Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

1994 yılında Çerkezköy'de Ali Çolakoğlu tarafından Çolakoğlu Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş. ünvanıyla kurulu, Dost FM logosuyla uzun yıllar yayın hayatını sürdüren firma, 14 Şubat 2008 yılında firma, Şaban Kardeş tarafından tüm haklarıyla satın alınarak firmanın tüzel kişili Haber Radyo Televizyon A.Ş. olarak revize edilip Radyo Haber logosuyla yayın hayatını sürdürmektedir. Çerkezköy ve bölgesinde 106.9 ferekansından yayın yapmakta olan Radyo Haber, Çerkezköy haberleri başta olmak üzere saat başı haberiyle bölgedeki radyoculuğa farklı bir açı kazandırmıştır.

Gazeteci Şaban Kardeş tarafından hazırlanıp canlı yayınlanmakta olan Gündem Özel programıyla, Çerkezköy'ün ve bölgenin sorunları yetkililerle tartışılarak gündeme taşınmaktadır.

Türkünün ve Türk Halk Müziği'nin ağırlıklı olarak yayınlandığı radyoda pop ve slow şarkılarda önemli bir yer kaplamaktadır. "Sizin sesiniz, sizin seçimiz" sloganıyla yola çıkan Radyo Haber her zaman ülkesinin, bölgesinin ve insan merkezli yayın politikasını ilke edinmiştir.

İletişim sektöründe dünyadaki gelişmeler ve ülkemizdeki değişimlerin bölgede her zaman öncüsü olan Haber Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş., Radyo Haber gerek gördüğünde, her noktada canlı yayın yapabilme özelliği ile radyonun ve radyoculuğun insan yaşamındaki rolünü ve sorumluluğunu her zaman göz önünde bulundurmaktadır.

1994 yılında Çerkezköy'de gazetecilik mesliğine başlayan ve aynı yıllarda Çerkezköy'de bir radyo ve bir televizyon kanalı kuran Gazeteci Şaban Kardeş, Çerkezköy'ü ilk günlük gazeteyle tanıştırmanın temelinde de iletişimin, radyoculuğun ve bunun insan hayatındaki öneminin yattığını vurgulayarak, yayın politikalarında her zaman "HAK İÇİN HALKLA ELELE" olacaklarını ifade etmektedir.

Adres: Gazi Osman Paşa Mah. Barbaros Cad. Kamburoğlu Sk. No:16 Çerkezköy / Tekirdağ
Radyo Haber Tel: 0282 725 20 25
Olay İhbar Tel: 0282 726 17 66
Fax: 0282 725 26 44

Elektronik Postalar:
Genel Posta: info@radyohaber.com.tr
Reklam: reklam@radyohaber.com.tr

Sosyal İletişim:
Msn: msn@radyohaber59.com - msn@radyohaber.com.tr
Facebook: http://www.facebook.com/radyohaber59
Web : http://www.radyohaber.com.tr
Cerkezkoy in 1994 by Ali Çolakoðlu Çolakoðlu Radio and Television Broadcasting Inc. board with the title, friends continued broadcasting of FM logo for many years with the firm, which the company in February 14, 2008, all rights Saban was purchased by his brother's legal-person company News Radio Television Inc. as revised and Radio News has been published with logo. Ferekans being broadcast from 106.9 in çerkezköy and the radio news, especially news Cerkezkoy hour news Broadcasting in the region has brought a different angle.

Journalists Saban brother Agenda prepared by the Special program being broadcast live, and the region's problems Cerkezkoy are transported to the agenda were discussed with officials.

Turks and Turkish folk music mainly pop and slow songs broadcast on the radio that covers an important place in. "Your voice, your choice is" the radio news always with the motto of the country, and people-centered editorial policy of principle.

In the communications sector developments in the world and our country changes in the region always forerunner News Radio Television Broadcasting Corp., Radio News deems it necessary, when at every point can broadcast live feature on the radio and Broadcasting in human life role and responsibility always takes into consideration.

In 1994, in Çerkezköy journalism meslig began and in the same years in Çerkezköy a radio and a television channel established journalist Saban brother, Cerkezkoy the first daily newspaper to introduce on the basis of the communication, Broadcasting and its significance in human life lies, stressing that the editorial policy of always " RIGHT HAND IN HAND FOR THE PUBLIC "refers to would be.

Address: Gazi Osman Pasa Mah. Barbaros Cad. Kamburoğlu Sk. No: 16 Cerkezkoy / Tekirdag
Radio News Tel: 0282 725 20 25
Event Notification Tel: 0282 726 17 66
Fax: 0282 725 26 44

Electronic Mail:
General Email: info@radyohaber.com.t is
Advertising: reklam@radyohaber.com.t is

Social Communication:
Msn: msn@radyohaber59.co I - is msn@radyohaber.com.t
Facebook: http://www.facebook.com/radyohaber59
Web: http://www.radyohaber.com.t is
Read more
Collapse
4.5
8 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
September 30, 2014
Size
1.5M
Installs
1,000+
Current Version
MiniRadyo
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Yayindakiler Yerel Radyo Platformu
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.