Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Nová aplikace 11/2020 VideoDoktor.cz je určena pro přihlášení pacienta k videohovoru s lékařem pomocí kódu pozvánky a roku narození pacienta.

VideoDoktor.cz jako první umožňuje lékařům a pacientům pohodlně provádět zdarma zabezpečený videohovor telemedicíny v souladu s platnou legislativou v ČR a GDPR. Lékaři a specialisté různých zdravotnických oborů mohou přes videohovor telemedicíny poskytovat rady i kontrolovat stav pacienta efektivněji než při běžném telefonátu a zároveň šetří čas i náklady pacienta spojené s osobní návštěvou v případě, že není možná nebo nezbytně nutná.

Pacient se k zabezpečenému videohovoru může připojit pomocí počítače a internetového prohlížeče bez nutnosti cokoliv instalovat nebo přes mobilní aplikaci VideoDoktor.cz.
The new application 11/2020 VideoDoktor.cz is intended for a patient's registration for a video call with a doctor using the invitation code and the patient's year of birth.

VideoDoktor.cz is the first to enable doctors and patients to conveniently conduct a free secure telemedicine video call in accordance with the valid legislation in the Czech Republic and GDPR. Physicians and specialists in various medical disciplines can provide advice and check the patient's condition more effectively than a regular phone call via a telemedicine video call, while saving the patient time and costs associated with a personal visit if it is not possible or necessary.

The patient can connect to a secure video call using a computer and an Internet browser without the need to install anything or via the VideoDoktor.cz mobile application.
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
November 13, 2020
Size
40M
Installs
500+
Current Version
1.0
Requires Android
7.0 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Distanční medicína, s.r.o.
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.