monitoring, seeing the characters we read about in books aimed alive.

Simeranya not fashionable women, they wear suits. Education will not be in school, there is no institutionalized. Simeranya people; man and not a vending machine, is a person moral.

There is no unemployment in Simeranya. Istismâ by the owner of the capital is there to be. But not everyone has the property according to the merit. Poor, so poor that it is not in our world today. Rich is not the spoiled child of the class of princes ...

About Applications

Different characters featured in the book that creates a dream world that could have.
Fictional character from moment to moment can follow the conversations and ask them aphorism that you can share with your friends on the platform.
Add to favorites mention the character you want and then you can easily access them again.
Updated every day with the structure can have an interactive application.
Read more

Reviews

4.2
28 total
517
45
32
22
12
Loading...

What's New

Farklı bir yapılandırmaya gidildi.
İnteraktif özelliliği ile sık güncelleme özelliği eklendi.
Tasarımda temel değişiklikler yapıldı.
Read more

Additional Information

Updated
September 7, 2014
Size
2.5M
Installs
1,000+
Current Version
4.5
Requires Android
2.3 and up
Content Rating
Unrated
Warning – content has not yet been rated. Unrated apps may potentially contain content appropriate for mature audiences only.
Permissions
Offered By
Simeranya
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.