Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Bizim İller Radyo;1992 yılında Türkiye’de özel radyo yayıncılığının başlamasıyla,Denizli’de ilk özel radyo yayınına başlayan radyolarımızdandır.
1992 tarihinden bu güne ilke ve prensiplerinden ödün vermeden ‘gönül sesiniz’ parolasıyla,istikrarlı bir yayıncılık çizgisi yakalamıştır.

17 yıllık yayıncılık birikimi,ilkeli ve güven duyulan yayınlarıyla halkımızın büyük ilgi ve teveccühünü kazanmıştır.Denizli’de yayın yapan yerel radyolar içerisinde etkililik ve dinlenme oranı bakımından ilk sıralardadır.

Kuruluş yıllarında çok zor şartlarda,günün belli saatlerinde yapılan bir yayıncılıktan;modern yayın ekipmanlarıyla yedi gün yirmi dört saat devam eden ciddi ve seviyeli bir yayıncılık kalitesi yakalanmıştır.


Bizim İller Radyo;zengin kültürümüzün izlerini damıtarak, manevi bir coşkuyu yakalamış,müzikteki seçiciliği,yayıncılık anlayışına bilgi ve paylaşımı getiren yaklaşımıyla,radyoculuk sorumluluğunu ticari kaygıların önüne alarak,insanımıza hizmeti her zaman ön planda tutmuştur.
İlkeli yayıncılığı ve halkımızın gönlüne hitap eden yayınlarıyla kuruluşundan itibaren Denizli halkının ‘Gönül Sesi’ olmayı başarmıştır.VİZYONUMUZ
•Radyo yayıncılığında; teknolojinin sağladığı tüm yeniliklerden ve en etkili araçlardan yararlanarak,halkımızı bilgilendirmek ve eğitmek bu yolla doğru yönelimlerini sağlamak.
•Adalet, ıslah, kardeşlik,dayanışma, barış, dürüstlük, hukukun üstünlüğü gibi temel ilkelerin uygulanmasına,korunmasına ve yayılmasına hizmet etmek.MİSYONUMUZ

•İnsanlarımızın maneviyatına katkıda bulunup iç dünyalarını zenginleştirmek. Sahih, Kur’an ve sünnete uygun, hurafe ve bidatlerden uzak, aşırılıklardan uzak, hukuka uygun İslami bilgi ve yorumlarla insanlarımızı bilinçlendirmek.
•Halkımızın birlik,beraberlik,kardeşlik,kaynaşma ve dayanışma ruhuna katkıda bulunmak. Parti, vakıf, dernek vb. sivil toplum kuruluşlarının tek taraflı reklam ve propagandalarına alet olmadan herkesi kucaklayıcı,faydalı ve olumlu duyuru ve haberlere yer vermek.
•Haber kirliliğine fırsat vermeden, doğru, ciddi ve yararlı haberler yayınlamak.
•Kanser, depresyon, sigara alışkanlığı vb. gibi modern yaşamın tüm insanlığı tehdit eden hastalıklarına karşı sağlıklı gündelik hayat, sağlıklı beslenme ve doğru davranış biçimlerini teşvik etmek.
•Aile içi iletişim, nitelikli ve sağlıklı çocuk yetiştirme, ruh sağlığını koruma ve kişisel gelişim konularında, uzmanların da desteğiyle yaygın eğitime ve bilinçlenmeye katkıda bulunmak.
•Beste ve icrası nitelikli, sözleri inanç ve ahlaki değerlerimize uygun, olumlu ve güzel duygulara sevk eden müzik eserleri yayınlamak. İnsanları gaflet, zaman israfı ve boş düşüncelere sevk eden müzik eserlerini yayınlamamak.
•Söz-müzik dengesi, akıcı ve sıcak hitabet,teknik yenilikler, internet ve telefon hatlarıyla interaktif uygulamalar gibi radyoculuk uygulamalarıyla programları daha cazip, zevkle dinlenir ve etkili kılmak.
•Mevcut yayınlarımızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak; dinlenme oranlarını yükseltmek, yeni dinleyiciler kazanmak.
Our City Radio in 1992 with the start of Turkey's private radio broadcasting in Denizli is among the first private radio broadcasting radio started.
From 1992 to this day without compromising the principles and the principle of 'sound mind is' password, has achieved a stable line publishing.

17 years publishing experience, principled and with the publication of trust and favor of our people great interest in the effectiveness of local radio broadcasting in the kazanmıştır.denizli and the rest are in first place in terms of the ratio.

Founded in the year under very difficult circumstances, at certain times of the day than the one broadcasting the modern broadcasting equipment twenty-four hours seven days with a serious and ongoing level of broadcasting quality is suffering.


Our City Radio, rich culture, traces of distilling a spiritual enthusiasm caught in the music selectivity, broadcasting to the understanding of information and sharing that with the approach, radyoculuk responsibility for commercial concerns, recognizing our people the service is always at the forefront kept.
Principled appeal to the hearts of our people publishing and broadcasting from its inception with the people of Denizli 'Hearts Voice' has managed to be.

 

VISION
• In radio broadcasting; of all the innovations of technology and taking advantage of the most effective tools, to inform and educate our people in this way to ensure the correct orientation.
• Justice, breeding, brotherhood, solidarity, peace, honesty, implementation of basic principles such as the rule of law, protect and serve to spread.OUR MISSION

• to contribute to the spirituality of our people to enrich their inner world. Saheeh, according to the Qur'an and Sunnah, free from superstition and subsequent innovations, away from extremism, Islamic law, according to the information and insights to inform our people.
• our people's unity, solidarity, brotherhood, solidarity, cohesion and contribute to the spirit. Party, foundations, associations and so on. civil society organizations unilaterally without advertising and propaganda tool for everyone welcoming, helpful and positive announcements and news to feature.
• News without the opportunity to pollution, accurate, serious and useful news to publish.
• Cancer, depression, smoking habits, and so on. modern life-threatening diseases, such as against all of humanity everyday life healthy, healthy eating and encourage proper behavior.
• Family communication, qualified and healthy child rearing, protection and personal development in the fields of mental health, with the support of experts and non-formal education contributes to awareness.
• Composition and execution quality, lyrics accordance with our beliefs and moral values, positive and beautiful feelings referring to publish musical works. Deluded people, referring to the idea of ​​wasting time and leisure to publish musical works.
• Voice-music balance, smooth and hot rhetoric, technical innovations, such as interactive applications with internet and phone lines with radyoculuk application programs more attractive, tastefully relax and to make it effective.
• Available ensure that our publications reach more people; rest to raise rates, gain new listeners.
Read more
Collapse
4.9
103 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
October 24, 2014
Size
1.5M
Installs
1,000+
Current Version
MiniRadyo
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Permissions
Offered By
Yayindakiler Yerel Radyo Platformu
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: TurkeyLanguage: English (United States)All prices include VAT.
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.