Türkiye Kayak Federasyonu

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

TKF.org.tr mobil uygulaması ile Türkiye Kayak Federasyonu (TKF), ulusal ve uluslararası tüm alp disiplini, biathlon, kayaklı koşu, kayakla atlama, snowboard, kuzey kombine ile ilgili etkinlik takvimini, yarışma sonuçlarını, milli takımlar ile ilgili haberlere ve daha fazlasına ulaşın.

TKF.org.tr mobil uygulamasını indirenler Türkiye’deki kayak merkezleri ve kayak merkezlerindeki hava durumu ile ilgili bilgilere ulaşabilecek, aynı zamanda kulüpler, sporcular, antrenörler, hakemler , sezon etkinlik takvimi ve kayak camiası ile ilgili haberlere erişebilecekler.

İÇERİKLER

- Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) hakkındaki son haberler
- Alp Disiplini, Snowboard, Kayaklı Koşu, Kayakla Atlama, Biatlon, Kuzey Kombine, Tekerlekli
- Kayak ile ilgili son haberler ve fotolar
- Kayak Sezonu etkinlik Takvimi, tüm branşlarda ki yarışma sonuçları
- K1, K2 ligleri ile ilgili bütün haberler ve yarışma sonuçları
- Milli takımlar ile ilgili tüm gelişmeler ve kamplar
- Türkiye Kayak Federasyonu’nun (TKF) statü ve talimatları
- Sporcu profilleri
- Eğitmenler, Antrenör ve Hakem profilleri

TÜRKİYE’DE KAYAK

Alp Disiplini Hakkında

Olimpik kış sporları kapsamda yer almaktadır. Alp disiplini kar sporları içinde en çok ilgi gören branşlarındandır. Alp disiplini yarışmaları; hız ve teknik yarışmalar olarak iki başlık altında toplanabilir. Hız yarışmaları; İniş (Dawnhill-DH) ve Super G (SG), Teknik yarışmalar; Büyük Slalom (GS) ve Slalom (SL) ve paralel (P)yarışmalardır.

Kayaklı Koşu Hakkında

Kayaklı koşu engebeli (iniş-çıkış) ve düz arazide yapılan, çok fazla enerji sarfedilen bir yarışma türüdür. Kayağın diğer branşlarıyla karşılaştırıldığında en tehlikesizi, ancak en zahmetlisidir.

Kayaklı koşu yarışmaları:

Bireysel yarışmalar (INDIVUDUAL), Sürat yarışmaları (SPRİNT), Takip yarışları (PURSUİT),Toplu çıkış şeklinde yapılan yarışmalar (MASS START), Takım-Bayrak yarışmaları (RELAY)

Snowboard Hakkında

En genel anlamıyla karda sörf yapmak olarak tanımlanabilir. Snowboard'ın gelişmesinin mimarı, Burton Carpenter'dir. Snowboard 3 kategoriye ayrılır. Serbest stil (freestyle) alt kategoriieri (Slopestyle, halfstyle, bigair), Alp disiplini (parelel büyük slalom ve paralel slalom) ve snowboard boardercross (sbx).

Kayaklı Atlama Hakkında

Kuzey Disiplini branşlarından olan Kayakla Atlama; farklı ölçülerdeki rampalardan (tramplen) aşağı kaymayı, havalanmayı, mümkün olduğunca ileriye atlamayı ve ardından yumuşak bir biçimde en uzak noktaya konmayı içeren bir spordur.Kayakla atlamada olimpik yarışmalar K-95 ve K-125 tepelerinden oluşan rampalardan yapılır. Bu rampaların yanı sıra; antrenman amaçlı ve diğer küçük yarışmalarda kullanılan K–5 metreden başlayan farklı büyüklüklerde rampalar da mevcuttur.

Kayakla atlama; aşağıdaki bölümlerden oluşur :

1- Rampadan Kayma (İnrun)
2- Rampadan Ayrılma (Take-Off)
3- Uçuş (Flying)
4- Yere Konma (Landing)
5- Duruş ve Çıkış (Outrun)

Biathlon Hakkında

Türkçe karşılık olarak, atışlı kayak kros olarak adlandırabileceğimiz Biathlon olimpik bir kış sporudur. Kayaklı koşuda olduğu gibi parkurun çıkış-varış bölgesine gelen yarışçı, atış poligonu bölgesine gelerek kendi hedefine atışını yapar. Geçersiz her atış için ceza turu atar. Bunu takiben sonraki tura geçer. Biathlon yarışma çeşitleri; Bireysel yarışmalar (INDIVUDUAL), Sürat yarışmaları (SPRINT) ,Takip yarışları (PURSUIT) Toplu çıkış şeklinde yapılan yarışmalar (MASS START), Takım-Bayrak yarışmaları (RELAY)

Kuzey Kombine Hakkında

Kuzey kombine, kayaklı atlama ve kayaklı koşunun bir araya gelmiş halidir; iki gün süren bir rekabete dayanır. Birinci günde kayakla atlama, ikinci günde kayaklı koşu etkinlikleri gerçekleştirilir. Atletler yarışlarda bireysel,sprint ve takım halinde yer alırlar.
tkf.org.t is Turkey Ski Federation with the mobile application (TKF), national and international alpine skiing, biathlon, cross country running, ski jumping, snowboarding, Nordic combined with related activities calendar, contest results, the news about the national team and more contact.

tkf.org.t are those who download the mobile application will have access to information about the weather in ski resorts and ski centers in Turkey, but also clubs, athletes, coaches, referees, will have access to news about the season events calendar and ski community.

 INGREDIENTS

- Turkey Ski Federation (TKF) about the latest news
- Alpine Skiing, Snowboarding, Cross-Country Skiing, Ski Jumping, Cross-Country Skiing, Nordic Combined, Wheel
- The latest news and photos about Ski
- Ski Season Calendar of events, the competition results in all branches
- K1, K2 all news and competition results related leagues
- All the developments related to national teams and camps
- Turkey Ski Federation (TKF) status and instructions
- Athlete profiles
- Trainers, Coaches and Referees profiles

SKIING IN TURKEY

About Alpine

Olympic winter sports are included in the scope. Alpine skiing is one of the most coveted in the snow sports industry. Alpine skiing competitions; the speed and technical competition can be grouped under two headings. Speed ​​contests; Downhill (DH Dawnhill) and Super G (SG), Technical competitions; Giant Slalom (GS) and Slalom (SL) and parallel (P) are the contest.

About Cross Country Running

Ski running rough (ups and downs), and made in a flat land, a lot of energy is a kind of competition exerted. The most dangerous in comparison with other branches of the ski, but the most troublesome.

Ski running contests:

Individual competitions (indivudual), Speed ​​races (Sprint), Track races (Pursuit) competitions in the form of collective output (MASS START), Team-flag contests (RELAY)

About Snowboarding

Defined as surfing the card with the most general sense. The architect of the development of snowboarding was Burton Carpenter. Snowboarding is divided into 3 categories. Freestyle (freestyle) kategoriier the bottom (slopestyle, halfstyl, you Bigai), alpine skiing (parallel giant slalom and parallel slalom) and snowboard boardercross (SBX).

About Ski Jumping

Jump to ski one of the Nordic branch; the ramps of different sizes (trampoline) down shift, aeration, jump as far as possible and then gently Olympic competitions in jumping to a spordur.kayakl containing to be the most distant point of K-95 and K-125 hill made of ramp consisting of. The ramp as well; used for training and other smaller competitions in different sizes from K-5 in the starting ramp meters are available.

Ski jumping; consists of the following parts:

1. ramp from sliding (INRA's)
2. Withdrawal from the ramp (Take-Off)
3. Flight (Flying)
4- place to perch (Landing)
5. Stop and Exit (Outrun)

About Biathlon

In Turkish, shot skiing is a winter sport might be called Olympic Biathlon cross. Racers from the track's output-destination regions as well as to ski parallel, makes the throw to their destination came to the shooting range. Assigns the tour penalty for each shot invalid. Subsequently, through the next round. Biathlon competitions varieties; Individual competitions (indivudual), Speed ​​competitions (SPRINT), Track races (PURSUIT) competitions in the form of collective output (MASS START), Team-flag contests (RELAY)

About Nordic Combined

Nordic combined, ski jumping and cross country running is the state have come together; based on the two-day competition. First day ski jumping, cross country running events are held on the second day. Athletes in individual race, sprint and team event take place.
Read more
4.4
8 total
56
41
3
2
11
Loading...

What's New

- Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) hakkındaki son haberler
- Alp Disiplini, Snowboard, Kayaklı Koşu, Kayakla Atlama, Biatlon, Kuzey Kombine, Tekerlekli
- Kayak ile ilgili son haberler ve fotolar
- Kayak Sezonu etkinlik Takvimi, tüm branşlarda ki yarışma sonuçları
- K1, K2 ligleri ile ilgili bütün haberler ve yarışma sonuçları
- Milli takımlar ile ilgili tüm gelişmeler ve kamplar
- Türkiye Kayak Federasyonu’nun statü ve talimatları
- Sporcu profilleri
- Eğitmenler, Antrenör ve Hakem profilleri
Read more

Additional Information

Updated
April 2, 2015
Size
2.3M
Installs
500+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Atölye15
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.