Simurg News

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

SimurgNews, toplumsal yaşamın yeniden üretilmesinde, Emperyalist-kapitalist tekellerin eğemenliğinin ve kontrolünün, önemli ölçüde kitleleri manipülasyona dayandığı 21. Yüzyıl sürecinde, bileşenlerinin sürgünde yaşadığı Avrupa`dan, ezilenlerin sesi olmaya aday bir interaktif haber sitesidir.

Toplumsal yaşamın akışına ve olaylar ağına ışık tutarak, toplumsal siyasal gerçekliği objektif haber olarak kitlelerin yaşamına sokacak, eğemen sınıfların manüpülasyonlarını ve ezilenlerin çıkarlarını, görsel ve yazınsal olarak bilince çıkarmaya hizmet edecek bir kollektif üretim anlayışı ve bunun yaygınlaştırılması; bir eksiğinin ihtiyaç, bir fazlasının zarar olmadığı süreçteyiz.

Bu nedenle, Simurg International Medya Atölyesi/Kollektifi’nin oluşturulması ve bu entellektüel faaliyetin sadece bir aracı olarak Simurg News şimdilik dijital platformda, yayın yapacak bir medya aracı olarak yayın yaşamına başlamıştır.

Kollektifimiz, yaşadığımız coğrafyanın gerçekliğine uygun olarak, genişleyecek etki ve üreten çevresi ile birlikte çok dilli yayın yapan bir medya aracı olarak kendini geliştirme zorunluluğunun bilincinde dir.
Simurg News; Zaman, mekan, toplum ve doğa ilişkisinde, tüm canlı yaşamın geleceğini sorumluluk dairesinde gören bir anlayışla, ezilenlerin çıkarlarını ve sınıf bakış açısını temel almaktadır.

Yayın yaşamında temel alacağı ilke, meşruiyet ve özgürlüktür. „Basına özgürlük, Halka demokrasi „ mottosu , haber ve yorum anlayışımızın felsefesini yansıtmaktadır.

Hiç bir toplumsal sorun yada olay, herhangi bir öznel kaygıyla haber yada eleştiri konusu dışında değildir. Ezilenlerin haber hakkı ve aydınlatılması sorumluluğunu unutturacak bir tabu tanımıyoruz.
SimurgNews adına yapılan haber ve açıklamalar kurumsal kollektif sorumluluğumuzda iken; Değerlendirme-Eleştiri, Röportaj ve Inceleme-Araştırma , Görsel belgesel vb ürünler adı gecen yazarların sorumluluğunda dır.

Editoryal hatalar, SimurgNews‘ in sorumluluğudur.

SimurgNews´in üretiminde yeralan her katkı, ticari kaygı, amaç ve sonuçları içermemektedir. Gönüllü çalışmadır. Ve Simurg International Medya Atölyesinin gönüllüleri tarafından bu bilinçle ele alınmaktadır.
SIMA ve SimurgNews‘in, herhangi bir maddi kazanımı, çalışmaların ihtiyaçları için kullanılacak kollektif tasarrufudur.

SimurgNews`in dili ve yöntemi, topumsal ilişkilerin estetik ve meşruiyet sınırları içinde bir yayın üretimi anlayışını yansıtacaktır. Kollektifimiz, her katkı sunan bireyimiz, bu kaliteden sorumludur. Bu kaliteyi yakalamada sorun olan her ürünü, hiçlestirmek yerine, ortak katkılarla geliştirerek yayın faaliyetimizin kazanımı haline getirme anlayışı ile hareket etmeyi esas alacağız.

Kollektifimizin içinde yada misafir ettiğimiz ürün sahibi arkadaslarımızın yazı içeriklerine sansür yada oto sansür anlamına gelecek bir çalışma tarzını benimsemiyoruz.
SimurgNews is an interactive news site that aims to be the voice of the oppressed from the Europe of the components of exile, in the process of reproduction of social life, the tendency and control of the imperialist-capitalist monopolies, the 21st century during which the masses were manipulated.

A collective production concept that will serve to bring the social political reality into the life of the masses as an objective news, the manipulations of the inclining classes and the interests of the oppressed, visually and literaryly; We are in the process of lacking a need for a deficiency.

For this reason, Simurg International has started its publication life as a media medium which will be broadcast on digital platform for Simurg News as the only means of creating the International Media Workshop / Collective and this intellectual activity.

Our collective is aware of the necessity to develop itself as a media tool that broadcasts multilingual and with the effect of expanding and producing environment in accordance with the reality of our geography.
Simurg News; In the relation of time, space, society and nature, it is based on the interests of the oppressed and the class perspective, with an understanding that sees the future of all living life under its responsibility.

The principle that will be based on broadcasting is legitimacy and freedom. The motto yansıt Freedom to the press, the democracy of the people özgürlük reflects the philosophy of our understanding of news and interpretation.

No social problem or event is outside the scope of news or criticism with any subjective concern. We do not recognize a taboo that will forget the responsibility of the oppressed for the right to inform and illuminate.
The news and explanations made on behalf of SimurgNews are in our corporate collective responsibility; Evaluation-Criticism, Interview and Review-Research, Visual Documentary, etc. products are under the responsibility of the authors.

Editorial errors are the responsibility of SimurgNews.

Each contribution in the production of SimurgNews does not include commercial concern, goals and consequences. It is voluntary work. And this is handled by the volunteers of Simurg International Media Workshop.
SIMA and SimurgNews, any material gains, collective savings to be used for the needs of the work.

The language and method of SimurgNews will reflect the understanding of a publication production within the boundaries of aesthetics and legitimacy of social relations. Our collective, each contributing individual is responsible for this quality. We will act with the understanding of making every product that has a problem in achieving this quality by making it a contribution to our broadcasting activity by developing it with common contributions instead of ever.

We do not adopt a working style which means censorship or auto censorship to our friends in the collective content of our product owners.
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
February 6, 2020
Size
18M
Installs
10+
Current Version
3.9.0.2.3
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hüseyin Sınırtas
Developer
Holzmarktstr. 2, 71634 Ludwigsburg / Germany
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.