Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Prehistorický tvor se neorientuje v mediálním světě, a proto potřebuje průvodce, který ho provede nástrahami různých mýtů až do současné mediální džungle.
Po cestě časoprostorem od pravěku, starověk, středověk, novověk až do současné moderní doby na Infosaura číhá spoustu nebezpečí i záludných otázek, které musí překonat.

Během vyhýbání se nástrahám a sbírání bodů na Tebe a Infosaura čekají kvízové otázky, které nelze přeskočit. Týkají se nejrůznějších mýtů, hoaxů a městských legend, ale i sociálních sítí a mediálního světa. Ale nemusíš se ničeho bát, protože správnou odpověď si můžeš bez obav najít na internetu, aniž bys přišel o život nebo o body. Případně si odpovědi můžeš natrénovat dopředu v kvízu ještě před spuštěním hry. A kdyby ses náhodou spletl/a, vůbec to nevadí. Po zodpovězení se Ti zobrazí vysvětlení, kde jsi udělal/a chybu a příště to určitě bude lepší!

Pomož Infosaurovi ještě dnes!

Zvol si info!
Už tři roky zlepšujeme mediální gramotnost a vzděláváme populaci. Děláme přednášky, workshopy a snažíme se naučit lidi jak se vyznat v informační džungli. Koukni na www.zvolsi.info a objednej si lekci i k sobě do školy!
The prehistoric creature is not oriented in the media world and therefore needs a guide to guide it through the pitfalls of various myths to the current media jungle.
A journey through space-time from prehistoric times, antiquity, the Middle Ages, the modern era to the present-day modern age, Infosaurus has a lot of danger and tricky questions to overcome.

While avoiding the pitfalls and collecting points, you and Infosaura are waiting for quiz questions that cannot be skipped. They concern various myths, hoaxes and urban legends, as well as social networks and the media world. But don't worry, because you can safely find the right answer on the Internet without losing your life or losing points. Alternatively, you can train your answers in a quiz ahead of the game. And if you happen to be mistaken, it doesn't matter at all. After answering, you will see an explanation of where you made the mistake and it will be better next time!

Help Infosaur today!

Choose your info!
We have been improving media literacy and educating the population for three years. We do lectures, workshops and try to teach people how to know the information jungle. Check out www.zvolsi.info and order a lesson for yourself at school!
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Velký vánoční update!
Přidána pauza
Sníh a vánoční čepičky!
Vánoční dárky!
Přidány trofeje
Nové otázky
Povinný odpočet u otázek zmizí po třetí správné odpovědi na danou otázku
Odměna za správnou odpověď na otázky v Kvízu
Více mincí v pozdějších etapách
Možnost změnit barvu okrajů
Zrychlení hry na starších zařízeních
Opravy bugů
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
December 23, 2019
Size
27M
Installs
1,000+
Current Version
1.6.3
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Zvol si info z.s.
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.