ČSNS 2017

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Dynamika vývoje našeho oboru vyžaduje nejen intenzivní kontinuální vzdělávání nás všech, což je mimochodem jeden z hlavních smyslů pořádání odborných konferencí, ale i občasné zamyšlení nad racionálním propojením tradiční neurologie s nejnovějšími poznatky a jejich korektní translací do klinické praxe. Neurologie a její jednotlivé subspecializace se dramaticky mění, staré je relativizováno a nové mnohdy až nekriticky adorováno. Na druhé straně se nemalé části pacientů stále nedostává ani standardní péče. Na přehlednosti pak bohužel nepřidávají současná média či stále výrazněji penetrující sociálních sítě. Ocitáme se v zajímavé fázi vývoje našeho rozrůstajícího se oboru, která je fascinující a zneklidňující současně.

Rádi bychom, aby letošní 31. český a slovenský neurologický sjezd a 29. česko-slovenský epileptologický sjezd významně přispěly do diskuse o vývoji neurologie a epileptologie, posílily význam tradičního pojetí klinických oborů, které jsou však otevřené novým podnětům, a současně umožnily připravit se na další vývoj, který nás v budoucnosti čeká. Naším cílem je připravit letošní sjezdy takovým způsobem, aby byly zajímavé a přínosné jak pro praktické neurology, tak pro neurovědce pohybující se v oblasti spíše experimentální neurologie a epileptologie. Pevně věříme, že odborný i společenský program, který se již v této době pomalu rýsuje, budou pro všechny dostatečně přitažlivé a současně smysluplné.

Dovolte mi tedy pozvat vás co nejsrdečněji na letošní neurologický a epileptologický kongres, které se budou opět po několika letech konat ve Městě, které musím.

Prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
předseda sjezdu
Dear colleagues, dear colleagues,

The dynamics of development of our industry not only requires intensive continuing education for all of us, which is incidentally one of the main senses the organization of conferences, but also occasionally think about the rational linking traditional neurology with the latest knowledge and correct translation into clinical practice. Neurology and its various subspecialties is changing dramatically, the old and the new is relativized often uncritically to adore. On the other hand, a considerable proportion of patients still lack even the standard of care. On clarity, then, unfortunately, they do not add existing media or increasingly penetrating social networks. We find ourselves in an interesting phase of development of our growing industry that is fascinating and disturbing at the same time.

We would like to 31st this year's Czech and Slovak Neurological Congress and 29th Czech-Slovak Epilepsy Congress contributed significantly to the debate on development neurology and Epileptology, reinforce the importance of the traditional concept of clinical disciplines, which are open to new ideas, while allowing prepare for further developments that await us in the future. Our aim is to prepare this runs in such a way as to be interesting and useful for both practical neurology and neuroscientist moving area rather Experimental neurology and Epileptology. We firmly believe that professional and social program, which already at that time slowly shaping up, will be sufficiently attractive for all and at the same time meaningful.

So let me invite you cordially to this year's Epilepsy and Neurological Congress, which will once again after several years held in the city that I have.

Prof. MD. Milan Brázdil, Ph.D.
Chairman of the Congress
Read more
5.0
1 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
November 22, 2017
Size
15M
Installs
100+
Current Version
1.3
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
T.R.I., s.r.o.
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.