Cykloplánovač

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

UPOZORNĚNÍ: Aplikace Cykloplánovač už není dále vyvíjena. Ale nezoufejte – pod názvem UrbanCyclers jsme uvolnili její zásadně vylepšenou nástupkyni s řadou nových funkcí. UrbanCyclers podporují i soutěž Do práce na kole 2016. Stahujte na Google Play.


Cykloplánovač od Centra agentních technologií ČVUT FEL je nová mobilní aplikace pro cyklisty, kteří své kolo využívají v městském prostředí. Aplikace využívá moderních plánovacích algoritmů a dokáže uživateli nabídnout výběr několika tras zohledňujích míru stoupání, typ povrchu, rušnost ulice a další faktory, které jsou pro městské cyklisty při výběru trasy důležité. Uživatel si může podle svých preferencí vybrat trasu ze čtyř cestovních profilů  -- rychlá, klidná, rovinatá a vyvážená trasa.

Jako jediná z cykloplánovacích aplikací dostupných v českém prostředí nabízí i turn-by-turn navigaci, která cyklistům umožní jejich naplánovanou trasu v často nepřehledném městském prostředí úspešně projet. Aplikace je navíc propojena s celorepublikovou soutěží Do práce na kole http://www.dopracenakole.cz/, jejímž účastníkům umožní kromě samotné navigace i automatický záznam tras pro účely soutěžního hodnocení.

Aplikace je vyvíjena ve spolupráci se sdružením Auto*Mat http://www.auto-mat.cz/. Aplikace umožnuje anonymní sběr informací o projetých trasách a poskytuje tak cenná data jak pro další zkvalitňování nabízených tras, tak pro další rozvoj cyklistické infrastruktury. V Praze budou data z aplikace využity Auto*Matem a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy pro lepší plánování dalších opatření pro podporu městské cyklistiky.

Nemáte Android telefon? Chcete si trasy plánovat i na počítači? Webová verze aplikace je k dispozici na http://cykloplanovac.cz.

Cykloplánovač je ve verzi beta, aplikace je určena pouze pro účely plánování. Vzhledem k pracím na silnici, stavu dopravy, počasí a jiným událostem mohou být podmínky na trase odlišné od výsledků na mapě, a proto by vaše jízda na trase měla probíhat s ohledem na tyto okolnosti. Buďte prosím opatrní a řiďte se všemi značkami a upozorněními, které se týkají vaší trasy.

Detailní popis reprezentace a algoritmů naleznete v článku “Bicycle Route Planning with Route Choice Preferences” http://goo.gl/uyRA6V, stručný přehled pak v této prezentaci http://goo.gl/HSSYIL.

Podporovaná města: Břeclav, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Hranice, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karviná, Kopřivnice, Liberec, Jablonec n. N., Nové Město nad Metují, Nový Jičín, Olomouc, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Praha, Přerov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Zlín a Znojmo.
NOTE: Microsoft Cykloplánovač is no longer being developed. But do not despair - called UrbanCyclers we released a significantly improved successor with many new features. UrbanCyclers promote competition and Bike to Work 2016. Download it at Google Play .


Cykloplánovač from Center Agent Technology CTU is a new mobile application for cyclists who use their bike used in an urban environment. Aplikace uses advanced planning algorithms and the user is able to offer výběr of several lines zohledňujích rate of climb, surface type, the visited streets and other factors that are for urban cyclists during route selection important. The user can choose according to their preferences route from four travel profiles - fast, quiet, flat and balanced route.

As the only cykloplánovacích applications available in the Czech Republic also offers turn-by-turn navigation, which allows cyclists to their planned route in an urban environment často confused successfully pass. The application is also connected with a nationwide competition Bike to Work http://www.dopracenakole.cz/, which allows participants than the actual navigation and automatic entry routes for competitive assessment.

The application is developed in cooperation with the association Auto * Mat http://www.auto-mat.cz/. The application enables anonymous collection of information on traveled routes and provides valuable data for further improvement of the routes offered and further development of cycling infrastructure. In Prague, used data from the Auto * mate and the Institute of Planning and Development Authority. m. Prague for better planning further measures to promote urban cycling.

You do not have an Android phone? Do you want to plan a route on your computer? A web version is available on http://cykloplanovac.cz.

Cykloplánovač is in beta, the application is intended for planning purposes only. Due to road works, traffic, weather, or other events may cause conditions on a route different from the map results, and therefore your ride on the route should take place with regard to these circumstances. Please be careful and obey all signs or notices regarding your route.

Detailed description of the representations and algorithms, see the article "Bicycle Route Planning with Route Preferences Choice" http://goo.gl/uyRA6V, then a brief overview in this presentation http://goo.gl/HSSYIL.

Supported cities: Breclav, Brno, Czech Budejovice, Hradec Kralove, Borders, Jihlava, Jindrichuv Hradec, Karvina Koprivnice, Liberec, Jablonec n. N., Nove Mesto nad Metují, Novy Jicin, Olomouc, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Prague, Prerov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem and Zlín Znojmo.
Read more
Collapse
3.5
91 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
April 19, 2016
Size
Varies with device
Installs
10,000+
Current Version
Varies with device
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact, Shares Location
Permissions
Offered By
Agents4its
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.