VR cyklista

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Jak jezdit na kole bezpečně a jaká jsou pravidla pro malé i velké cyklisty. Aplikace obsahuje všechny nejdůležitější rady a tipy pro cyklisty všech věkových kategorií. Děti a mládež jistě ocení virtuální realitu, dospělí a senioři možnost jak 3D, tak klasické informace (texty, fotografie a videa).

Aplikaci je možné používat několika způsoby:

• VR režim – virtuální realita pro mobilní telefon a 3D brýle Cardboard
• 3D režim – pro použití bez 3D brýlí Cardboard
• 2D režim – texty, fotografie, videa a aplikace z oblasti bezpečnosti cyklistů

Disclaimer: Aplikace slouží pro seznámení uživatelů se základními pravidly bezpečnosti na kole. V praxi je nutné vše procvičovat s dospělými osobami. Aplikace nenese odpovědnost za případné chyby a nesprávné použití. Za bezpečnost dětí vždy ručí rodiči, případně zákonní zástupci.

Aplikace VR cyklista vznikla v rámci projektu Bezpečné cesty, který se dlouhodobě snaží o zlepšení bezpečnosti v dopravě. Partnery projektu jsou ŠKODA AUTO, Policie ČR a Horská služba ČR.

Projekt VR cyklista je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.
How to ride your bike safely and what are the rules for small and large cyclists. The app contains all the most important advice and tips for cyclists of all ages. Children and young people will appreciate the virtual reality, adults and seniors the possibility of both 3D and classic information (texts, photos and videos).
 
There are several ways to use the app:

• VR mode - virtual reality for mobile phone and 3D Cardboard glasses
• 3D Mode - for use without 3D Cardboard
• 2D mode - texts, photos, videos and applications related to safety of cyclists

Disclaimer: The application is used to familiarize users with the basic rules of bicycle safety. In practice, it is necessary to practice everything with adults. The application is not responsible for any errors and misuse. Parents and / or legal guardians are always responsible for the safety of children.
 
The VR cyclist application was developed as part of the Safe Routes project, which has long sought to improve transport safety. The project partners are ŠKODA AUTO, the Police of the Czech Republic and the Mountain Rescue Service of the Czech Republic.
 
The VR cyclist project is financed by the Czech Insurers Bureau.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

První vydání aplikace.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 29, 2019
Size
Varies with device
Installs
10,000+
Current Version
1.3
Requires Android
6.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Simopt
Developer
Simopt, s.r.o. Klokotská 121 390 01 Tábor Czech Republic
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.