CityPatrol

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Jedná se o mobilní aplikaci CityPatrol, která je primárně určena pro odlehlé obce. Aplikace zajistí okamžité přivolání pomoci v krizových situacích v níž je ohrožen život, majetek, zdravý nebo lidská důstojnost.
Aplikace CityPatrol je nezávislí doplněk k bezpečnostním složkám státu, které nejsou schopny v odlehlých obcích adekvátně a včas zasáhnout.
Během 2 jednoduchých kliků odešlete svoji žádost o pomoc ostatním uživatelům v nejbližším okolí s vaší přesnou polohou, kterou obdrží do 3 sekund. Aplikace běží tak zvaně na pozadí telefonu, to znamená, že po odeslaní výzvy můžete telefon dále používat, třeba k volaní tísňových linek. Po odeslání výzvy dostáváte status oběť. V případě, přijetí výzvy jiným uživatelem dostává status zachránce, je v aplikace znázorněna nejrychlejší trasa k oběti počet a vzdálenosti zachránců. V případě setkání oběti se zachráncem což je vyhodnoceno přes GPS je zaslán zachránci formulář k analýze výzvy. Našel oběť ANO nebo NE. Byla výzva adekvátní ANO nebo NE. Po odeslání tohoto formuláře dostává formulář i oběť. Byla záchrana úspěšná ANO nebo NE. Toto slouží ke zpětné analýze výzvy administrátorem.

Při krizových situacích často není snadné dovolat se pomoci což může nést fatální následky. Aplikace CityPatrol tento problém řeší tím nejjednodušším způsobem, a to žádostí o pomoc své nejbližší okolí.

Jedinečnost aplikace spočívá v její jednoduchosti a funkčnosti. Ve vytvoření specifické komunity uživatelů se vzájemným vztahem a ochotou si pomoct. V motivaci k tomu nebýt lhostejný, ale udělat správnou věc.

Získejte pocit bezpečí pro Vás a Vaše blízké a jistotu, že máte kolem sebe silnou komunitu, která vše přestojí.

Více informací o naší aplikaci získáte na webových stránkách www.citypatrol.cz
It is a mobile application CityPatrol, which is primarily intended for remote municipalities. The application ensures immediate call for help in crisis situations where life, property, healthy or human dignity is endangered.
The CityPatrol application is an independent supplement to the state security forces, which are not able to intervene adequately and in time in remote municipalities.
Within 2 simple clicks, submit your help request to other users in the immediate vicinity with your exact location, which they will receive within 3 seconds. The application runs so-called in the background of the phone, which means that you can continue to use the phone, for example to call emergency lines, when you are prompted. You receive victim status when you send a challenge. In the event that the acceptance of the call by another user receives the status of a savior, the application shows the fastest route to the victim's number and distance of savers. In the case of the victim's meeting with the rescuer, which is evaluated via GPS, the rescuer is sent a form to analyze the call. He found the victim YES or NO. Was the challenge adequate YES or NO. After submitting this form, the victim also receives the form. Was the rescue successful YES or NO. This is used to reverse engineer the challenge.

In crisis situations, it is often not easy to call for help, which can be fatal. CityPatrol solves this problem in the easiest way by requesting help from your immediate neighborhood.

The uniqueness of the application lies in its simplicity and functionality. In creating a specific community of users with a relationship and willingness to help themselves. In motivation to not be indifferent, but to do the right thing.

Get a sense of security for you and your loved ones and the certainty that you have a strong community around you that will survive everything.

More information about our application can be found at www.citypatrol.cz
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
September 18, 2020
Size
4.8M
Installs
10+
Current Version
1.17
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Shares Location
Permissions
Offered By
CityPatrol s.r.o.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.