New Retail Summit 2020

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Slovak

Slovenský maloobchodný a spotrebný trh prechádza radom dynamických zmien. Niektoré sú podmienené globálnymi trendmi, iné majú špecifický národný charakter.

Vzniká nová štruktúra trhu, charakteristická rozvojom nových, predovšetkým internetových distribučných a komunikačných kanálov a bodov dotyku so spotrebiteľmi. Inovatívne technológie sa uplatňujú vo všetkých kľúčových procesoch, odvetvie retailu tak prechádza intenzívnou digitálnou transformáciou.

Pre novú podobu maloobchodu sa stále častejšie začína používať medzinárodný termín „New Retail“.

Ide o novú etapu rozvoja trhu, ktorá si zaslúži zásadnú pozornosť. Preto sme sa po dohode s kľúčovými hráčmi na slovenskom trhu rozhodli založiť tradíciu nových vrcholových stretnutí, na ktorých budeme každoročne diskutovať o trendoch v oblasti dopytu, ponuky a technológiách a na praktických príkladoch ukazovať cesty k ďalšiemu rastu odvetví i firiem.
The Slovak retail and consumer market is undergoing a series of dynamic changes. Some are conditioned by global trends, others have a specific national character.

A new market structure is emerging, characterized by the development of new, in particular internet distribution and communication channels and consumer touch points. Innovative technologies are applied in all key processes, thus the retail sector is undergoing intensive digital transformation.

For the new form of retail, the international term “New Retail” is increasingly used.

This is a new stage in market development that deserves fundamental attention. Therefore, in agreement with key players on the Slovak market, we decided to establish a tradition of new summit meetings, where we will discuss annual trends in demand, supply and technology and show practical ways to further growth of industries and companies.
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Updated
February 25, 2020
Size
11M
Installs
50+
Current Version
1.2
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Blue Events, s.r.o.
Developer
Praha 9, Vysokovská č.p. 1336, PSČ 19300
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.