Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

İstanbul Şehir Üniversitesi’nin sahip olduğu arşivler, İstanbul ve Türkiye açısından çok önemli bilgi ve belgeler içermektedir. Bu arşivlerin tasnifi, dijitalleştirilmesi ve uluslararası standartlarda hizmete sunulması, tarihsel mirasımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından hayatî öneme sahiptir. Üniversitemizin sahip olduğu kaynakların ve bilgi-birikimin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2016 Yılı Yenilikçi ve Yaratıcı Mali Destek Programı kapsamında desteklenmesi sayesinde, hem tarihsel mirasın elbirliğiyle korunması, hem de bu mirasın herkesin kullanımına sunulması mümkün olmaktadır.
“Unutma İstanbul” projesi ile yapılması amaçlanan; İstanbul için anlam ifade eden, onunla özdeşleşen, ya da ona değer katan sanatçı, siyasetçi, bilim adamı ve edebiyatçılarla, İstanbul’un yüzü diye adlandırabileceğimiz tarihî yapı, anıt ve mekânlara ait belge ve görsellerin tasnifi, dijitalleştirilmesi, bilgisayar ve mobil araçlar üzerinden hizmete açılması, sosyal medya aracılığıyla kullanımının sağlanması ve daha da önemlisi, bu belgelerin zaman-mekân bilgisi içerecek platformlar ve uygulamalar üzerinden sunulmasıdır.
Bu projede oluşturulan veritabanına ilâve olarak, İstanbul haritası üzerinde örneğin Galatasaray Lisesi’nin Beyoğlu’nda bulunduğu noktaya ya da Abdülhak Hâmid Tarhan’ın Beşiktaş Maçka’da yaşadığı yere, veya Pierre Loti Tepesi’ne tıklandığında bu mekân ve kişilere ait bilgilere, onlara ilişkin belgelere ve birlikte yaşadıkları kişilerle ilgili görsellere kolaylıkla ulaşılabilmesi, sahip olduğumuz tarihsel mirasın sunumuna büyük bir zenginlik katacak ve bu önemli materyalin daha geniş kitlelerle paylaşımını mümkün kılacaktır. Üstelik bu belgelerin yoğun biçimde kullanılan mobil cihazlar üzerinde de görüntülenebilmesi, kurulan sistemin sosyal medya ile entegre edilmesi; profesyonel araştırmacıların yanı sıra, gençlerin ve her yaştan insanın bu değerleri keşfine ve böylelikle hem sosyal ve kültürel gelişmeye, hem de farklı kuşakların birbirini anlamasına katkı sağlayacaktır.
Istanbul University's archives owned by the city of Istanbul and Turkey in terms contain important information and documents. This classification of archives, digitization and submission services at international standards, the protection of our historical heritage and passed on to future generations in terms of particularly vital. the resources owned by the university and the know-how of Istanbul Development Agency (thanks to the support under İSTKA) 2016 Year of Innovative and Creative Financial Support Program, both to cooperatively protect the historical heritage, and it is possible to be available to everyone this legacy.
"Remember Istanbul" is intended to be done with the project; Istanbul for that matter, identified with, or artists that add value him, politicians, scientists and the literati, Istanbul's face what may be called historical buildings, monuments and places belonging to document and classify the visuals, digitization, computer and opening the service through mobile devices ensuring through the use of social media, and more importantly, these documents time-space information is available via the platform and applications to include.
This project is in addition to the database created, on the map of Istanbul is located in Beyoglu, for example, Galatasaray High points or Abdulhaq Hamid Tarhan, a place where Besiktas Macka, or when Pierre Loti Hill clicked information about those spaces and people, relating to them visual documents about the people they live with and can easily be reached, the presentation of the historical heritage of great wealth and we have to fold this important material will make it possible to share with a wider audience. Moreover, these documents are extensively used on mobile devices can be displayed also established to integrate social media system; as well as professional researchers, young people and people of all ages to explore these values ​​and thus both social and cultural development, and will contribute to the understanding of each other of different generations.
Read more
Collapse
4.8
22 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
January 17, 2018
Size
8.7M
Installs
100+
Current Version
1.9
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
İstanbul Şehir Üniversitesi
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.