Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

1920'lerde yaygınlaşmaya başlayan smokin ve frak Türkiye'de, cumhuriyetin ilanı ile birlikte sahneye çıktı. Kordonciyan ailesinin hikayesi de tam o günlerde başlıyor. Cumhuriyetin kurulmasıyla Atatürk'ün eğitim için Fransa'ya gönderdiği altı kişiden biri de (büyük dede) Levon Kordonciyan'dı. O zamanlar çıraklık ve kalfalığın olduğu terzi piyasasında eğitim almış biri olmak, hem de eğitimini Fransa'da alması Levon Kordonciyan'ı bir anda bir adım öne geçirmeye yetmişti. Beş yıl Fransa'da terzilik üzerine eğitim görüp staj yaptıktan sonra Türkiye'ye döndü ve oğluyla birlikte Havuzlu Han'da şık takım elbise ve smokinler dikmeye başladı. Daha sonra ise, şimdi tekstilin kalbinin attığı, o yıllarda ise terziliğin okulu sayılan Sultanhamam'a geçtiler. İlk önceleri takım elbise dikmeye başlayan Levon usta, daha sonra smokin ve frağın rağbet görmesiyle birlikte bu alanda ününü pekiştirdi. Şu anda hâlâ atölyede ilk günkü haliyle duran ve kullanılan makası, omuz terazisi ve kömürlü ütüsü yorgun halleriyle bile olsa zamana direnmeye devam ediyor.
O yıllarda yabancı işadamları, büyükelçiler ve tüccarlar daimi müşterileriymiş Kordonciyanlar'ın. Ama en önemli müşterisi, Atatürk olmuş uzun zaman boyunca. Kordonciyan, "Atatürk çok şık ve zevk sahibi bir insanmış. Özellikle fraklarını dikmiş dedem. Kendisi provalara gelirmiş ve çok kalmadan geri gidermiş. Oturup sohbet edemezlermiş, çünkü hep çok yoğunmuş" diyor ailenin dördüncü kuşak temsilcisi ve büyük dedesiyle aynı adı taşıyan Levon Kordonciyan.
Büyük dede Levon'dan sonra el işçiliğini aile mirası olarak günümüze kadar getirmiş aile. Sultanhamam'dan sonra Beyoğlu'nda da bir mağaza şart olunca, birikimlerini buraya da taşımışlar. Şimdi ise, üçüncü kuşaktan İskender Kordonciyan'ın adını vererek ‘İskender Butik' adını almışlar. Daha sonra işlerin artması ve Beyoğlu'nun kalabalıklaşarak eski eleganlığını yitirmesiyle birlikte buradan taşınmak gerekince, 1998 yılında Kurtuluş'ta şimdiki yerlerine taşınmışlar. Sekiz yaşından beri işin içinde olan 32 yaşındaki Levon Kordonciyan, işlerinde bu kadar aranılan bir isim olmalarını müşterilerle kurdukları duygusal bağ olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Provalara uçakla gelip dönen müşterilerimiz bile var. Artık hepsiyle aile gibi olduk."
tux and tails in Turkey started to spread in the 1920s, he appeared on stage together with the declaration of the republic. The story of the Kordonciyan family begins in those days. One of the six people that Atatürk sent to France for education with the establishment of the Republic was Levon Kordonciyan. The fact that he was educated in the tailor market where there was apprenticeship and caliphate at the time, as well as his education in France, was enough to make Levon Kordonciyan one step ahead. Five years after an internship and study in France on tailoring the pool with her son she returned to Turkey and began sewing elegant suits and tuxedos at the inn. Afterwards, they moved to Sultanhamam, now the school of tailoring, which was the heart of textile. He started sewing suits in the first place, then tuxedo and fragrance and later became popular with the reputation in this field has reinforced. The scissors, which are still standing and used in the workshop as they were the first day, continue to resist the time, even with their shoulder scales and their coiled iron.
In those years, foreign businessmen, ambassadors and merchants were the permanent customers of Kordonciyan. But the most important customer, Atatürk has been for a long time. Kordonciyan, "Ataturk was a very stylish and delightful person. Especially the grandfather stitches. I would come back to rehearsal and without much. They can not sit back to chat, because they are always very busy," says the family's fourth-generation representative and great grandfather with the same name Levon Kordonciyan.
After grandfather Levon, the family who brought handcrafts as family heritage to our day. After Sultanhamam, when a store became a necessity in Beyoğlu, they carried their savings here. Now, the third generation was named after Alexander Kordonciyan and named as c İskender Butik Şimdi. Later on, when the works increased and Beyoğlu lost its old handicraft and moved away from here, they moved to their current places in Kurtuluş in 1998. Levon Kordonciyan, 32, who has been in the business since he was eight years old, says that they have an emotional connection with customers to become a much sought after name in their business:
Read more
Collapse
5.0
7 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Ürünlere beğen özelliği eklendi.
Giriş yap özelliği eklendi.
Kayıt ol özelliği eklendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 3, 2019
Size
7.8M
Installs
100+
Current Version
1.2.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Permissions
Offered By
Vision Tech Dış Tic. Ltd. Şti.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: TurkeyLanguage: English (United States)All prices include VAT.
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.