Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Burnumuzun aracılığı ile algıladığımız kokuların bizi ne kadar etkilediğini biliyor muydunuz?

Gözümüz ve kulağımız kadar beynimizi etkileyen diğer bir organımız da burundur.

Kokular, şuurumuzu harekete geçirdiği gibi aynı zamanda bilinçli olarak farkına varamayacağımız bazı istek ve davranışlarda bulunmamıza da neden olur.

Mesela parfümlerin insan üzerindeki etkisi öylesine kuvvetlidir ki bunun sonucunda büyük bir sektör doğmuştur. Bunu ayrıntılarıyla anlatmama gerek yok. Çünkü en eski zamanlardan beri insanlar kokuyu bilmekte ve kullanmaktalar.

Parfüm sektörüne baktığımız zaman, karşı cinsi etkilemek, cinsel enerjiyi harekete geçirmek, kokunun en birinci özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bu konu üzerinde araştırmalar yapmak için öyle büyük paralar harcanıyor ki, koku imal eden firmalar gözlerini bile kırpmadan laboratuvar koşullarında incelemelere ciddi fonlar ayırıyorlar.

Ancak, kokular sadece cinsel enerjiyi harekete geçiren bir araç değil. Bunun dışında hayal gücünü etkiliyor,, yaratıcılığı harekete geçiriyor, coşku ve istek uyandırıyor, korku, heyecan ve benzeri pek çok sayısız duyguyu etkiliyor.

Kokuların insan üzerindeki etkileri tarihin en eski dönemlerinden beri biliniyor.

Mesela ünlü kahin Nostradamus'un astrolojik incelemelerinin ötesinde bir parfüm ustası olduğunu biliyor muydunuz? Hem de zamanın en ünlülerinden...

Ayrıca kokular, mistik ayinlerde ve kutsal törenlerde de kullanılıyor. Ve bunun maksadı törende hazır bulunan kişileri farklı şuur halleri içine sokmayı hedefliyor.

Mesela hemen hepimizin bildiği mevlütlerde yakılan ‘‘günlük’’ ya da ‘‘misk-i amber’’ ve serpilen gül suyunun maksadı hep aynı. Yani o sırada hazır bulunan kişilerin şuurlarında değişik bir hal yaratmak...

Nazar değdiğine inanılan kişinin yaşadığı evi tütsülemek (Özellikle günlük) çok eskiden beri uygulanan bir adet. Ancak, bu adetin altında yatan gerçek maksat, kokunun insan üzerindeki meydana getirdiği farklı şuur etkisidir. Böylece nazarın yarattığı kötü titreşim alanını değiştirip tütsünün titreşim alanı içine sokarak kişiyi nazarın etkisinden çıkarmak...

Biliyorsunuz beynimize en hızlı ulaşımı sağlayan yollardan birisi burnumuzdur. Burun yolu ile alınan ilaçlar, içilen ya da kana zerk edilme yönteminden çok daha hızlı bir biçimde beyne ulaşır ve etkisini gösterir.

Bu nedenle burun yolu ile alınan kokular da aynı şekilde hızlı bir biçimde beynimizi etkileyecektir.

Bütün bu bilgilerin ışığında geliştirilen ‘‘Aroma Terapi’’ yurt dışında son derece yaygın hale gelmiş bulunuyor. Ve her geçen gün kokuların sırları üzerinde çalışılmaya devam ediliyor. Ayrıca ülkemizde de hem bu bitkisel yağların şifalı özellikleri (Herkes tarafından bilinmese de) biliniyor ve kullanılıyor.

VİZYONUMUZ

- Müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine, profesyonel bir ekip çalışmasına dayalı kaliteli ve zamanında teslim garantisini veren bir hizmet sunmak,

- Hizmet alanımızda, ilerleyen teknolojiyle birlikte bu hizmeti sürekli iyileştirmek ve müşterilerimizin istediği sürede destek, bakım ve eğitim hizmetini vermek,

- Hizmet verdiğimiz kurum ya da markayı rakipleri arasından sıyrılıp “Tercih Edilen” olmasını sağlamaktır.
the smell we perceive through our noses Did you know how it affects us?

Our eyes and our nose in other organs as our brains affect our ear.

   Fragrance, as we spent our consciousness movement but also deliberately causes to our requests and engage in some behavior can not realize.

   For example, the perfume is so strong that man is born a great impact on the sector as a result of it. no need to explain it in detail. Because most since ancient times, people know they smell and use.

   When we look at the perfume industry, to impress the opposite sex, sexual energy into movement, emerges as the first feature of the smell. In fact, to do research on this subject so that large sums of money are spent, which manufactures fragrance companies are dedicating significant funds to study under laboratory conditions without batting her eyes.

   However, odors are not just a tool for stimulating sexual energy. Other than that ,, affecting the imagination stirs creativity, enthusiasm and desire arouses fear, excitement, and so many countless influences sense.

Odor has been known since the most ancient period of the history of their impact on people.

   Did you know that the perfume is a master of the famous seer Nostradamus, astrological examination beyond their example? Both time's most famous ...

   In addition, fragrances, used in the mystical rites and sacred ceremonies. And the people present at the ceremony for the intent that aims to put into different states of consciousness.

   For example, now we all know that mevlüt burned in the 'daily' or 'amber musk-i' 'and the purpose is always the same when sprinkled rose water. So it creates a different state of consciousness of the people present in ...

   The evil eye is believed to fumigate the house where people live (especially daily) it applied one time immemorial. However, the real purpose underlying this number is different consciousness on the impact caused by the smell of human beings. So bad vibrations change the field created by the vibration of incense and inserting it into consideration people to remove the influence of the evil eye ...

   As you know, our brains are our nose One of the ways in which the fastest transportation. Nose path taken by drugs, smoking or injecting the method of blood reaches the brain much more quickly and shows the effect.

Therefore taken by nasal odor it will also affect our brains in the same way quickly.

   All this information was developed in the light of 'Aromatherapy' has become outside the dorm's extremely common. And continue to be studied secrets of smell every day. In addition, both the curative properties of these oils in our country (not known by anyone) is known and used.

OUR VISION

- our customers' needs and demands, based on a team of professionals working sun mAk a service where you can guarantee quality and timely delivery,

- our field service is to continually improve this service with advancing technology and support that our customers in time, to provide care and education services,

- we serve slipped through corporate or brand competitors, "Preferred" is to ensure that.
Read more
5.0
7 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
July 5, 2017
Size
231k
Installs
100+
Current Version
1.0.1
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Medyax Yazılım Hizmetleri
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.