KZP na cesty

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Předkládáme Vám k využití aplikaci Průvodce zdravotní péčí v EU, která shrnuje Vaše nároky ve státech EU, EHP, ve Švýcarsku a ve smluvních státech. V aplikaci jsme se snažili popsat v nejširší a zároveň nejpřehlednější míře postupy, které byste měli znát dříve, než vycestujete do některého z výše uvedených států. Pokud jsme v některých výjimečných případech v zájmu přehlednosti některé texty zkrátili, uvádíme zároveň odkaz na plná znění na stránkách www.kancelarzp.cz.
Postupy uvedené v nabídce "Státy" jsou určené zejména těm z vás, kteří se v rámci Evropské unie pohybujete s Evropským průkazem zdravotního pojištění jako turisté, a jsou členěny podle jednotlivých zemí.
V obecné části jsme se pak alespoň rámcově pokusili popsat Vaše nároky nejen při přechodných pobytech v jiném státě, ale i v některých dalších situacích, např. pokud v jiném státě pracujete a bydlíte v ČR nebo pokud se hodláte po ukončení své aktivní pracovní činnosti do jiného členského státu přestěhovat.
Samozřejmě doufáme a věříme, že Vám pobyt v zahraničí nebudou komplikovat žádné zdravotní problémy, jako náhlá onemocnění či úrazy. Přesto však nelze takovou situaci vyloučit. Byli bychom rádi, kdyby informace obsažené v této aplikaci napomohly uplatnění vašeho nároku způsobem nejlepším pro Vaše zdraví a nejvýhodnějším z hlediska vašich výdajů.
Za tým Kanceláře zdravotního pojištění Ladislav Švec
Právní upozornění:
Z podstaty mobilní aplikace nemohou být informace v ní uvedené zcela vyčerpávající. Přesto věříme, že zde naleznete to, co hledáte. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.kancelarzp.cz. Veškeré údaje mají pouze informativní charakter. Rozhodující jsou vždy platné právní předpisy. Pokud není v textu uvedeno jinak, týkají se informace států EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska.
We propose you to use the wizard to health care in the EU, which summarizes your demands in the EU, EEA and Switzerland in the Contracting States. In the application we have tried to describe to the fullest extent and also the most comprehensive procedures that you should know before you travel to any of the above mentioned countries. If we are in some exceptional cases, in the interest of clarity, some texts shortened, we also link to the full text on the pages www.kancelarzp.cz.
The procedures outlined in the "States" are designed especially for those of you who are in the European Union are moving with the European health insurance card as tourists, and are broken down by country.
In the general section, we then at least generally tried to describe your demands not only during temporary stays in another state, but also in some other situations eg. If in another state are working and living in the CR, or if you are going after their active work to another Member State to move.
We certainly hope and believe that you stay abroad will complicate any health problems such as sudden illness or injury. However, such a situation can not be ruled out. We would be pleased if the information contained in this application help exercise your claim the best way for your health and most in terms of your expenses.
On behalf of the Office of Health Insurance Ladislav Shoemaker
Legal notice:
From the nature of mobile applications can be information in it quite exhausting. Nevertheless, we believe that you will find what you are looking for. More information is available at www.kancelarzp.cz. All data are for information only. Decisive are always valid legislation. Unless otherwise specified in the text, concerning the information of the EU, Iceland, Liechtenstein, Norway and Switzerland.
Read more
Collapse
3.1
7 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
April 29, 2016
Size
13M
Installs
1,000+
Current Version
2.0
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
CMU-design
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.