Karanfilköyü Dergisi

Contains Ads
·
Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Türkiye’nin farklı yerlerinde yaşayan çeşitli kültür ve düşünceye sahip kimisi lisans düzeyinde eğitim alırken kimisi bir alanda mesleksel bilgi ve beceri kazanmış insanlar olarak bilim, kültür, sanat ve edebiyat alanında yazmak ve bunları KARANFİLKÖYÜ DERGİSİ’nde yayınlamak üzere bir araya geldik.

21.yüzyılın ikinci çeyreğine yaklaşırken ekonomik kaygının hayatın her alanını istila ettiği ve irili ufaklı tüm alanların birer ticarethaneye dönüştüğü görülüyor. Ekonomik kaygı nedeniyle her alanı ticari amaçla kullanılan böylesi bir dünyada eski insanların bir ayıp olarak telakki ettikleri reklam yapmak ise daha somut bir forma erişerek başta bilinçaltına saldırıda bulunmaya ve çok fazla görüntü kirliliği yapmaya devam ediyor.

Bu çerçevede yaşamda yazının insan için rolü azalırken görselliğin öneminin artması kişilerin sadece kendilerine gösterilenle yetinmesine ayrıca görsel dünyasının ve dolayısıyla reklam üretenlerin toplumun algısını yönetmeye yönelik çalışmasına neden oluyor. Bu durum çağın ürettiği bilim ve teknolojiyi kullanıp bu doğrultuda bilim ve teknoloji üretebilecek insanların yetişmesine ket vurduğu için kitleler bilgi içinde cahillik ve varlık içinde darlık çekiyor.

Bunlar görsel yaşamın etkin olmadığı zamanlarda belli bir kültür ve değerlerle yetişmiş insanlar üzerinde bu tür ağır sonuçlar yaratırken gelecek kuşakların nasıl yetişeceği ve nasıl sağlam bir karakter edineceği bizleri tedirgin etmektedir. İnsan türünün yeryüzündeki varlığı konusunda bizden bayrağı alacak olanların, duyguların dahi ticari amaçla kullanıldığı ve hiç de kaba kuvvete başvurmadan insanın ensesine vurularak ağzından lokmasının alınmak istendiği ortamda yetişerek ne kadar daha yeryüzünde kalabileceği gibi acımasız bir soruya muhatap olduğumuzu düşünüyoruz.

KARANFİLKÖYÜ DERGİSİ yazarları olarak bilimi, kültür, sanat ve edebiyatı size beş kuruş harcayarak ulaştırmakla insan yaşamında hem kabul edilebilir bir yer edinmek hem de yazı dünyasını olduğundan daha etkin kılmak istiyoruz. Bu amaçla ekonomik kaygı duymaksızın sizinle beraber suya gidip su ile dönmeye çalışıyoruz.

Sizi duygu, düşünce, inanç veya inançsızlığımızla selamlıyoruz

Bizi duygu, düşünce, inanç veya inançsızlığınızla selamlayın.
Turkey's different places living in different cultures and ideas with others at the graduate level education, while some are in an area of ​​professional knowledge and skills gained as people of science, culture, writing on art and literature and have come together to publish them KARANFİLKÖ of the magazine.

As we approach the second quarter of the 21st century, it is seen that economic concerns invade every area of ​​life and all areas, large and small, have turned into businesses. In such a world where every field is used for commercial purposes due to economic concerns, advertising, which the old people regarded as a shame, reaches a more concrete form and continues to attack the subconscious and cause a lot of visual pollution.

In this context, while the role of writing in life is decreasing for people, the increase in the importance of visuality causes people to be content with only what is shown to them, and also to work towards managing the perception of the visual world and therefore the advertising producers of the society. Since this situation hinders the training of people who can use the science and technology produced by the age and can produce science and technology in this direction, the masses suffer from ignorance in knowledge and narrow in existence.

While these create such heavy consequences on people who have grown up with a certain culture and values ​​when visual life is not effective, it makes us nervous about how future generations will grow up and gain a solid character. We think that those who will receive the flag from us about the existence of the human species on earth are the cruel question of how long they can stay on earth by growing up in an environment where even emotions are used for commercial purposes and people want to be shot on the neck without resorting to brute force.

As the authors of KARANFİLKÖYÜ JOURNAL, we want to have an acceptable place in human life and to make the writing world more effective by delivering science, culture, art and literature to you by spending five cents. For this purpose, we try to go to the water with you and return with water without any economic concerns.

We greet you with our emotions, thoughts, beliefs or disbelief

Greet us with your feelings, thoughts, beliefs or disbelief.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

tr-TR elektronik kitaplar, sohbet etme ve daha fazlası
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 16, 2021
Size
18M
Installs
10+
Current Version
3.17.2.5
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact, In-App Purchases
In-app Products
$0.99 per item
Permissions
Offered By
Karanfilköyü
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.